שתף קטע נבחר

לאומי: תיתכן ירידה במחירי הדירות ב-2013-2012

כלכלני הבנק מציינים כי רמת הביקוש עדיין גבוהה, אולם חלה ירידה מרמות השיא של סוף 2010. להערכתם, נתוני שוק הנדל"ן מפחיתים כבר עכשיו את הלחץ לעליות מחירי הדיור

נתוני מכירת דירות לחודש מאי, שהתפרסמו על ידי הלמ"ס, מצביעים על ירידה בהיקף המכירות החודשי של דירות חדשות לצד עלייה מתונה, אך מתמשכת, במלאי הדירות הבלתי מכור. שילוב של שתי מגמות אלו הביא לעלייה של מספר חודשי ההיצע ל-8.2, כאשר הפעם האחרונה בה מספר חודשי ההיצע עמד על רמה זו היה במרץ 2009. כך מציינים כלכלני בנק לאומי בסקירה שפרסמו היום (ה').

 

לדבריהם, רמת הביקוש עדיין גבוהה, אולם ישנה ירידה מרמות השיא בהן היינו בסוף שנת 2010. להערכתם, מדובר בשילוב של הצעדים השונים שננקטו בשוק הדיור – העלאות הריבית עד כה, הצעדים הרגולטוריים של בנק ישראל לייקור המשכנתאות ושינויי המיסוי על דירות להשקעה, אשר מגדילים את היצע הדירות בשוק היד השנייה.

 

במקביל מציינים בבנק, כי המלאי הבלתי מכור של דירות חדשות עולה בהדרגה, זאת למרות רמות הביקוש הגבוהות, הודות לעלייה הניכרת בהיקף התחלות הבנייה.

 

עוד מציינים כלכלני הבנק, כי קיים קשר ברור בין כיוון התפתחות מחירי הדירות (עלייה/יציבות/ירידה) לבין מספר חודשי ההיצע. "מהתוצאות הכמותיות, אנו מעריכים כי בטווח של 13-10 חודשי היצע, הלחצים לעליות מחירים צפויים לפחות, במידה מובהקת", מציינים בלאומי.

 

"לכן במספר חודשי ההיצע הנוכחי שכבר החל לעלות, עדיין ישנה תמיכה בעליות מחירים, אם כי, אנו מעריכים שעליות המחירים ילכו ויתמתנו. אין ספק שמדובר באיתות ראשוני חשוב, אשר יכול להעיד כבר עתה על שינוי מגמה אפשרי, במחירי הדירות במהלך 2013-2012. בתקופה זו ייתכן מעבר ממצב של עליות מחירים ליציבות ואף לירידה קלה של המחירים, בממוצע הכלל ארצי".

 

כלכלני לאומי מדגישים כי חשוב לשים לב, שעם כל ירידה נוספת בהיקף המכירות החודשי, הגידול במלאי הבלתי מכור נעשה מעט מהיר יותר, מאחר וקצב התחלות הבנייה במגמת עלייה. בהתאם לכך, עשויה לחול התאמה מהירה יותר בחודשי ההיצע, תוך התכנסות מהירה יותר, למצב של יציבות מחירים ואף לירידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים