שתף קטע נבחר

מחאת הנדל"ן: הממשלה חוזרת לבנות בשטחים

משרד השיכון והבינוי פרסם מכרז ל-6,900 יחידות דיור על מנת לנסות ולהוריד את מחירי הדירות, ובדרך גם לעצור את מחאת הנדל"ן. 336 יחידות דיור יוצעו בהתנחלויות ביתר עילית וקרני שומרון, ובעולם שוב צפויים להתרעם על בנייה מעבר לקו הירוק

הממשלה מנסה לעצור את מחאת הנדל"ן המתגלגלת ולהוריד את מחירי הדיור - וצפויה שוב להקים על עצמה את הקהילה הבינלאומית. משרד השיכון והבינוי פרסם היום (ב') מכרז ענק על 6,900 יחידות דיור ברחבי הארץ, שתוכנן זה מכבר, מתוכן 294 בהתנחלות ביתר עילית. בפעמים הקודמות שפורסמו מכרזים לבנייה מעבר לקו הירוק, נשמעה ביקורת רבה מצד ארצות-הברית ומדינות המערב נגד ישראל.

 

 

על-פי התוכנית של השר אטיאס ישווקו בביתר עילית 294 יחידות דיור לבנייה רוויה במסגרת מכרזי מחיר למשתכן, בהם היזמים הזוכים הם אלו המציעים

 את המחיר הסופי הנמוך ביותר לדירה. בנוסף, בקרני שומרון ישווקו מגרשים ל-42 בתים צמודי קרקע. על-פי תנאיי המכרז, הקבלנים יוכלו להגיש הצעות בתוך 60 יום.

 

בצפון ישווקו קרקעות בכמה יישובים: בטבריה ישווקו כ-320 יחידות דיור לבנייה רוויה במתחמים שכונת האיקליפטוס ויער צבי ועוד 430 יחידות במתחם "מול הארבל". כמו כן ישווקו במכרזים חוזרים בטבריה 144 יחידות דיור נוספות בשכונת פאר ו-30 יחידות דיור לבנייה רוויה במתחם האצ"ל בקרית שמונה. בבית שאן ישווקו 256 יחידות דיור, הן בבנייה רוויה נמוכה והן במכרזי בנה ביתך.

 

בעפולה ישווקו קרקעות ל-26 יחידות דיור. בקצרין ישווקו 131 יחידות דיור בשני מתחמים, לצמודי קרקע ולבנייה רוויה. בכרמיאל ישווקו מגרשים לבניית 81 יחידות דיור בבנייה רוויה בשני מתחמים. בסאלמה שליד כרמיאל ישווקו קרקעות ל-47 יחידות דיור. בחצור הגלילית ישווקו 30 יחידות דיור לבנה ביתך בשכונת הבוסתן.

 

בנהריה ישווקו מתחמים לבניית 192 יחידות דיור בנהריה הירוקה. במתחם תל חי בקרית אתא ישווקו לבנייה 24 יחידות דיור ובאבטין ישווקו מגרשים ל-12 יחידות. במעלות-תרשיחא ישווק מתחם לבניית 26 יחידות דיור בבנייה רוויה. במגדל העמק ישווקו 188 יחידות של בנייה רוויה במתחם כפר החורש. ביקנעם ישווקו מגרשים ל-364 יחידות דיור ראשונות בשכונה האקולוגית שער הגיא, ביניהן מחצית בדיוק במכרזי מחיר למשתכן – מה שעשוי להקל על משפחות וזוגות צעירים לרכוש דירה בשכונה החדשה. בנוסף ישווקו מגרשים נוספים באזור השרון והדרום.

 

מחאת הנדל"ן נמשכת

מחאת הדיור, שהתחילה בשדרות רוטשילד, יצאה מגבולות תל-אביב. אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית וארגוני צעירים בירושלים, בהם "התעוררות" ו"ירושלמים", נפגשו הלילה והחליטו לחדש את המאבק בירושלים, שעד כה לא הוביל למאהל מחאה קבוע כמו בתל-אביב.

 

מחר מתכוונים הירושלמים להקים מאהל, בגן סאקר או בכיכר ציון. הבוקר הגיעו לכנסת כ-20 סטודנטים, לרבות כאלו מהמרכז, על מנת לחלק שקי שינה לח"כים. בבאר-שבע הגדירו את מאהל

 המחאה שהקימו הסטודנטים שם כ"הצגה הכי טובה בעיר". אבינועם רוזנבאום (25), סטודנט לפוליטיקה וממשל, פירט את השוני בין המאבק בבאר-שבע לזה בתל-אביב: "אין פה עניין של סטטוס מעמדי, אין חיפוש של שיק. אלה רק דרישות לשוק הוגן".

 

לפני שנתיים, באחד המכרזים הגדולים שפורסמו בשנים האחרונות, יצא משרד השיכון במכרז ענק לבניית כ-9,000 יחידות דיור בתחומי הקו הירוק - רובן דירות קטנות בבנייה רוויה בשיכונים ובמגדלים. המטרה המוצהרת היתה הגדלת היצע הדירות בישראל והורדת מחירי הדיור, אך אלו נותרו גבוהים - ועל רקע זה החלה בשבוע שעבר מחאת הנדל"ן. גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה במשבר ואמר כי הפתרון ייקח בין שנה לשלוש שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביתר עלית. בונים גם מעבר לקו הירוק
צילום: AFP
שר השיכון אטיאס. 7,000 יחידות דיור
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים