שתף קטע נבחר

מחיר קופסת מטרנה ירד ל-33.99 שקל

מחירי המבצע של תחליפי החלב לתינוקות ממשיכים לרדת. אחרי שניו פארם ורמי לוי הורידו את המחיר של אריזת 700 גרם מטרנה ל-39.99, ו-39.90 שקל, שופרסל יוצאת במבצע: 33.99 ש' לחברי מועדון. רמי לוי מוכר 900 גר' סימילאק ב-67.90 ש'

מחיתולים לתחליפי חלב: בעקבות העמקת המבצעים על תחליפי חלב בניו פארם ובשיווק השקמה של רמי לוי, גם שופרסל יוצאת במבצע על מטרנה 700 גר' - לחברי מועדון. תרכובות המזון לתינוקות של מטרנה יימכרו ברשת שופרסל דיל ב-33.99 שקל, למשך 3 ימים - רביעי עד שישי. המגבלה: במסגרת המבצע, אפשר יהיה לקנות רק אריזה אחת בכל קנייה.

 

רק אתמול ברשת שופרסל מכרו מטרנה ב-59.90-54.90 שקל. אך לנוכח העובדה שרמי לוי מוכר כעת מטרנה ב-39.90 שקל (לא רק לחברי מועדון), וניו פארם מציעה מטרנה במבצע ב-39.99 שקל (35 ש' לחברי מועדון), החליטו בשופרסל לצאת במבצע הנוכחי. בסופרפארם, אריזת מטרנה נמכרת כעת ב-44.99 שקל ובמגה בול, שעדיין לא יצאה במבצעים על תחליפי חלב, מטרנה נמכרת ב-59.90 ש'.

 

רשתות המזון והפארם יוצאות מדי סופ"ש במבצעים על תחליפי חלב, אך הפעם, נראה כי המבצעים מוקדמים ועמוקים יותר. מחירה של קופסת מטרנה 700 גרם, ללא מבצע, נע בדרך כלל בין 59 ל-65 ש'.

 

ומה לגבי סימילאק? בכמה מרשתות השיווק מסרו ל-ynet שהספק לא יזם כרגע מבצעים. "הספק מעורב במבצעים ברשת. אי אפשר לערוך אותם בלעדיו". אריזת 900 גרם סימילאק בשופרסל ומגה עולה כרגע כ-90 שקל. ברשתות סופר פארם ורמי לוי לעומת זאת, יצאו במבצעים גם על סימילאק. רמי לוי מוכר סימילאק ב-67.90 שקל - מחיר מבצע, וסופר פארם מוכרת סימילאק ב-79.99 שקל.

 

בשוק שנשלט על-ידי שתי שחקניות: המחירים גבוהים

המבצעים הללו טובים להורים שנאלצים לשלם הרבה מאוד על תחליפי חלב. מחירי תחליפי החלב בישראל גבוהים מאירופה ומארה"ב. בבריטניה מחיר אריזה נע בין 46 ל-50 ש' - מחיר ללא מבצע. שוק תחליפי החלב מגלגל כ-650 מיליון שקל בשנה, ממכירת כ-8.5 מיליון קופסאות. יחד עם זאת, לא ברור אם מדובר במבצעים של רגע, או במגמה להעמיק, להרחיב ולמתוח את המבצעים.  ואל תתבלבלו: כרגע מדובר במבצעים, לא חלילה בירידת מחירים.

 

אחרי פרשת רמדיה, על שוק תרכובות החלב בישראל שולטים שני שחקנים גדולים - מטרנה, שבשליטת אסם, ומחזיקה ב-56.9% מהשוק ו-53.7% מהשוק הכספי; וסימילאק, שמיוצרת על-ידי אבוט העולמית, ומחזיקה ב-44.8% מהשוק, ו-41.5% נתח שוק כספי.

 

לצידן פועלת אופטימיל, של מדיצ'י מדיקל, שנכנסה לשוק ב-2008 ומחזיקה ב-1.6% מהשוק, 1.5% נתח שוק כספי. אופטימיל מחזיקה בנתח שוק קטן בעיקר כי לא כרתה עסקאות עם בתי חולים והמוצר שלה אינו מוצע לאימהות שאך ילדו. ב-2012 צפויות להיכנס לשוק חברת פריגו העולמית וחברת טבע, שתשווק תחליפי חלב של נוטרישה, חברת בת של דנונה.

 

לאחרונה אושרה הצעת חוק של ח"כ דני דנון (ליכוד) הקוראת להחליף את הדוגמיות הממותגות של תחליפי החלב מבתי החולים, באריזות שלא יישאו כל סימן מסחרי של מותג. בתי החולים יחויבו לרכוש את תחליפי החלב. כיום, היצרניות משלמות עשרות מיליוני שקלים לבתי החולים עבור הזכות לספק באופן בלעדי תחליפי חלב ליולדות, שבדרך כלל מאמצות את תחליף החלב שניתן להן בבית החולים.

 

על פי ההצעה, שבאה לעודד הנקה, בתי החולים לא יוכלו להאכיל את הילודים בתחליפי חלב אם, במקום שאימם תיניק אותם, ללא אישור חתום של ההורים.

 

במקביל, בוועדה לפניות הציבור קראו להחזיר את מחירי תחליפי החלב לפיקוח ממשלתי ובכך להוריד את מחיריהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
רק לחברי מועדון, מוגבל לקופסא אחת
מומלצים