שתף קטע נבחר

אנשי המאהל, צריך טוויסט פוליטי לעלילה

נתניהו רץ מיד לספר לחבר'ה בלי לגמור ואפילו בלי להתחיל. הוא מחפש כותרות ולא פתרונות. אנשי המאהל, אל תטעו - המאבק שלכם פוליטי, ומי שיחמוק מכך יביא לסופו

זמן רב לא היה מאבק כה צודק ואמיתי כמו מחאת הדיור, שסיכוייו להצליח כל-כך קטנים. לרגע נדמה שנרקמת לה "מהפכה", צעירה אמיתית ומלאת עצמה, שתהווה פלטפורמה לשינוי פוליטי שיישלח את נתניהו וממשלתו הביתה.

 

משום מה נבהלו המהפכנים מעצמם והשיח הפך לשיח של אחדות מקיר אל קיר. משפטים כמו זה לא פוליטי, ואנחנו לא נגד ראש הממשלה, החלו לתפוס מקום בשיח של ה"מנהיגות". ברגע זה ממש היה לי ברור ונהיר שאם לא יהיה טוויסט דרמטי בעלילה, היא תגווע לה לאיטה.

 

מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet

  

מפגינים יקרים, מדובר במאבק מול ראש ממשלה וממשלה, שלא עשו כמעט דבר במשך למעלה משנתיים כדי להתמודד עם בעיה שעלתה לדיון כמעט כל שבוע בכנסת. לכולם היה ברור שזה רק עניין של זמן עד שהבועה תתפוצץ, אך למה להתאמץ כשהמרוויחים הם הממשלה עצמה והיזמים בעלי הלובי החזק?

 

נכון, משבר הדיור חוצה מפלגות במושגים של ימין ושמאל, אך אל תטעו - הוא בפירוש פוליטי, מול ראש ממשלה וממשלה שכשלו ובגדול. כיצד יכול נתניהו להתחמק מהעובדה, שמ-96' ועד היום, הוא נשא בתפקידים מרכזיים, שאיפשרו לו, אילו רצה, לערוך את כל השינויים והרפורמות. ראש הממשלה כמו תמיד, פותר את הבעיות במילים, בהבטחות ובהטחת האשמות חמורות נגד העובדים בשירות הציבורי, שאינם יכולים להשיב לו.


האם יבינו שהמאבק פוליטי? (צילום: דודו אזולאי) 

 

אם נתניהו מחפש פתרונות הוא יכול לקחת דוגמה מראש הממשלה רבין, שנבחר לתוך משבר הדיור הקשה והחמור ביותר, שהיה עד אז במדינת ישראל, גדול אף מהמשבר הנוכחי. בעקבות המשבר הוקמו אלפי אוהלים על-ידי זוגות צעירים ומשפחות מרובות ילדים בכל רחבי הארץ. רבין, ולצדו שר הבינוי והשיכון פואד בן אליעזר, הבינו את עצמת המשבר, ועסקו בפתרון באופן אישי. הוקם צוות שהתכנס כל שבועיים כדי לדון על כל פרויקט ופרויקט וכל חסימה טופלה על-ידי ראש הממשלה וצוות מנכ"לים מיוחד.

 

מסיבת עיתונאים במקום בניינים

השר בן-אליעזר בתפקידו החשוב ביותר והמשפיע ביותר, הוכיח שהתואר בולדוזר תפור עליו. במשרד הבינוי והשיכון ובמינהל מקרקעי ישראל, עליהם היה מופקד, עמלו הפקידים יומם וליל. ראש הממשלה ושר הבינוי והשיכון החליטו על התערבות ישירה במחירי הקרקעות, דרך מנגנוני שיווק מיוחדים שהוקמו למען הזכאים. אושרו פרויקטים של "בנה דירתך" ו"מחיר למשתכן", ששינו מקצה אל קצה את שוק הדיור. מענקי המקום ניתנו לא רק באזורי עימות, וכל הארץ נראתה כאתר בנייה ענק. כבישים נסללו ונבנו עשרות אלפי יחידות דיור על ידי השוק הפרטי ובעידוד הממשלה. השוק הרותח צונן לחלוטין ומאז לא נראתה תנופת בנייה שכזו.

 

ובמעבר חד חזרה אל ראש הממשלה נתניהו, שאינו מבין על מה המהומה, כי מבחינתו הבעיה כבר נפתרה. הרי הוא כבר ערך כמה מסיבות עיתונאים והודיע שרפורמה א' יצאה לדרך והנה רפורמה ב' יוצאת לדרך. במציאות, כמעט לא נבנתה יחידת דיור אחת. שוק הנדל"ן רותח, ורכישת דירה על ידי זוג צעיר נראית משימה בלתי אפשרית. פעם היו צוחקים על הגברים הישראלים שהם גומרים ומיד רצים לספר לחבר'ה. נתניהו רץ מיד לספר, בלי לגמור ואפילו בלי להתחיל. העיקר התמונה, ההצהרה והכותרת. אחרי המבול.

  

אני מצפה ומקווה, שהמחאה תצא ובגדול מתחום המושב של רחוב רוטשילד ותתפשט בכל הארץ. הכלים לפתרון הבעיה אמנם מקצועיים, אך המאבק הוא פוליטי, וכל אלה המנסים להתחמק מכך אינם מבינים שזה עלול להיות סופו של מאבק שטרם התחיל.

  

בהצלחה

 

ח"כ איתן כבל, העבודה

 

גולשים מוזמנים להציע טורים בנושא מחאת הדיור: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
העיקר ההצהרות. איתן כבל
צילום: ירון ברנר
מומלצים