שתף קטע נבחר

חייל דתי "שתיין" שסיווגו נפסל ניצח את השב"כ

בבדיקת פוליגרף לסיווג ביטחוני, הודה חייל ששתה עשרות פעמים בשבתות וחגים כתלמיד ישיבה. הוא אובחן כ"שתיין פתולוגי ללא שליטה", אך לאחר ערעור הוסרה פסילתו. השב"כ וצה"ל לא מגיבים: צנעת הפרט

חייל שגדל בבית דתי והתחנך בישיבות כמעט והודח על ידי השב"כ משירותו ביחידה מובחרת של חיל האוויר. הסיבה: עדותו בפוליגרף כי נהג לשתות אלכוהול בחגי ישראל, שאופיינה על ידי פסיכיאטר כ"שתייה פתולוגית". החייל ערער על ההחלטה, ופסילתו הביטחונית הוסרה. באי כוחו טוענים כי אי הכנה של צה"ל לבדיקה וליקויים מצד גורמים בשב"כ גרמו לו לעוגמת נפש מיותרת.

 

לפני כעשרה חודשים נדרש החייל, המשרת זה כשנה בהצטיינות כהנדסאי אלקטרוניקה, לקבל רמת סיווג ביטחוני גבוהה. עם הגיעו לתהליך ההתאמה בשב"כ, הובהר לו כי הבדיקה דורשת ממנו לא להסתיר דבר. כאשר נשאל אם הוא שותה אלכוהול, הסביר שכאדם דתי, שתייה היא מצווה ומסורת - ביום שישי, במוצאי שבת, בפורים ובפסח. כשנשאל אם השתכר, ביקש לברר למה מתכוון החוקר, וזה ענה, "כשיש ספק אין ספק... גם סחרחורת".

 

החייל, שחישב את מספר הפעמים בהן שתה בשנים האחרונות, ענה: "כמה עשרות פעמים". כשנשאל האם הקיא בעקבות השתייה, ענה: "80-90 פעם", והודה גם כי "היו מקרים שלא יכולתי ללכת, התנדנדתי וכמעט נפלתי. זה קרה כל שנה בפורים... מכתה ז' זה בערך 8-10 פעמים".

 

בעוד בדיקת הפוליגרף עברה בהצלחה, ההחלטה לגבי התאמתו היתה שלילית. חוות דעת של פסיכיאטר מטעם השב"כ, שבחן את הצהרותיו, קבעה כי מדובר בשתיית אלכוהול פתולוגית. הוא אף ציין שהחייל המצטיין איבד יכולת שליטה על השתייה והביע חשש כי ללא טיפול, מצבו יתדרדר עוד יותר.

 

"קידוש עם מיץ ענבים"

בתגובה להחלטה, כתבו מפקדיו לוועדת ההשגה בשב"כ בראשות השופט חיים פורת, וטענו כי מעולם לא ראו את החייל שתוי או סובל מעייפות או כל מאפיין אחר הנובע מצריכת אלכוהול. באי כוחו של החייל, עורכי הדין שלומי ציפורי ושלמה רכבי, שלחו את החייל לבדיקה אצל פרופ' אל"מ (מיל') חיים קנובלר, לשעבר ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל, שבדק אותו וקבע נחרצות כי אינו סובל מכל הפרעה נפשית, וודאי שמעולם לא סבל משימוש יתר באלכוהול. קנובלר אף ציין כי חוות הדעת של השב"כ מוטעית היות וניתנה על בסיס מסמכים בלבד, ללא פגישה עם החייל.

 

בעקבות זאת, הציעה ועדת ההשגה כי החייל יעבור בדיקה נוספת, בה ימסור את הנתונים כהווייתם, "ללא הגזמות", והבודק יפרט בפני החייל את ההגדרות הבסיסיות הנוגעות בצריכת אלכוהול. "מאז שהתחיל הסיפור הזה", סיפר החייל לוועדה, "הפסקתי לשתות אלכוהול לחלוטין. אפילו קידוש והבדלה אני עושה עם מיץ ענבים". לאור ניתוח הנתונים החדשים, הוחלט הפעם כי החייל כשיר ויכול לקבל את הסיווג הביטחוני המבוקש.

 

בשיחה עם ynet, אמרו פרקליטיו של החייל כי "לסאגה האומללה הזאת תרמה חוות דעת פסיכיאטרית בעייתית, הגובלת ברשלנות מקצועית, שיטת הכנה ותחקור מטעה שנערכה לקראת בדיקת הפוליגרף והגזמה של חייל צעיר חדור מוטיבציה, שלא הוכן כראוי לבדיקה על ידי צה"ל". לדבריהם, "ראוי שהסיפור יילמד היטב בשב"כ ובצה"ל ויופקו ממנו כל הלקחים לגבי אלה הנשלחים לבדיקות התאמה ביטחונית". 

 

מצה"ל ומהשב"כ נמסר בתגובה כי אינם יכולים להגיב בעניין תהליך התאמה ביטחונית בשל צנעת הפרט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה. חוות דעת פסיכיאטרית על פי מסמכים בלבד
צילום: שאול גולן
עו"ד שלמה ציפורי. "הגזמה של חייל צעיר חדור מוטיבציה"
צילום: גלעד קוולרצ'יק
עו"ד שלומי רכבי. "הפקת לקחים בצה"ל ובשב"כ"
מומלצים