שתף קטע נבחר

אחרי הסערה: נתניהו נגד ועדת חקירה לשמאל

כשברקע הביקורת הציבורית על אישור חוק החרם, הודיע ראש הממשלה כי יתנגד ליוזמה ימנית אחרת - הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני השמאל. "יש כאלה שלא מסכימים עמי, ולכן אעניק חופש הצבעה", אמר על הצעת ישראל ביתנו

אחרי הסערה הציבורית שחולל חוק החרם  - נתניהו נשמע אחרת: ראש הממשלה, שהתייצב מאחורי החוק השנוי במחלוקת, החליט להתנגד ליוזמה נוספת מבית היוצר של הימין. הערב (יום ה') הודיע כי יצביע נגד ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני השמאל - דבר שעשוי להוביל למתיחות מול השותף הבכיר שלו, שר החוץ אביגדור ליברמן.

 

באירוע הצדעה לאיגוד הקהילות היהודיות במדינות חבר העמים בראשות לב לבייב, שנערך בגני התערוכה, אמר נתניהו כי יפעל נגד היוזמה של ישראל ביתנו. "אנחנו לא צריכים חקירות בכנסת, אנחנו לא צריכים ועדות חקירה. אבל יש כאלה שלא מסכימים, ולכן אעניק להם חופש הצבעה", הבהיר נתניהו. הוא אמר גם כי להבדיל מחוק החרם, אז נעדר מההצבעה, הפעם הוא יצביע נגד.


נתניהו. "מגדלור דמוקרטיה באפלה גדולה" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

על פי ההצעה, תוקם בכנסת ועדת חקירה בהרכב של חמישה נציגים, שתוכל לחקור את מקורות המימון של ארגוני השמאל והליך רכישת הקרקעות על ידם. ליברמן אמר אתמול כי הוא מצפה לתמיכת הממשלה ביוזמה. הוא הבהיר כי אמנם לא יכריז על משבר קואליציוני במקרה שלא יקבל תמיכה שכזו, אך יראה בכך פגיעה בסיעה.

 

במהלך האירוע הביע נתניהו התנגדות גם ליוזמה שנחשפה ב-ynet - הצעת חוק שתאפשר

לוועדת החוקה בכנסת להטיל וטו על בחירות שופטים בכירים. "לדמוקרטיה יש יסודות איתנים", אמר ראש הממשלה, "אחד מהם הוא בית המשפט, ואני אגן על בית המשפט. הדבר הזה הוא חיוני. לא הייתי מתייחס בביטול ולא הייתי פוגע במוסד הזה, שהוא חיוני לכולנו".

 

על חוק החרם אמר נתניהו: "אני נגד חרמות. אני נגד הרעיון שמחרימים ציבור זה או אחר. אנחנו מגדלור דמוקרטיה באפלה גדולה מסביב - שם אין חוקים, שם אין מחוקקים, שם אין שופטים. אין שם שום דבר. אצלנו זה אחרת".

 

במהלך האירוע התייחס ראש הממשלה גם לקיפאון המדיני מול הפלסטינים, שעות אחרי שהליגה הערבית הודיעה שתבקש מהאו"ם להכיר במדינה פלסטינית. "הסכסוך הוא לא על המדינה הפלסטינית אלא על המדינה היהודית", טען, "הם עדיין לא הסכימו שתהיה כאן מדינה יהודית. אם הם באמת היו רוצים שלום, הם היו יושבים למשא ומתן מיד בלי תנאים מוקדמים. צעדים חד-צדדיים לא יקדמו שום שלום".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון לע"מ
נתניהו, הערב. הפעם הוא יצביע
צילום: אבי אוחיון לע"מ
ליברמן. בדרך לעימות בקואליציה?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים