שתף קטע נבחר

המטס נחת: עשרות נוסעים נלקחו לתשאול

כוחות משטרה קולטים בטרמינל 1 בנתב"ג את נוסעי טיסות איזיג'ט מז'נבה ואליטליה מרומא, שבהן הגיעו פעילים פרו-פלסטינים. עד כה הועברו לתשאול יותר מ-30 נוסעים, שכנראה יגורשו. 5 פעילי שמאל נעצרו: "מטרידים על בסיס פוליטי"

אירוע ה"מטס לנתב"ג" מגיע לשיאו: נוסעי טיסות של חברות איזיג'ט מז'נבה ואליטליה מרומא שנחתו בצהריים (יום ו') בנתב"ג, הורדו מהמטוסים ונלקחו באוטובוסים לטרמינל 1 לצורך בידוק ביטחוני על-ידי כוחות המשטרה. על-פי החשד, לטיסה מז'נבה הסתננו כ-50 פעילים ולטיסה מרומא כ-10. עד כה, יותר מ-30 נוסעים משתי הטיסות נלקחו לתשאול על-ידי אנשי רשות ההגירה והאוכלוסין. הנוסעים הישראלים שהיו על שתי הטיסות הופנו ישר לטרמינל 3. 

 

ברחבי נמל התעופה התפרסו עשרות שוטרים למקרה של הפרות סדר. במקביל, עברה המשטרה על רשימת הנוסעים והצליבה עם מידע מודיעיני עליהם. מפקד משטרת מחוז מרכז, ניצב בנצי סאו, הורה לקלוט את הנוסעים בטרמינל 1 ולערוך להם בדיקה קפדנית באזורים נפרדים. רק לאחר מכן יועברו הנוסעים שאין להם קשר ל"מטס" לטרמינל 3. הפעילים שהסתננו לטיסות יועברו למתקני הגירוש בנמל התעופה. 

 

בנוסף לכוחות המשטרה, הגיעו לנתב"ג גם אנשי שירות בתי הסוהר. מלבד התקשורת הישראלית, לאולם מקבלי הפנים הגיעו עשרות צוותים של התקשורת הזרה, בהם גם של הרשתות הערביות.  

 

נוסעים ישראלים, שהגיעו מיעדים שונים באירופה, סיפרו על המפגש עם פעילי המטס בחו"ל. רג'ין וינר, שהגיעה מנמל התעופה שארל דה גול בפריז, אמרה: "היה שם בלגאן גדול. הם הפגינו ליד השער של לופטהנזה. הם צעקו על הצרפתים 'משתפי פעולה' וקראו לעברנו 'נאצים'. הם צעקו עד שהמשטרה פיזרה אותם ולא נתנו לנוסעים אחרים לעבור בשער - זה היה לא נעים".

 

אורלי שפירא, שהיתה על הטיסה שהגיעה מציריך, ראתה כיצד מובלים הנוסעים של חברת אליטליה לתשאול. "כשנחתנו היה ברור לי מה קורה מסביב, היתה קבוצה של שוטרים שהסתכלו על האנשים וניסו לראות מי חשוד", סיפרה, "כשהגעתי לביקורת הדרכונים, ראיתי קבוצה גדולה של כ-20 אנשים, שעמדה בצד לאחר שלא עברו בבקרת הדרכונים. הם היו מכל הגילאים, חלק מהם לבשו חלוקים, הם עמדו בצד וחיכו בשקט, התייחסו אליהם בסדר גמור".

 

לאחר שאתמול העבירה ישראל רשימה של 347 שמות של פעילים לחברות התעופה הזרות, בז'נבה מנעו היום הרשויות מכ-50 פעילים לעלות על טיסה של חברת "איזיג'ט" לארץ. הפעילים ניסו לעקוף את האבטחה והתפרעו, אך השומרים הצליחו להשתלט עליהם. בעקבות זאת, הטיסה המריאה באיחור של כשעתיים. נציגי החברה אמרו ל-ynet כי "לנוסעים שעלייתם למטוס נמנעה נמסרה הודעה מוקדמת על החלטה זו וכי החברה משתפת פעולת עם הרשויות בישראל".


פעילי שמאל בנתב"ג נלקחים למעצר (צילום: אוהד צויגנברג)

 

אחרי בוקר שקט בנמל התעופה בן-גוריון, פרצה בצהריים מהומה, במהלכה נעצרו חמישה פעילי שמאל מתל-אביב, שהפגינו באולם הנוסעים, וצעקו "Free Palestine" (שחררו את פלסטין). מיכל וקסלר, אחת הפעילות שנכנסה לנתב"ג: "יש מצור לא חוקי על עזה ועל פלסטין. מי שרוצה לבוא ולתמוך צריך לאפשר לו להיכנס. מה שקורה פה זה הטרדה על בסיס פוליטי. מדובר במצור לא חוקי ולא דמוקרטי ולא הגון. פעילי שלום וחופש מכל העולם מגורשים מנתב"ג כל הזמן ומוטרדים על בסיס קבוע".

 

מוקדם יותר הגיעו לנמל התעופה בן גוריון השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ומפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו. "אנחנו כרגע לפני הגל. הכל יכול להיות, לא לוקחים שום סיכון", אמר השר בהערכת המצב וציין שעד כה הכל מתפקד באופן שקט וללא תקלות.

 

אהרונוביץ' הודיע גם כי הכוננות בנמל התעופה הוגברה לקראת הטיסות, שיגיעו ארצה בין השעות 17:00-14:00, עליהן אמורים להיות כ-100 פעילים. "אנחנו יודעים מי נמצא על הטיסות, מאות מעוכבים ברחבי אירופה על-פי בקשתנו", אמר

השר.

 

בתום הערכת מצב, דחו אהרונוביץ' והמפכ"ל את הביקורת בנוגע להיערכות המוגזמת של כוחות המשטרה. לטענתם, ההיערכות הזו היא שמנעה את הגעתם של כ-200 פעילים והרתיעה את מארגני המטס.

 

"תודות להיערכות שלנו, הפעילים הבינו שאין מה להגיע וגם הרדיקלים פה, שהתכוונו להצטרף אליהם, הבינו שאין סיבה לעשות זאת. בכל מקרה לא צריך להירתע, אנחנו מדינה ריבונית ודמוקרטית וכך אנו פועלים. מי שיגיע - נטפל בו פה". במקביל, הוחלט גם לשמור על ההיערכות המוגברת בהר הבית ובמוקדי חיכוך אפשריים לאורך קו התפר.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, יואב זיתון, רונן מדזיני ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס איזיג'ט מז'נבה, שניות אחרי הנחיתה
צילום: בן קלמר
נשאר על המסוע בפריז
צילום: רויטס
ניצב בנצי סאו. בדיקה קפדנית
צילום: אוהד צויגנברג
אחד הפעילים שהתפרעו בנתב"ג
צילום: אוהד צויגנברג
פעילים בז'נבה שנבלמו
צילום: AFP
מומלצים