שתף קטע נבחר

"כנס קיסריה" החרדי: אין כניסה לנשים

נשים שביקשו להיכנס לכנס כלכלי גדול בבנייני האומה בירושלים, מצאו עצמן בחוץ, לאחר שנאמר להן כי הכנס מיועד לגברים בלבד. כך זה נראה כאשר צוות ynet ניסה להיכנס בליווי אשה. המארגנים: "זה אירוע פרטי לציבור שהדבר תואם את ערכיו"

נוכחות אישה - ערווה? נשים שהגיעו לכינוס "פורום המנהלים" של העיתון החרדי "המודיע", שננעל אמש (ד') בירושלים, טוענות כי לא הורשו להשתתף באירוע, משום שהוא מיועד לגברים בלבד. הן סיפרו כי לא הוקצתה להן אף לא "עזרת נשים" בפאתי האולם, ומי שהתעקשה – נשלחה לצפות בכינוס בחדר צדדי, באמצעות טלוויזיה במעגל סגור, מה שלטענתן היה "משפיל ובלתי נתפס".

 

 

מדובר בכנס כלכלי גדול שהתקיים זו השנה השישית, במרכז הקונגרסים "בנייני האומה" בבירה, ויש הרואים בו "כנס קיסריה החרדי". נטלו בו חלק חברות מרכזיות במשק ומנהליהן, ונאמו בו, בין היתר, שר האוצר יובל שטייניץ, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, ומנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן. הנשים, כאמור, נשארו בחוץ – לא על הבמה, לא בקהל ואף לא ביציע העיתונאים.

 

שני כתבי ynet שהוזמנו לסקר את האירוע, ניסו להיכנס לאולם בליווי אישה, אך המאבטחים חסמו את דרכם. "זה היה מפחיד לגלות שרק בגלל שאני אישה לא נותנים לי להיכנס למקום שהוא ציבורי", תיארה ש' את תחושותיה. "אני כועסת מאוד על הגופים העסקיים שלוקחים חלק באירוע כזה". לדבריה, "מדובר בתופעה מסוכנת לחברה הישראלית, ואני מקווה שאנשים יתעוררו לפני שיהיה מאוחר מידי".

 

הציעו לצפות בטלוויזיה במעגל סגור

עיתונאית חילונית שהגיעה לסקר את הכינוס, סיפרה: "מיד בכניסה עצרו אותי ואמרו לי שמדובר בכנס

לגברים בלבד. הסברתי שבאתי לכתוב עליו, אך זה לא הועיל. הציעו לי שהמערכת תשלח עיתונאי אחר – גבר. את הצוות שלי שמורכב מגברים הוא הציע להכניס, ולאחר שיחה נוספת הוצע לי לצפות בכנס דרך מערכת של טלוויזיה במעגל סגור, מחדר מבודד בכניסה האחורית... בלתי נתפס שדבר כזה מתאפשר במרכז ירושלים".

 

גם מ', צעירה חרדית שעוסקת בשיווק, ניסתה להיכנס - ללא הצלחה. ל-ynet אמרה: "רציתי גם אני לשמוע את ההרצאות שניתנו שם, אך הבנתי שלא אוכל להיכנס. זה צרם והעציב אותי שלא יכולתי לקבל את המידע הזה. הייתי מצפה שימצאו דרך לשתף גם נשים בכנס הזה".

 

"זה אירוע פרטי"

מארגני הכינוס אישרו כי הכניסה לנשים הייתה אסורה, והסבירו בשם עיתון "המודיע" וחברת ההפקה, כי המדובר באירוע פרטי לציבור שהדבר תואם את ערכיו, ומטעמי צניעות נמנעת הכניסה לנשים. הם הוסיפו כי אין מדובר באפליה על רקע מיני, שכן "המודיע" מארגן פעמיים בשנה כנס לנשים בלבד.

 

מעיריית ירושלים, המחזיקה בבעלות משותפת לבנייני האומה, נמסר בתגובה כי מדובר בגוף עסקי אשר מחליט באופן עצמאי לאילו אירועים הוא משכיר את האולם, והדבר נעשה בתשלום מלא, ללא התערבות או תקצוב של העירייה.

 

בהתייחס לעצם העניין נמסר: "איננו רואים פסול בכך שגוף פרטי חרדי שוכר אולם בעיר לאירוע פרטי, בעל אופי שתואם את צרכי קהל היעד אליו הוא פונה. מבדיקה שערכנו עולה כי מדובר באירוע פרטי וסגור של עיתון 'המודיע' למנהלי מוסדות חרדיים. העיתון שכר את האולם, והכניסה לאירוע הפרטי התאפשרה למוזמני העיתון בלבד, ועל כן לא הוכנסו אישים שלא הוזמנו אליו, בין אם הם גברים ובין אם נשים".

 

בסוכנות היהודית, השותפה גם היא בבעלות על מרכז הקונגרסים בירושלים, אמרו: "המארגנים של

האירועים בבנייני האומה הם אלה שקובעים מי מוזמן לאירוע, ונכון יותר שהשאלה תופנה אליהם. אנחנו לא נקבע עבור חרדים את אורחות חייהם. בסוכנות ובמוסדותיה יושבים חילונים וחרדים, רפורמים ואורתודוכסים, ארגנטינאים, רוסים ואמריקאים".

 

מיקי גיצין מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" אמר ל-ynet כי "מי שחשב שתופעת ההדרה תיעצר בקווי ההפרדה, מבין כעת שמדובר בתופעה רחבה הרבה יותר שמתרחשת בכנסים ובמרכזים קהילתיים. חשוב לזכור כי בנייני האומה אינו מוסד פרטי, אלא מסובסד על ידי עיריית ירושלים והסוכנות היהודית, שראוי היה שיגנו וימנעו תופעות מסוג זה".

 

בהנהלת בנייני האומה ובבנק הפועלים סירבו להגיב לידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"פורום המנהלים" - לגברים בלבד
צילום: אבי פרץ
מומלצים