שתף קטע נבחר

נחשף מבצע ה"חיסון" המזויף לפני חיסול בן-לאדן

ה-CIA ניסה - וכנראה לא הצליח - להשיג דגימות DNA מקרוביו של בן-לאדן, באמצעות פרויקט "חיסון חינם" לצהבת באבוטבאד. אחות חדרה למתחם, אבל לא ברור עם מה יצאה

עוד פרטים מאחורי הקלעים של המבצע לחיסול אוסמה בן-לאדן יוצאים לאור, ומוסיפים למתח בין ארצות הברית לפקיסטן. כעת מתברר שכדי להשיג דגימות DNA מקרובי משפחתו של בן-לאדן בעיר שבה הסתתר, ערכה סוכנות הביון האמריקנית (ה-CIA) מבצע מזויף של "חיסונים בחינם" באבוטבאד.

 

בעיתון הבריטי "גרדיאן" פורסם כי כחלק מההכנות המדוקדקות לפשיטה על המתחם שבו הסתתר מנהיג אל-קאעידה, סוכני CIA גייסו רופא פקיסטני בכיר כדי לנהל את "הפרויקט", ואף ערכו אותו באזור שנחשב יחסית עני, על מנת שייראה אותנטי.

 

הרופא, שאקיל אפרידי, נעצר מאז על ידי שירות הביון הפקיסטני הפנימי (ISI) עקב שיתוף הפעולה עם האמריקנים. המעצר החריף את המתח בין המדינות, ובוושינגטון חוששים לפי הדיווחים לגורלו ומנסים לפעול לשחרורו.


אחוזת בן-לאדן. "למה לתת חיסונים בחינם באזור איכותי" (צילום: AP)

 

התוכנית למבצע החיסונים עלתה אחרי שאנשי CIA איתרו בקיץ שעבר שליח של בן-לאדן, וכך הגיעו לאחוזה באבוטבאד. במקביל למעקב הצמוד במצלמות וגם בצילומי לוויין, ביקשו האמריקנים לוודא שהארכי-טרוריסט אכן שוהה במקום, לפני שיוציאו לפועל את המבצע המסוכן.

 

דגימות DNA מילדיו של בן-לאדן נדרשו כדי להשוותם לחומר הגנטי של אחותו, שמתה בבוסטון ב-2010. ד"ר אפרידי הגיע לאבוטבאד במרס, וטען שגייס כספים לחיסון לצהבת נגיפית B. הוא עקף את שרותי הבריאות המקומיים באמצעות תשלום לפקידים זוטרים במערך הבריאות, שהשתתפו במבצע החיסונים בלי לדעת דבר על הקשר לבן-לאדן.

 

הרופא חיכה בחוץ

בעבר, גורמי בריאות היו מהבודדים שהשיגו גישה לאחוזת המסתור, כדי לחסן ילדים נגד פוליו. הפעם, הם התחילו את המבצע באזור עני בקצה העיר, אך במקום להעניק את הזריקה השנייה בתהליך החיסון כפי שנהוג, עברו לאזור בילאל העשיר יותר, שבו שהתה המשפחה.

 

עדיין לא ברור איך הרופאים קיוו להשיג דגימת DNA, למרות שאחיות היו באופן עקרוני יכולות גם לקחת דגימות דם מהמחט שבאמצעותה הוזרק החיסון.

 

"כל העניין הזה לחלוטין בלתי תקין", אמר גורם פקיסטני ל"גרדיאן". "בילאל הוא אזור איכותי. למה לתת דווקא שם חיסונים בחינם? ולמה המנתח הרשמי של חייבר עובד באבוטבאד?", הוא תהה לגבי הרופא הבכיר.

 

אחת האחיות הצליחה לחדור לאחוזת בן-לאדן כדי להזריק את החיסונים. לפי כמה מקורות, הרופא, שהמתין בחוץ, ביקש ממנה להכניס למקום תיק יד שאליו הוכנסו מכשירים אלקטרוניים. לא ברור אם בסופו של דבר הצליח ה-CIA להשיג DNA של משפחת בן-לאדן, למרות שלפי אחד המקורות - המבצע לא נחל הצלחה.

 

פקיסטן גילתה על תוכנית החיסון בעקבות חקירה על הפעילות האמריקנית שקדמה לחיסול בן-לאדן.

 תגובה רשמית לא נמסרה, אולם גורם פקיסטני אמר: "האם מדינה אחרת לא הייתה עוצרת אנשים שעבדו עבור שירות ביון זר?". מה-CIA לא נמסרה תגובה.

 

בסוף השבוע, על רקע המתיחות, סגרה ארצות הברית את הברז לבעלת בריתה. ממשלו של ברק אובמה החליט למנוע העברת סיוע וציוד בסכום של 800 מיליון דולר לצבא פקיסטן. בוושינגטון החליטו על הצעד לאחר ש"לא היו מרוצים" מגירושם מפקיסטן של שני יועצי צבא אמריקנים ומחוסר המחויבות של השלטון באיסלמבאד להילחם בטרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוסמה בן-לאדן. זיהוי ודאי
צילום: AFP
האחות נכנסה לאחוזה עם תיק ובו מכשיר אלקטרוני
צילום: רויטרס
מומלצים