שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "ארדואן מאיים: בלי התנצלות - אגיע לעזה"
  לפי דיווחים, ראש ממשלת טורקיה צפוי להגיע מחר למצרים, אך לא יחצה את מעבר רפיח. זה יקרה אולי רק בחודש הבא, ברמדאן, אחרי פרסום דו"ח ועדת פאלמר

  ראש ממשלת טורקיה מציב תנאים לישראל? רג'פ טאיפ ארדואן הצהיר אתמול כי הוא מתכוון לבקר ברצועת עזה בקרוב, אך בתקשורת הטורקית דווח הבוקר (יום ד') כי בצעד טמון איום: הוא יבקר שם רק אם ישראל לא תתנצל על ארועי המשט לעזה בשנה שעברה.

   

  מקורות דיפלומטים בטורקיה אמרו לעיתון "הורייט" כי ארדואן תיכנן לחצות את מעבר רפיח לרצועת עזה במהלך ביקורו במצרים, שיחל על-פי התכנון מחר. אבל, כך על-פי הדיווחים, הוא דחה את תוכניתו כיוון שבשבוע הבא צפוי להתפרסם דו"ח פאלמר על אירועי המשט לעזה.

   

  על רקע הדו"ח, מתנהלים מגעים בין הצדדים וטורקיה דורשת התנצלות על הרג תשעה מאזרחיה על ה"מרמרה". לכן, ראש ממשלת טורקיה מתכנן להגיע לרצועה במהלך חודש הרמדאן, שיחל באוגוסט - לאחר שהדו"ח יפורסם.

   

  אתמול אמר ארדואן כי הוא מעוניין להגיע לביקור ברצועת עזה, וכי אנשיו כבר בוחנים את האפשרות להוציא לפועל ביקור כזה. "אם התנאים יאפשרו זאת, אני שוקל לבקר בעזה", אמר אתמול ארדואן לכתבים בטורקיה. "משרד החוץ יעבוד על זה. אני מקווה לערוך ביקור שכזה, והוא תלוי במגעים של משרד החוץ".

   

  בדברים שאמר לסוכנות הידיעות הצרפתית, הוסיף ארדואן כי "הביקור הזה מעיד על עומק הקשר בין טורקיה לסוגיה הפלסטינית. הוא יתרום להכפשת פשעי הכיבוש והמצור על עזה ויעודד מנהיגים ערביים ואיסלאמיים לשבור את המצור ולבקר שם".

   

  אתמול בירכה תנועת חמאס על הצהרתו של ארדואן כי בכוונתו לבקר ברצועת עזה. בכיר התנועה, איסמאעיל רדואן, אמר: "אנו מברכים על הביקור ההיסטורי הזה. אם הוא אכן יתקיים, הוא יעיד על העניין של טורקיה בסוגיה הפלסטינית

  ובזכויות הפלסטיניות ויהווה תמיכה פוליטית ומוראלית כדי לשבור את המצור הפוליטי על עזה".

   

  לאחרונה נדמה היה כי הולכת ונרשמת התקרבות בין הצדדים, גם בעידודה של ארצות הברית. ועדת החקירה הבינלאומית שמינה מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, לבדיקת אירועי המשט, סיימה לגבש את הדו"ח שלה, ואף שהוא טרם פורסם, כבר נודע  כי מסקנותיה ייטיבו עם ישראל ופחות עם הטורקים. הוועדה צפויה לקבוע כי הסגר של ישראל על עזה היה חוקי, אף שצה"ל הפעיל לכאורה כוח מוגזם. הדו"ח היה אמור להתפרסם כבר - אך הוא כנראה יפורסם בשבוע הבא.

   

  בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים