שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

האיש הנעלם 2: להעלם מגוגל

מנועי החיפוש יודעים עליכם יותר מדי? כך תצמצמו נוכחות - או תיעלמו - מגוגל ומדומיו

<<איך מתמודדים עפ החיים המקוונים של אנשים שנפטרו

 

האינטרנט השתלטה לכם על החיים ועכשיו אתם רוצים לצאת. אבל האינטרנט נראית לפעמים כמו מלון קליפורניה: אתה יכול לעשות צ'קאוט, אבל לעזוב אי אפשר. "האיש הנעלם" יראה לכם איך אפשר לצאת מהרשת, להתנתק ולהעלם. פוף. בכתבה הקודמת למדנו איך להיעלם מהרשתות החברתיות שהשתלטו לנו על החיים. כעת מגיע השלב הבא, איך אנחנו יכולים לצמצם ואפילו להעלים את עצמינו מדפי החיפוש של גוגל.

 

כל מרגל יגיד לכם שאם אתם לא רוצים להתפס, כדאי מאוד שלא תשאירו עקבות בשטח. כל ראייה, אפילו הקטנה ביותר, יכולה להיות גזר דין מוות עבורכם. ברשת, הדבר נכון עוד יותר וקשה אולי יותר ברשת. לגוגל לא משנה כמה שולי הדבר שכתבתם ועד כמה האתר בו פרסמתם קטן. הכל מקוטלג, הכל נשמר. טוקבק שכתבתם בשמכם האמיתי ב-ynet; בקשה מביכה במיוחד בפורום עצות רפואיות; תמונה בפליקר; כמעט הכל נשמר. לפעמים העובדה שהשם שלכם קושר לפורום "אלכוהוליסטים אנונימיים" מספיקה כדי לגרום לנזק.

 

יש מעט יוצאים מן הכלל: אנשים יכולים למצוא את העמוד שלכם בפייסבוק, אבל אם הם לא חברים שלכם הם לא יוכלו לקרוא את מה שכתוב שם. לא כל פורום מרשה לרובוטים של גוגל לקרוא את מה שכתוב שם.

 

מוכנים להמחק מהרשת? בואו נתחיל.

 

1. מחקו את האתרים שלכם 

זה הצעד הפשוט ביותר. אם יש לכם אתר אינטרנט שנמצא בבעלותכם, מחקו אותו. זה יכול להיות אתר פרטי שנמצא על השרת שלכם, או אתר/בלוג שנמצא בתוך אתר אחר. במקרה הראשון כל מה שצריך לעשות הוא להיכנס לשרת בו האתר מאוחסן ולמחוק את כל הקבצים.

במידה והאתר שלכם הוא בלוג באתר כמו Wordpress, או ישראבלוג תוכלו לעשות שימוש במערכת הניהול כדי למחוק את הפרופיל שלכם. בישראבלוג, לדוגמה, עליכם להיכנס למערכת הניהול ואז:

  1. תחת הגדרות בחרו במחיקת הבלוג;
  2. הקלידו את שם המשתמש והססמה שלכם ואשרו.

 

ב-Wordpress התהליך דומה. נכנסים לניהול הבלוג ושם:

  1. בוחרים ב-Tools;
  2. שם בוחרים ב-Delete Site.
  3. מסך חדש יציג לכם הזהרה לפני מחיקה ואף יציע מספר אלטרנטיבות למקרה שבעצם הבעיה שלכם אחרת (למשל, רציתם רק לשנות את כתובת הבלוג).
  4. בחרו באפשרות האחרונה, Permanently delete the blog name and all content.

 


 

גוגל שוכח, אבל לאט. צפו להעלם ממנועי החיפוש לאורך תקופה של שלושה שבועות עד חצי שנה. ושימו לב - התהליך הזה ימחק אתכם מהזיכרון הגוגלי הכללי, אבל ארכיוני רשת שונים - כמו Wayback Machine - עוד יתנו מידע עליכם לכל מי שיזכור את כתובת האתר שמחקתם.

 


 

2. מחקו את הפרופילים שלכם 

אחרי שמחקתם את החשבון ברשתות החברתיות הגיע הזמן לטפל בחשבונות האחרים שלכם. אימיילים, פורומים, אתרי היכרויות; בכל אחד מהם יש פרטים שכתבתם על עצמכם, תמונות שהוספתם, מילים שמקושרות לשם שלכם. אם אתם רוצים להיעלם לחלוטין מהרשת אתם צריכים לפעול ביעילות:

 

  1. הכינו רשימה של כל החשבונות שיש לכם באינטרנט;
  2. למעט חשבונות אימייל, עברו על החשבונות, האחד אחרי השני ומחקו את כל המידע שכתבתם על עצמכם;
  3. אם יש לאתר אפשרות, מחקו את המשתמש שלכם לחלוטין;
  4. במידה ואין אפשרות למחוק מידע - החליפו אותו.

 

מדוע להחליף את המידע בפרופיל? במקרה הפחות טוב, הפרופילים ימשיכו לחיות אבל לא יהיו מקושרים לשם שלכם יותר. במקרה הטוב יותר, בגלל שהכנסתם פרטים לא נכונים במזיד, מנהלי האתר ימחקו את הפרופיל שלכם. באתרי היכרויות תוכלו להחליף את התמונה שלכם בתמונה של סלב כלשהו. זה יגרור מחיקה של הפרופיל שלכם. למה? כי הכנסה של פרטים שקריים או תמונה שאינה שייכת לכם היא עברה על חוקי השימוש של האתרים האלו וה”עונש” הוא מחיקת משתמש.

 

שימו לב - לגוגל ייקח זמן למחוק אתכם. אם הפרופיל שלכם היה פופולרי, ייקח זמן רב עד שהוא ייעלם.

 


 

להימחק מהזיכרון הקולקטיבי 

הבעיה עם מחיקה מוחלטת של השם שלכם מהרשת היא שאתם לא היחידים שעושים בו שימוש. חברים שלכם כותבים על המפגש ההוא במועדון היפואי ההוא, או על הסרט הזה שצילמתם ביחד על החוף. הם מעלים תמונות מתייגים אותן. יש גם אתרים בהם בעלי האתר החליטו להשמיץ אתכם. לא צריך להתייאש, יש דרכים לטפל בזה.

 

1. בקשו יפה מחברים

הבקשה הראשונה צריכה לצאת לחברים שלכם. רגע לפני שאתם עוזבים את הרשת שלחו הודעה לכל מי שאתם מכירים וכתבו להם מה אתם עומדים לעשות. בקשו מהם לא לציין את שמכם יותר ולא להעלות תמונות שלכם. בקשו מהם למחוק כל אזכור שלכם גם בבלוגים ישנים או בתגובות שנכתבו בפורומים.

 

2. בקשו יפה מזרים

בשלב הבא מתחילה עבודה קצת יותר קשה. בצעו חיפוש אחר השם שלכם ורשמו את כל האתרים בהם אתם מוזכרים. יהיה עליכם לפנות לבעלי אותם האתרים ולבקש מהם להסיר אתכם. כאשר אתם כותבים את הפנייה זכרו שאף אחד לא חייב לכם כלום ולכן פנייה מנומסת תתקבל בצורה הרבה יותר טובה מאשר אימייל מלא באיומים.

 

גם אם בעל האתר מוכן באופן עקרוני למחוק, זה לא יהיה תהליך קצר. להרבה מנהלי אתרים אין את הזמן או הרצון להתחיל ולחפש באתר שלהם אזכורים ולמחוק אותם. זה לא עניין של עצלנות, אבל עם כל הכבוד לרצון שלנו להיעלם, יש להם דברים טובים יותר לעשות. עשו את העבודה בשבילם: חפשו את כל הדפים שבהם אתם מוזכרים ושלחו רשימה מסודרת של לינקים.

 

3. בקשו יפה, אבל מגוגל

לגוגל יש כלי שיסייע לכם להסיר אזכורים שלכם, אם הם מציגים חומר פלילי או משמיצים אותם. Removal לוקח זמן - גוגל יסירו אתכם רק אחרי בדיקה מקיפה מאוד.

 

להיעלם בעננה של סיביות 

כל אחד מהצעדים שבצעתם לא יזכה לתוצאות מידיות. לרובוטים של גוגל ייקח זמן לעבור על כל האתרים שהשתנו ולרענן את התוצאות. בשבועות שאחרי מחיקת המידע עליכם בצעו חיפושים על השם שלכם ובדקו היכן אתם עוד מופיעים. עם הזמן מספר התוצאות ילכו ויצטמצמו. במקביל יכול להיות שתוצאות ישנות יעלו - אתרים ששכחתם מהם, פרופילים שלא זכרתם שיצרתם. בכל פעם פנו לאותו האתר ופעלו בהתאם.

 

יהיו מצבים בהם תזדקקו לעזרה מקצועית (ynet לא ממליץ על אנשי מקצוע ספציפיים, מה גם שהעבודה של אנשי המקצוע האלו נמצאת לעיתים בצד האפור של החוק. אבל הם שם) .זה השלב בו ההעלמות מהאינטרנט תתחיל לעלות לכם כסף. זה השלב שבו אתם צריכים להכריע: עד כמה אתם רוצים להעלם? אם בשלב הזה נשארתם רק בעמוד הרביעי או החמישי של גוגל, אתם יכולים להניח לזה. רוב המגגלים לא עוברים את עמוד החיפוש השני.

 

יש לכם מצלמת רפקלס? ככה תצלמו איתה וידאו>>

 


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם לארי פייג' לא ימצא אותכם
צילום: EPA
מומלצים