שתף קטע נבחר

"המפיק ארנון מילצ'ן מימן קניית רכיבים לגרעין"

בספר חדש נחשף כי אחד מגדולי המפיקים בהוליווד שימש כסוכן מוסד ומימן את "הצרכים החיוניים" של המבצעים הישראלים בחו"ל. "עשיתי את זה עבור מדינתי", אמר למחברי הספר

אחד מגדולי מפיקי הקולנוע הישראלים היה למעשה סוכן מוסד? בספר חדש, שנקרא "סודי: חייו של סוכן המוסד שהפך לטייקון הוליוודי, ארנון מילצ'ן", טוענים כותביו מאיר דורון וג'וזף גלמן כי המפיק השתתף בפעולות סודיות של המוסד.

 

 

על פי הנכתב בספר, מילצ'ן פיקח על חשבונות ומימן את "הצרכים החיוניים של מבצעי המודיעין של ישראל מחוץ למדינה". אותם "צרכים חיוניים" כוללים קניית רכיבים לארסנל הגרעיני של ישראל.  


צוטט אומר: "גייסתי את מילצ'ן עבור מערכת הביטחון. פרס (צילום: גיל יוחנן)

 

בשנת 1985 הוגש כתב אישום בגין מכירת רכיבים לבניית פצצה גרעינית נגד ריצ'רד קלי סמית, מנכ"ל חברת "מילקון" שהיתה בבעלות מילצ'ן. הבולשת הפדרלית האמריקנית (FBI) פתחה בחקירה נגד מילצ'ן אך מעולם לא הוגש נגדו כתב אישום. סמית שוחרר מהכלא ב-2005.

 

מילצ'ן, כאמור, לא נאשם בשום דבר, אך עסקיו עמדו מאותה עת תחת עין בוחנת של רשויות החוק האמריקניות, אפילו לאחר שפרש מעסקי הקולנוע והפסיק את השקעותיו באולפני וורנר ואולפני פוקס, שחברת הבת שלו, "ניו ריג'נסי פרודקשנס", היתה שותפה שלה. 

 

מקור חשוב לספר - נשיא המדינה פרס

מהעיתון "ניו יורק טיימס" עולה כי מחברי הספר הסתייעו רבות בשירותיו נשיא המדינה שמעון פרס, חבר קרוב של מילצ'ן שצוטט בספר אומר: "אני הוא זה שגייסתי אותו עבור מערכת הביטחון".

 

מחבר הספר גלמן נזכר בשיחת הטלפון בינו לבין מילצ'ן. "האם אני צריך לדאוג?", נשאל המפיק. ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי גלמן אמר לו שהחשש הוא כי למראית עין אנשים יחשבו שמילצ'ן קיבל הטבות גדולות מישראל בגלל שיתוף הפעולה שלו. "עשיתי את זה בשביל המדינה, הכסף לא הלך אליי", ענה מילצ'ן לטענת גלמן.

 

מילצ'ן, בן 66, נחשב לאחד המפיקים הגדולים בהוליווד. הוא הפיק בין היתר את "דיזנגוף 99", "אשה יפה" ו"מלכודת הפרקליט" והונו מוערך ב-4 מיליארד דולר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארנון מילצ'ן לצד אנג'לינה ג'ולי
צילום: רויטרס
מומלצים