שתף קטע נבחר

חיפוש התמונות נגד בחורות האילוסטרציה

מאז שמנועי החיפוש יודעים לחפש לא רק מילים אלא גם תמונות, הרבה יותר קשה לסבן אותנו עם "מיכל" מ"רמת גן", שעשתה "המון כסף" בפורקס, או "דנית" מ"פתח" "תקווה", שהשילה 12 קילו ממשקלה. הנה סיפור אחד כזה

בימים האחרונים אני סובלת ממתקפת פרסומות של הפורקס של אפיקס. האנשים שלהם עוקבים אחרי לכל אתר שבו אני גולשת, ומספרים לי כמה הם הרוויחו בשנה או הרבעון או החודש האחרון.

 


 

יעלי / יעלי / בקשיש גדול יהיה לי

בהתחלה זה לא כל כך עניין אותי, אבל אחרי שראיתי את הפרצוף של "יעל מ. סוחרת השנה" כל כך הרבה פעמים כבר התחלתי להרגיש אליה קרבה, ובתור חברה זה ממש לא יפה להתעלם מהסיפור שלה. אז קראתי את הראיון איתה וחשבתי שהגיע הזמן להביא את החברות שלנו לשלב הבא. 

 

חיפשתי אותה בגוגל ובפייסבוק, בדקתי מליון יעליות (ככל הנראה חלק מהדרישות לקבלת תואר בעיצוב הוא שהשם שלך יהיה יעל) ולא מצאתי אף אחת שעונה לתיאור ולתמונה, פתאום היה לי מין רגע של הארה. נזכרתי שגוגל השיקה מנוע חיפוש חדש שמאפשר לחפש לפי תמונות (אם כי היו לפניו מנועי חיפוש תמונוה פחות פופולרים, כמו TinEye).

 

גלינג-גלינג-גלינג! העליתי את התמונה של יעלי, והמתנתי בקוצר רוח במשך חצי השנייה שלקח לגוגל לחפש אותה. איזו אכזבה! לפי התוצאות נראה שיעל היא סתם תמונה מבנק תמונות והיא בכלל בעלת עסק לניקוי יבש!

 


 

חזרתי לאתר של אפיקס כועסת למדי. רציתי לשלוח להם אימייל זועם אבל אז מצאתי באותיות קטנות למטה את ההצהרה הבאה: "העדויות בפרסום זה מבוססות על סיפורים אמיתיים של לקוחות iFOREX, כדי לשמור על חיסיון הלקוחות ולהגן על מידע מסחרי, שונו שמות הלקוחות, תמונות והפרטים המזהים שלהם". אני מבינה את הצורך בשמירה על הפרטיות, אבל באמת, היה הורג אתכם לכתוב שהיא בעלת עסק לניקוי יבש?

 


 

קריסטל שלי / ההיית או מצאתי תמונה?

מאוכזבת למדי חזרתי לשיטוטי באינטרנט, מפה ומשם יצא שהגעתי לאתר שמוכרתוכנת האזנה לטלפון נייד. זה משהו שאתה מתקין על הטלפון שלך ויכול באמצעותו להאזין לכל אחד אחר. בלי להתקין שום דבר על הטלפון של זה שאתה רוצה להאזין לו. זה נשמע די פשוט מצד אחד ודי מלחיץ מצד שני, כי אולי מישהו מאזין גם לטלפון שלי.

 

חשבתי ששווה לי להשקיע 70 דולר במחיר מבצע כדי לקנות את התוכנה הזאת, וגם היה כתוב שם שאם לא מרוצים אז הם מחזירים את הכסף בחזרה. באתר היו סרטוני וידאו והמון מידע של לקוחות מרוצים + תמונות. לפני ששלפתי את הארנק החלטתי לשלוף את כלי הנשק החדש שלי – מנוע חיפוש התמונות של גוגל.

 


 

בחרתי בתמונה אקראית. קריסטל גרהאם. היא גרה בניו ג'רזי, ארה"ב, ולפי עדותה היא הצליחה לתפוס את בעלה שולח סמסים לחברה לשעבר שלו עם התוכנה הזאת. איזו מסכנה! או שאולי בעצם לא?  מסתבר שלקריסטל קוראים גם אמה ייגר. והיא לא גרה בניו ג'רזי אלא בברלין שבגרמניה.

 


 

קריסטל האמריקאית תפסה את בעלה בוגד בה אחרי שהאזינה לשיחות הטלפון שלו אבל אמה הגרמנית דווקא אוהבת את בעלה, והיום הם הולכים ביחד לרופא הנשים כי היא הצליחה להרות באורח פלאי אחרי שהשתמשה במוצר סיני כלשהו.

 


 

באופן מפתיע, כל הנשים שהשתמשו בתוכנת ההאזנה הצליחו להרות באמצעות המוצר הסיני הפלאי, והן מעידות על כך בשמחה, תוך שימוש בתמונתן, שמן המלא ובכתובת שלהן. השמות והכתובות שלהן שונים לגמרי מאלו שהופיעו באתר של תוכנת ההאזנה, רק התמונה זהה.

 

יעלי וקריסטל במרחק של קליק

הייתי כל כך המומה מהתוצאות, שהמשכתי לבדוק תמונה אחר תמונה עד שהגעתי לתמונה של איירין ויליאמס מסקוטלנד. בתמונה הבאה היא מצולמת יחד עם בתה בת ה-11 חודשים.

 


 

גוגל איתר את התמונה דווקא בדף פליקר של מישהי שמזדהה כ-ECohen. לא בדיוק שם סקוטי. אולי היא בכלל משלנו? אני לא היחידה שתוהה בעניין כמו שמלמדות התגובות מתחת לתמונה שלה. בצד של דף הפליקר של ECohen הופיעה בצד ימין הפרסומת של אפיקס. יעל סוחרת השנה מזמינה אותי לקרוא את הראיון איתה. זהו, סגרתי מעגל. אנחה.

 


 

אני מרגישה קצת רפי גינת. חשפתי רמאים, ולא סתם רמאים, אלא חארות שמנצלים אנשים בנקודות הכי חלשות בחיים שלהם – כשהם חושבים שבן הזוג שלהם בוגד, כשהן לא מצליחות להרות ויעשו הכל כדי להיות אימהות. זה ממש מרתיח, אבל מזל שיש כלי שמאפשר לחשוף את הרמאים האלו בקלות, וגם אתם יכולים.

 

מישהו משתמש בתמונה שלכם כתמונת הפרופיל שלו בפייסבוק? מישהו מפרסם בבלוג שלו את העוגה שאתם אפיתם? העליתם צילום לפיקאסה ומישהו אחר מקבל עליו קרדיט? אתם יכולים לעלות על הגנבים האלו בקלות. בלחיצת כפתור (ובגרירת התמונה לדפדפן). בחינם. 

 

חגית אורון  היא סופרת, כותבת בעיקר לילדים, ולא אוהבת שעובדים עליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים