שתף קטע נבחר

עימותים עם חרדים בקרב על השבת בירושלים

שנתיים אחרי שהעירייה פתחה את חניון קרתא בשבתות, אנשי "העדה החרדית" שבו וארגנו מחאה גדולה. המשטרה מנעה מהם לחסום את רחוב הנביאים. "נאצים", קראו כמה מהמפגינים לעבר שוטרים ועיתונאים, וזרקו אבנים, שקיות אשפה ומים. אחד נעצר

החרדים חידשו את מחאת השבת בירושלים: כ-800 בני אדם מהפלגים הקיצוניים הפגינו אחר הצהריים (שבת) במחאה על הפעלת חניון קרתא העירוני, וכן בדרישה לסגור לתנועה בשבתות את רחוב הנביאים המרכזי. עימותים פרצו, כמה מהמפגינים אף השליכו אבנים וצעקו לעבר שוטרים "נאצים". אחד מהם נעצר על-ידי שוטרים סמויים.

 

היערכות משטרתית גדולה באזור מנעה ניסיון לחסום את הכביש, והביאה לעימותים אלימים עם המפגינים, שזרקו שקיות אשפה ושקיות מים על השוטרים והעיתונאים וקראו קריאות "שאבעס", "נאצים" ואף "שיקסע" לעבר עיתונאיות. גם פרשים של המשטרה התפרשו באזור, והכוחות דחקו את המפגינים אל תוך שכונותיהם, משם דירדרו שתי מכולות אשפה גדולות.

 

בהמשך העימותים התנהלו במעין משחקי חתל ועכבר. על פי המשטרה, המפגין נעצר לאחר שתקף שוטר, אך הוא זעק כשהוכנס לניידת: "לא עשיתי כלום".

 

סגן ניצב אלי כזרי, מפקד תחנת לב הבירה בירושלים, אמר בתדרוך לכתבים כי "מדובר במחאה לגיטימית, המשטרה נערכה לכך מבעוד מועד ומנעה את חסימתו של רחוב הנביאים". כזרי הוסיף ש"הגיעו למקום רבנים בכירים. ההפגנה התנהלה בצורה שקטה יחסית, אך עם עזיבתם האלימות התגברה ולוותה ביידוי אבנים".


היערכות מוקדמת של המשטרה בכוחות גדולים (צילום: גיל יוחנן)

 

במשטרה צופים כי ההתפרעויות לא יחודשו עם צאת השבת, ואומרים כי גם בשבועות הקרובים ייערכו כדי למנוע חסימת רחוב הנביאים. "את רמת האלימות הנמוכה יחסית בהפגנה ניתן לזקוף להוראות שהוציאו מנהיגי העדה החרדית לצעירים בימים האחרונים לשמור על ריסון", ציין סנ"צ כזרי.

 

אלימות קשה השבוע במאה שערים

במהלך השבוע קראו ראשי פלג "העדה החרדית" הקיצוני לאנשיהם לצאת לרחובות לציון מאה שבתות של מחאה, שנתיים אחרי שעיריית ירושלים פתחה את החניון לציבור. האדמור של תולדות אהרון, הרב דוד קאהן, הגיע היום להפגין ועזב אחרי זמן קצר.


היו גם כמה חילונים שהבטיחו "לא לשתוק" (צילום: גיל יוחנן)

 

בחודש האחרון נשמעו טענות מצד אזרחים על תקיפות אלימות של אנשים שנסעו ברחוב הנביאים בשבת. להפגנה הגיעו כמה חילונים כדי למחות על "הבריונות החרדית" כהגדרתם. ישארל ספרא בא כדי לוודא, לדבריו, שהרחוב יישאר פתוח. "חרדים מנסים לסגור את הכביש בהפחדה ובאלימות ואנחנו לא נשתוק", אמר.

 

ביום רביעי בבוקר התחממה מאוד הגזרה החרדית בבירה. שישה שוטרים נפצעו בהתפרעויות אלימות הרבה יותר בשכונת מאה שערים, התפרעויות שהחלו בזמן מבצע של רשות המסים, בשיתוף עיריית ירושלים.

 הפקחים פשטו על מספר בתי עסק בשכונה, שבעליהם חשודים בהעלמת מס. במהלך המבצע נעצרו שלושה בעלי בתי עסק וציוד הוחרם.

 

גורמים חרדים האשימו את המשטרה בהתגרות מיותרת וטענו כי היערכות המשטרה היתה מעבר לכל פרופורציה.

בין העצורים יואליש קרויס, המכונה "קמב"ץ העדה החרדית", ואברהם פרוייליך, שנחשב לעסקן בכיר בפלג קיצוני זה. פרוייליך גם היה בין הפעילים שניסו להגיע להסדר בפרשת "האם המרעיבה". הם נחקרו בחשד לעבירות מס, שבוצעו לכאורה במשחטה שבה נערכה הבדיקה.

 

ynet העביר שידור חי מההפגנה. צילם: אבי פרץ

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 16/07/2011 17:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בהפגנה היום
צילום: גיל יוחנן
מפגין בירושלים, היום
צילום: גיל יוחנן
ההפגנה בירושלים. קריאות לעבר עיתונאיות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים