שתף קטע נבחר

המשטרה פשטה על מאה שערים: "התגרו בנו"

במהלך מבצע של רשות המסים נעצרו קמב"ץ העדה החרדית והעסקן אברהם פרוייליך, בחשד להעלמת מס. במהלך הפשיטה התפרעו מאות חרדים. 6 שוטרים נפצעו

שישה שוטרים נפצעו הבוקר (יום ד') בהתפרעויות חרדים בשכונת מאה שערים בירושלים. ההתפרעויות החלו בזמן מבצע של רשות המסים, בשיתוף עיריית ירושלים שאובטחו על ידי כוחות משטרה. הפקחים פשטו על מספר בתי עסק בשכונה, שבעליהם חשודים בהעלמת מס. במהלך המבצע נעצרו שלושה בעלי בתי עסק וציוד הוחרם. גורמים חרדים האשימו את המשטרה בהתגרות מיותרת וטענו כי היערכות המשטרה היתה מעבר לכל פרופורציה. בעקבות המעצרים התפרעו בשעות הערב כמה עשרות חרדים. הם הבעירו פחים.

 

כשהכוחות נכנסו לשכונה התפרעו מאות חרדים במקום. הם יידו ביצים, אבנים, בקבוקים ריקים וברזלים לעבר הכוחות. הם גם הבעירו כמה פחים ושפכו שמן על הכביש. כתוצאה מכך נגרם נזק לכמה ניידות משטרה ושישה שוטרים נפצעו, אחד מה נזקק לטיפול רפואי בעקבות פגיעת אבן בראשו. יתר השוטרים טופלו במקום.


מאה שערים במהלך הפשיטה (צילום: גיל יוחנן)

 

כוחות המשטרה נאלצו לעשות שימוש בשני רימוני הלם, סילוני מים ועצרו חמישה חשודים בהתפרעות. בין העצורים צלם סוכנות הידיעות החרדית חדשות24. עם סיום פעילות הפקחים יצאו הכוחות מהשכונה. יחד עם זאת, במשטרת ירושלים רואים בחומרה רבה את ההתפרעויות. במשטרה סיפרו כי המתפרעים שנעצרו יטופלו בכל חומרת הדין.

 

בין העצורים יואליש קרויס, המכונה "קמב"ץ העדה החרדית", ואברהם פרוייליך, שנחשב לעסקן בכיר בפלג קיצוני זה. פרוייליך גם היה בין הפעילים שניסו להגיע להסדר בפרשת "האם המרעיבה". הם נחקרו בחשד לעבירות מס, שבוצעו לכאורה במשחטה שבה נערכה הבדיקה.

 

גורמים חרדים האשימו את המשטרה בהתגרות מיותרת בתושבי השכונה, שמטרתה רק להוכיח להם כי כוחותיה יכולים להגיע לכל מקום, כולל "הקסבה של מאה שערים". לטענת החרדים, זוהי הסיבה לכך שבמבצע השתתפו מאות שוטרים, אף שהמשימה - מעצר שני עסקנים

 חרדים - קלה יחסית, ובוצעה בעבר על ידי כוח קטן בהרבה. עוד הוסיפו כי ההתנגדות החרדית היתה מינורית, וטענו כי היערכות המשטרה היתה מוגזמת ומעבר לכל פרופורציה.

 

ברחוב החרדי מעריכים כי מטרת הפשיטה היתה ניסיון לאתר את מקורות המימון של קבוצת קנאים, מקיצוני העדה החרדית, המכונים "סיקריקים", שהעצור יואליש קרויס הוא מראשיה. פעילים אלה הם שמארגנים את מחאות החרדים בנושאים שונים, בעיקר בירושלים, אף שהזרם המרכזי בציבור זה מתנגד לכך.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרים בפעולה במאה שערים
צילום: גיל יוחנן
חרדים בירושלים
צילום: סוכנות הידיעות "חדשות 24"
מומלצים