שתף קטע נבחר

ר' החשמל החלה שימוע לקראת התייקרות ב-19%

במהלך השבועיים הקרובים יוכלו גופים שעשויים להיפגע מהמהלך להביע את התנגדותם בפני הרשות. לפי הנתונים, 13% מהעלייה הצפויה בתעריף החשמל מיוחסת להיעדר הגז המצרי, והשאר מיוחס לאיסור השימוש במזוט ששריפתו מזהמת

מליאת רשות החשמל מפרסמת היום (ה') רשמית שתעריף החשמל בישראל עלול להתייקר במהלך חודש אוגוסט ב-19%. הרשות החלה בהליך שימוע שבו היא מזמינה את כל הגופים שמרגישים שהם עלולים להיפגע מהעלייה להביע דעתם, כאשר הזמן שניתן להם הוא השבועיים הקרובים.

 

בין הגופים שיתנגדו למהלך ניתן לציין את איגוד התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, שטוענים מזה כמה שבועות כי מדובר במכה פיננסית שהציבור לא יכול להתמודד עמה. השימוע החל לאחר דיון שהתקיים היום בנושא.

 

השימוע הוא השלב הראשון בהליך שהמדינה קבעה טרם העלאת התעריף בפועל. עם פרסומו יוכלו גופים שונים להגיש את השגותיהם על המתווה או הרף החדש שנקבע. במרס האחרון ירד תעריף החשמל בכשליש האחוז ובפברואר 2010 הוא ירד בצורה חדה ובשיעור שנע בין 9.6% ל-16.3% (פרטי ותעשייתי, בהתאמה)

 

שלשום (ג') בשעות הבוקר פוצץ צינור הולכת הגז המצרי לישראל, מה שהפסיק את זרימת הגז לישראל. בהיעדר גז טבעי חברת החשמל נאלצת לשרוף דלקים אחרים כדי להפעיל את תחנות הכוח שלה. לפי נתוני רשות החשמל, 13% מהעלייה הצפויה בתעריף מיוחסת להיעדר הגז המצרי, והשאר מיוחס לאיסור השימוש במזוט ששריפתו מזהמת. מאחר והפעלת תחנות כוח באמצעות סולר יקרה פי 10 ויותר מאשר עלות הפעלתן בגז טבעי, קיים חשש להתייקרות תעריף החשמל.

 

אמנון שפירה, הציע בעבר שחברת החשמל תקבל ערבויות מדינה להלוואה, זאת בנוסף לאישור שימוש במזוט ולהורדת המס על הסולר. שילוב זה עשוי לצמצם את העלייה בתעריף החשמל לרמה של 5%-10%. רשות המסים פועלת לאחרונה לבטל זמנית לתקופת הקיץ את המיסוי על סולר, מה שיוזיל את עלויות הרכש עבור חברת החשמל ויצמצם את העלייה בתעריף בכחצי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים