שתף קטע נבחר

יכול להיות שמגיע לך כסף - מההסתדרות

עשרות מיליונים מחכים בהסתדרות לכחצי מיליון אנשים ששילמו דמי חבר, אף שלא היו חברים בה. בעקבות כתבה ב"לאשה" הוארכה תקופת פעילותו של המוקד הטלפוני, שפתחה ההסתדרות לשם בירור זכאות להחזר דמי חבר, עד סוף אוגוסט. מהרו להתקשר - יכול להיות שההסתדרות חייבת גם לכם!

פעילותו של המוקד הטלפוני, שפתחה ההסתדרות לשם בירור זכאות להחזר דמי חבר ששולמו שלא כדין, הוארכה עד סוף אוגוסט. המוקד, שמספרו 1800800290, היה אמור להיסגר ב-15.7.2011, וזמן קצר לאחר פרסום כתבה בנושא ב"לאשה", הודיעה ההסתדרות על הארכת פעילותו בחודש וחצי, עד לסוף חודש אוגוסט.

 

לחצי מיליון איש - מגיע כסף

תביעה ייצוגית שהוגשה ביולי 2008, על ידי ענבל סוסתיאל ואחרים נגד הסתדרות העובדים הכללית, נתבעה ההסתדרות להחזיר כספים, הנאמדים בכ-65 מיליון שקל, לכחצי מיליון אנשים ששילמו דמי חבר להסתדרות, אף שלא היו חברים בה.

בעקבות התביעה, מינה יו"ר ההסתדרות עופר עיני את שופט בית המשפט העליון בדימוס, השופט תיאודור אור, לבדוק את מנגנון הגביה של ההסתדרות. השופט אור הגיש להסתדרות דו"ח ובו הצביע על ליקויים לכאורה במערך הגביה שלה, ואילו ההסתדרות מצידה הודיעה כי תאמץ את הדו"ח ותפעל לתיקון הליקויים לכאורה, כפי שעלו בדו"ח ונחשפו בתביעה הייצוגית.

 


לאן נעלמו 68 מיליוני שקלים? (צילום: shutterstock)

 

מה קורה במוקד שאמור לסייע בהשבת הכסף?

לאחר קבלת הדו"ח החלו מגעים לפשרה בתביעה. במסגרת הסכם הפשרה (שאושר על ידי בית המשפט המחוזי בפתח תקווה בדצמבר 2010) התחייבה ההסתדרות להקים מנגנון החזרת כספים שנגבו שלא כדין, הכולל מוקד מידע טלפוני מיוחד, שפועל באמצעות מספר טלפון חינם. המתקשרים אליו אמורים למסור שם, מספר תעודת זהות ומספר טלפון. אם לאחר בדיקת ההסתדרות – שיכולה לקחת עד 120 ימים – הפונה יימצא זכאי להשבת כספים, הוא יקבל המחאה בדואר.

 

בכתבה ב"לאשה" פורסם מספר הטלפון של מוקד ההסתדרות 1800800290. על פי המידע, אמור היה מספר הטלפון הזה לפעול בימי א'-ה' בין השעות 16.00-08.30. עוד צויין שם, כי המוקד יפעל רק עד תאריך 15.7.2011 וכל מי שלא יפנה עד למועד זה לבדיקת זכאותו, יאבד לצמיתות את זכותו לקבל בחזרה כספים, גם אם אלה מגיעים לו כדין.

 

ימים מספר לאחר מכן, החלו להגיע עשרות פניות למערכת "לאשה". הפונים טענו, כי התקשרו למספר הטלפון שצויין בכתבה, ולא זכו לקבל מענה. חלקם "זכה" להרמת טלפון ולטריקה מהירה. אחרים נתקלים בצליל תפוס תמידי.

 

ניסיתי גם אני להתקשר, ואכן - נתקלתי בצליל תפוס, בכל אחד מהנסיונות שלי. בדקתי שוב את מספר הטלפון, במשרד עורכי הדין שהגיש את התביעה הייצוגית, והמספר אושר שוב ושוב. אבל, הפניות למערכת המשיכו לזרום והתלונות על חוסר אפשרות להגיע למענה אנושי או אחר, התרבו.

 

פניתי בשאילתא ללשכת דובר ההסתדרות, אייל מלמה, ונעניתי, כי המוקד תוגבר ב-20 מוקדנים, "למרות שהחלטת בית המשפט לא חייבה את ההסתדרות לעשות כן". כמו כן נמסר לי, כי ביוזמת ההסתדרות הוגדלו מספר השיחות הנכנסות למוקד בעת ובעונה אחת מ-30 ל-120 שיחות.

 

כוכבה נגר מלשכת דובר ההסתדרות הוסיפה, כי ההסתדרות הגישה לבית המשפט בקשה לאשר את הארכת זמן הפעולה של המוקד הטלפוני עד סוף חודש אוגוסט, למרות שכאמור – המוקד היה אמור לסיים את פעילותו ב-15.7.11. "במידת הצורך, נמשיך לתגבר את המוקד, כדי שכל עובד שזכאי להחזר יקבל את מה שנדרש בהתאם להחלטת בית המשפט".

 

בסוף השבוע שעבר (6 ביולי 2011) לשכת הדובר עדכנה את מערכת "לאשה", כי בית המשפט אישר את הארכת המועד של המוקד הטלפוני עד סוף אוגוסט 2011.

 

מכאן, שכל מי שסבור כי הוא זכאי להחזר דמי חבר הסתדרות, שנגבו ממנו שלא כחוק, וטרם פנה, או ניסה ולא הצליח להגיע למוקדן ולהשאיר את שמו, מספר תעודת הזהות שלו ומספר טלפון, כדאי שיעשה זאת בהקדם, עד סוף אוגוסט 2011. מספר הטלפון של המוקד: 1800800290.

 

זיכרו: עשרות מיליונים מחכים לכחצי מיליון אנשים. יכול להיות שההסתדרות חייבת גם לכם!

 


  

עוד כתבות באתר לאשה

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לחצי מיליון איש מגיע כסף. אולי גם לך?
צילום: shutterstock
עד סוף אוגוסט תוכלו לדרוש את המגיע לכם. צלצלו למוקד ההסתדרות
צילום: shutterstock
לאשה בפייסבוק
מומלצים