שתף קטע נבחר

חפירות עותומניות חושפות: האויב שמתחת

מן העבר האחד תמכו סריסי ההרמון במועמדותו של הנסיך מוצטפא אל-בזז, איש חזון, תומך נמרץ ברפורמות, אבל מעדיף אותן עומדות בלי תמיכה. מן העבר השני הריעו היניצ'ארים ומפקדי הצבא לפחה עבדול חמיד אל-טיז, הוגה מעמיק, פושק איסלאמי, ומקדש העבר המפואר והאחוריים הנישאים

בשובי ממסע חפירות חקרני בין מצוקיו המוצקים של הבוספורוס למיצרי הוו'אחד דרדנלים, עצרתי לרגע להתענג על השקיעה מול צריחיהם הזקורים של מסגדי איסטנבול.

 

להפתעתי, עם הטלת העוגן והניעור המתבקש, הרגשתי לפתע בעצם מוצק ועתיק נח על קרקעיתה של קרן הזהב. נרגש כתמיד, הכנתי את עצמי לצלילה מאסיבית מלטש את כישוריי הלשוניים לקראת גילויים משעירים.

 

בואו לדבר על תחת מול ציצים גם בפייסבוק של ynet יחסים

 

בעודי צולל בחברת עמיתי למחקר הפרופסור מהמט אורוקטום, אסטרונום פרהיסטורי, גסטרולוג פרוקטולוגי ופעיל הארגון איי-אווץ'-אווץ', הצטיירה מולנו צלליתה החטובה של "שושנת הריחות", ספינת-הדגל המפורסמת של האדמירל ברברוסה, שבמאה ה-16 נעלמה בדרכה לטקס אזרחי בקפריסין.

 

לנוכח הממצאים המדהימים שעל סיפונה לא ידעתי את נפשי, ופרופ' אורקטום איבד שליטה וכמעט ידע את עוזרו.

 

לנגד עינינו המפלבלות נפרשה תמונה מרהיבה על מלחמת האחים שאיימה לפלג את האימפריה העותומנית וקרעה אותה לגזרים ללא ריכוך מקדים:

 

מוצטפא אל-בזז מול עבדול חמיד אל-טיז

עם מותו של הסולטן סולימן המפואר בחמאם מיוזע בין שריריה של פילגשו הסודנית, נחלקו הדעות באשר ליורש את כסאו. מן העבר האחד תמכו סריסי ההרמון במועמדותו של הנסיך מוצטפא אל-בזז, איש חזון, תומך נמרץ ברפורמות, אבל מעדיף אותן עומדות בלי תמיכה. מן העבר השני הריעו היניצ'ארים ומפקדי הצבא לפחה עבדול חמיד אל-טיז, הוגה מעמיק, פושק איסלאמי, ומקדש העבר המפואר והאחוריים הנישאים.

 

חמש שנים השתוללה המלחמה בכל רחבי האימפריה, כאשר צבאותיו של הנסיך אל-בזז שורפים כפרים וחזיות, ופרשיו של הפחה אל-טיז אוכפים ביד חזקה את חוקי הרעלה והחוטיני והגבהת העכוז בכריעה לתפילה.

 

אויביה של הממלכה ניצלו כל רגע עד תומו. הארמנים המדוכאים התקוממו ונשארו עומדים גם בשכיבה. הכורדים גילו לפתע כי על הישבן אין פיטמה. מעבר לגבול שלח הדוב הרוסי את ידו ללוש את הרי הקווקז, והצי של וונציה חמק באלגנטיות משומנת דרך המיצרים והבקיע לים השחור.  

 

נדמה היה כי הקיץ הקץ על האימפריה הטורקית בדרך ייסורים בה הכל כלול.

 

אך ישועת אללה כהרף-עין. ואחרי שהורגים טורקי, גם הוא רוצה לנוח. בוועידת השלום שהתכנסה על תה-תפוחים יושרו ההדורים, לוטפו הבליטות ונמכרו כל הז'קטים. כך סוכמו עיקריה של החוקה החדשה, שהחזיקה מעמד עד לסגירת תשלובת "אתא-טורק - הלבשה תחתונה":  

 

ביסמיללה ובשם הוד מלכותם הסולטנים התאומים אל-בזז ירום חודו ואל-טיז העליון שמתחת, בכאב ובעונג אנו מכריזים בזאת:

 

א' - כל תושבי האימפריה, מוסלמים, נוצרים ויהודים, עובדי-עכוז או יראי-שדיים, הינם נתינים נאמנים, שווים וסימטריים של הוד מלכותם.

ב' - שני הטוענים לכתר ימשלו ברוטציה וינהיגו לוח שנה שיתעלם מן השמש והירח וייקבע ע"פ זמני ההנקה והיציאות.

ג' - המחלוקת הפילוסופית תישאר עומדת בעינה וזקורה בזינה, אך במקום בשדה-הקרב, תלובן בין כתלי המדרסות, כתבי-הקודש וטורי היחסים.

ד' - את מגילת החוקה המקורית ישמרו סריסי ההרמון וצועדי הגאווה בככר טאקסים, כי בשבילם, ממילא כל זה רק בלון נפוח או סיפור מהתחת.

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לנגד עינינו המפלבלות נפרשה תמונה מרהיבה
צילום: shutterstock
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים