שתף קטע נבחר

ישראל ביתנו: לא נסלח לנתניהו על סטירת הלחי

ראש הממשלה הודיע כי יצביע בכנסת נגד הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני השמאל, השותפה הבכירה שלו צפויה "להענישו" בהצבעות: "חבל שראשי הליכוד מקריבים ערכים לאומיים על מנת לרצות את השמאל. הם ישלמו על כך בבחירות"

ראש הממשלה החליט להתנגד להצעת ישראל ביתנו, והעימות כבר מתדפק על דלתות הממשלה. השותפה הבכירה של הליכוד בקואליציה הגיבה אמש (יום ה') בכעס על הודעתו של בנימין נתניהו כי יתנגד להצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני השמאל. "לא נסלח לביבי על סטירת הלחי שהנחית. הליכוד ישלם על כך בבחירות הבאות", אמרו בכירים בישראל ביתנו, והמתח בין מפלגתו של אביגדור ליברמן לבין הליכוד רק גובר.

 

בישראל ביתנו אמנם הבהירו כי לא צפוי משבר קואליציוני ממשי, אך המפלגה צפויה "להעניש" את הליכוד בהצבעות בכנסת, בוועדות ובהתנהלות הכללית. התגובה החריפה הגיעה בעקבות דבריו של נתניהו באירוע הצדעה לאיגוד הקהילות היהודיות, שם אמר: "אנחנו לא צריכים חקירות בכנסת, אנחנו לא צריכים ועדות חקירה. אבל יש כאלה שלא מסכימים, ולכן אעניק להם חופש הצבעה".

 

הצהרה זו קוממה על נתניהו את שר החוץ אביגדור ליברמן, שמפלגתו העלתה את ההצעה. בתגובה, אמרה ח"כ פאינה קירשנבאום כי "המאבק בארגונים התומכים בטרור ופוגעים בחיילי צה״ל ובזכותה של ישראל להגן על עצמה הוא הכרחי לבטחונה ולקיומה של המדינה". יוזמת ההצעה האשימה את נתניהו בהתקפלות: "חבל שראשי הליכוד מקריבים את האינטרסים הביטחוניים החיוניים, את מחויבותם לבוחר ואת הערכים הלאומיים, על מנת לרצות את התקשורת ואת חוגי השמאל".

 

"נדרוש חופש הצבעה בנושאים אחרים"

נתניהו אמר כי להבדיל מחוק החרם, אז נעדר מההצבעה, הפעם הוא יצביע נגד - ובישראל ביתנו הגיבו כי ידרשו חופש הצבעה בנושאים הקרובים ללבה. ח"כ משה (מוץ) מטלון אמר כי "משמעת קואליציונית היא עניין דו צדדי, ועל כן גם ישראל ביתנו עשויה לדרוש חופש הצבעה בעניינים החשובים לה, כולל החמרת תנאי קבלת פטור משירות צבאי לבנות".

 

גם בליכוד עצמו לא אהבו את התנערותו של נתניהו מהיוזמה הימנית, לאחר הסערה הציבורית שחולל חוק החרם. "ראש הממשלה טועה טעות קשה בהחלטה, כשידוע וברור שהדלק המימוני של ארגוני השמאל מגיע מעוכרי ישראל", אמר ח"כ דני דנון מהליכוד. "אסור לתת יד להמשך מסלול זה שפוגע בעוצמתה של ישראל". דנון אמר כי הוא ידרוש דיון בנושא בסיעה.

  

ח"כ מירי רגב אמרה כי "ישראל חבה חוב מוסרי כלפי אזרחי וחיילי צה"ל המושמצים מידי יום על-ידי ארגוני שמאל קיצונים ובהם גם ארגונים הנהנים מתמיכה כלכלית מצד המדינה. הפרדוקס הזה חייב להיפסק כאן ועכשיו. הדרך היחידה שנותרה בכדי להגן על שמה הטוב של ישראל מפני אותם מלעיזים היא ועדת חקירה".

 

למרות זאת, משבר קואליציוני עדיין רחוק. שר החוץ ליברמן אמר שלשום כי לא יכריז על משבר קואליציוני במקרה שלא יקבל תמיכה ממשלתית בהצעה לועדת חקירה פרלמנטרית, אך יראה בכך פגיעה בסיעה. על פי ההצעה, שנתניהו הודיע כי יתנגד לה, תוקם בכנסת ועדת חקירה בהרכב של חמישה נציגים, שתוכל לחקור את מקורות המימון של ארגוני השמאל והליך רכישת הקרקעות על ידם.


פורסם לראשונה 14/07/2011 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "לא צריכים ועדות חקירה"
צילום: אבי אוחיון לע"מ
ח"כ קירשנבאום. "הליכוד מקריב מחויבותו לבוחר"
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים