שתף קטע נבחר

המטס ייעצר בחו"ל? 300 פעילים לא יורשו לטוס

ישראל העבירה לחברות התעופה "רשימה שחורה" של 300 מסורבי כניסה, שלא יוכלו לעלות על טיסות לנתב"ג. לפחות שמונה פעילים לא הורשו להמריא מבודפשט. "אנו מצייתים להוראות ממשרד הפנים הישראלי", נאמר להם

המשטרה התפרסה בכוחות גדולים בנתב"ג לקראת המטס הפרו-פלסטיני , אבל לא בטוח שיהיה בכך צורך: חברות התעופה הזרות לא יאפשרו לכ-300 פעילים לעלות על טיסות לישראל במהלך סוף השבוע, לאחר שגורמי ביטחון בישראל העבירו לידיהן "רשימה שחורה".

 

ישראל הבהירה לחברות התעופה כי ל-300 הפעילים,

חלקם הגדול מצרפת, אין אישור להיכנס לארץ - והחברות התחייבו שלא לאפשר להם להמריא.

 

פעילי המטס סיפרו כי לפחות שמונה פעילים שביקשו לטוס מפריז לתל-אביב דרך בודפשט, לא הורשו לעלות לטיסה של חברת התעופה ההונגרית Malev.


נתב"ג, היום. המבקרים מתלוננים על עומס (צילום: דודו אזולאי)

 

לדברי ניקולס ששני, אחד ממארגני המטס, עובדת של החברה אמרה לפעילים: "אני מצייתת להוראות שהתקבלו ממשרד

הפנים הישראלי". לאחר מכן, הציגה להם רשימת שמות ששלח לכאורה משרד הפנים. לדבריו, לפחות שלושה מהם הגישו תלונה במשטרה, "בגלל שזה לא חוקי לחלוטין".

 

גם נוסעים שביקשו להמריא משווייץ, סיפר ששני, קיבלו בדואר האלקטרוני הודעה על ביטול הטיסה שלהם, "בעקבות הוראות של משרד הפנים הישראלי".

 

למרות הנחישות הישראלית לגדוע באיבו את מפגן המחאה הפרו-פלסטיני, ששני מבהיר כי הפעילים לא נרתעים, ומחר ימריאו רבים מהם לישראל מכמה נמלי תעופה באירופה.

 

נוסעים בנתב"ג: "אין שינוי באווירה" 

בנתב"ג, בינתיים, נמשכת ההיערכות למפגן המחאה. רונית ומוטי חסון, שהמתינו לשובו של אב המשפחה דוד מחו"ל, סיפרו: "יש עומס ויותר שוטרים שבוחנים את המצב בכניסה". רונית הוסיפה: "שמעתי שיחות של אנשים שירדו מטיסות קודמות שסיפרו שהביקורת הראשונה על ידי אנשי ביטחון התרחשה עוד ממש כשירדו מגרם המדרגות של המטוס, טרם ההגעה לטרמינל. אני מניחה שהמהומה בתקשורת הוסיפה למתח שקיים כאן עכשיו".


"זה לא כל כך נוראי". שוטרים בנתב"ג (צילום: דודו אזולאי)

 

מרי, תיירת מהולנד, דווקא לא מתרגשת מההמולה. "אני כאן לראשונה וזה לא מרגיש

לי מתוח בכלל", סיפרה, "יש כאן משפחות וחברים שממתינים לאהוביהם, עם מלא מלא בלונים ופרחים, ככה שעבורי זה נראה נורמלי לחלוטין. שמעתי מהחדשות על ההגעה של פעילים, אני חושבת שזה לא נוראי כל כך כמו שממשלת ישראל והתקשורת הישראלית ציירו את זה בהתחלה. הדאגה היחידה שלנו היא שזה יעכב את ההגעה של חברינו מפריז עקב האבטחה המוגברת. אבל כנראה שזה לא יקרה".

 

גיא מנשרוב יצא עם משפחתו לטיול שורשים בגאורגיה. "קצת חששנו שיהיה בלגן או עיכוב", אמר, "אבל אחר כך קיבלנו מידע מבפנים שהבלגן לא יהיה היום. בינתיים נתב"ג מתפקד יפה. לא מרגישים שום שינוי באווירה, אנו מקווים שהרעיון של המטס כמו שהמריא ככה יתרסק, בדיוק כמו שהמשט האחרון טבע".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון, אביאל מגנזי ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתב"ג. "לא מתוח בכלל"
צילום: אוהד צויגנברג
רונית ומוטי חסון. "המהומה בתקשורת הוסיפה למתח"
צילום: בועז פיילר
מרי, מימין. "נראה נורמלי"
צילום: בועז פיילר
מומלצים