שתף קטע נבחר

"הרפתן כמו הצרכן נמצא בתחתית השרשרת"

יו"ר הכנסת רובי ריבלין אמר בסיור ברפתות בשומריה ועזריקם כי עבור הרפתנים, הורדת מחיר המטרה של החלב זה כרסום בעצמות. יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, ח"כ שי חרמש: "משכורת הרפתן תרד ל-5,000 שקל בחודש"

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ כרמל שאמה הכהן, סיירה היום יחד עם יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין ברפתות בשומריה ובבמושב עזריקם שבמועצה האזורית באר טוביה, משק החלב המושבי הגדול ביותר בארץ, בהזמנת מועצת החלב.

 

 

"גם כאשר מחפשים נוסחאות כלכליות, ביניהן יבוא מאסיבי או הורדת מחיר המטרה כדי להוזיל את מחיר החלב, יש לשמור על הרפתות הקטנות שכן מסקנות נמהרות של ועדת קדמי עלולות להוות עבורן גזר דין מוות", אמר ריבלין בסיור.

 

"יש לזכור שהרפתן, כמו הצרכן, נמצא בתחתית השרשרת הכלכלית. כשמבקשים להוזיל את מחיר החלב באמצעות הוזלה רוחבית, יש לזכור שעבור הרשתות והמחלבות מדובר בקיצוץ ב'שומן', ואילו עבור הרפתנים זהו כרסום בעצמות, אפילו לא בבשר. הרפתנים חשים ברגע אחד שהם הפכו מפאר היצירה הישראלית והציונית לחמסנים שיש להצמיד אקדח לרקתם", הדגיש.

 

יו"ר השדולה החקלאית בכנסת ח"כ שי חרמש טען כי קיצוץ של 10 אגורות במחיר המטרה משמעותו הפסד של 130 מיליון שקל לרפתנים. הוא הסביר כי שכרו של רפתן לא עולה על 10,000 שקל בחודש, והקיצוץ המוצע יוריד את משכורותו ל-5,000 שקל בחודש".  

 

 יו"ר הכנסת ריבלין שוחח עם מנכל משרד רה"מ והבהיר לו כי החלטת הממשלה בעניין המלצות ועדת קדמי יובאו לאישור ועדת הכלכלה. "הממשלה איננה יכולה להתעלם מהכנסת ואין לי ספק שועדת הכלכלה תפעיל שיקול דעת נכון בעניין.

 

"כשמבקשים להוזיל את מחיר החלב באמצעות הוזלה רוחבית", אמר, "יש לזכור שעבור הרשתות והמחלבות מדובר בקיצוץ ב"שומן", ואילו עבור הרפתנים זהו כרסום בבשר אם לא בעצמות. הרפתנים חשים שברגע אחד הם הפכו מפאר היצירה הישראלית הציונית לחמסנים שיש להצמיד אקדח לרקתם".

 

יו"ר הוועדה שאמה-הכהן אמר בסיור כי "הרפת בשומריה היא דוגמה מובהקת לערך המוסף הערכי ציוני של משק החלב, שיש לקחת אותו בחשבון. בכל מקרה, מחיר מטרה שלא יותר פרנסה ראויה לעובדי הכפיים לא בא בחשבון".

 

חברי הכנסת ביקרו ברפת של אהרון אמנו, חלקאי במושב שתקף את ההמלצה להוזיל את מחיר החלב ב-10 אגורות "רפת זה מפעל חיים", אמר. "ההורים שלנו חלבו בידיים וסחבו על הגב את החלב ואנו עכשיו ממשיכים. יש רפתות שבקושי מצליחות לעמוד בהחזר הלוואות. כל אגורה היא בנפשנו ותביא אותנו לסגירת הרפתות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
"החקלאים חשים שהפכו מפאר היצירה הציונית לחמסנים"
צילום: יוסי זמיר, הכנסת
מומלצים