שתף קטע נבחר

ו' הכלכלה: תוקפו של טופס זיכוי יוארך לשנתיים

החזרתם מוצר לחנות תמורת זיכוי? בעלי העסקים יחויבו להדפיס זיכויים באופן שלא ידהו. במידה שהלקוח ירכוש מוצר שמחירו נמוך מסכום הזיכוי, הוא יהיה זכאי לקבל את העודף בכסף מזומן בתנאי שלא יעלה על 5% משווי הזיכוי או 100 שקל

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ כרמל שאמה הכהן אישרה היום (ד') לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ רונית תירוש, להאריך תוקף של זיכוי לצרכן. הוועדה קבעה שתוקף הזיכויים שמקבלים צרכנים על השבת מוצרים יוארך לשנתיים, וכן עוסקים יחויבו להדפיס זיכוי כך שהכתוב עליו לא ידהה ויימחק.

 

הזיכוי שיינתן לצרכן יהיה במלוא סכום העסקה ותוקפו יהיה לשנתיים. עוד קבעה הוועדה כי במידה שהלקוח ירכוש מוצר שמחירו נמוך מסכום הזיכוי, הוא יהיה זכאי לקבל את העודף בכסף מזומן, בתנאי שלא יעלה על 5% משווי הזיכוי או 100 שקל (הנמוך מביניהם).

 

למרות שכיום חובה על פי חוק להשיב כסף מזומן לצרכן, לפי תקנות ביטול עסקה, ישנם עדיין מוצרים שניתן להחזירם רק תמורת זיכוי. למשל, פריטי לבוש שהוחזרו אחרי יותר מ-48 שעות, או רהיט בבהזמנה אישית.

 

ח"כ תירוש אמרה בוועדה, כי החלה לעבוד על הצעת החוק עוד בטרם התקבלו התקנות החדשות לביטול עסקה. לדבריה, הצעתה היא משלימה לתקנות ההחזר הכספי: "העיקרון הוא לשמור על ערכו של הכסף שהשקיע הצרכן". לטענתה, מי שנותן זיכוי עושה זאת על מנת לזכות באמון הצרכנים, ולמרות המגבלות החשש שהעוסקים יוותרו על מתן הזיכוי עשוי להיות מופרך.

 

היו"ר שאמה-הכהן אמר כי "מדובר בהצעת חוק צרכנית, שנועדה לתת מענה לאלפי צרכנים שלא מממשים את הזיכוי משום שפג תוקפו או שהכיתוב נמחק".

 

עו"ד שוש רבינוביץ' מאיגוד לשכות המסחר. "העוסקים יעדיפו לא לתת זיכוי אם הם לא חייבים וינהגו רק לפי תקנות ביטול עסקה, והשאלה אם זה טוב לצרכנים". נציגת משרד התמ"ת, עו"ד חנה טירי, אמרה כי הממשלה תומכת בחוק, אך חשוב להבהיר כי בעלי העסקים לא יוכלו להציע זיכוי במידה והם מחויבים לתת החזר כספי.

 

חנית אברהם בכר מארגון אמון הציבור אמרה, כי מהתלונות שמגיעות לארגון לא מדובר בבעיה מהותית. לדבריה, "עלולה להיות פגיעה בצרכנים, בגלל שיש הרבה עסקים שנותנים לצרכנים זיכוי באופן וולונטרי ואם הם יחויבו בשורה של הגבלות הם יבחרו שלא לתת זיכוי כלל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
ישנם עדיין מוצרים שניתן להחזירם רק תמורת זיכוי
צילום: Index Open
מומלצים