שתף קטע נבחר

מגדל ירקות, בעל רשיון נשק: מיהו הרוצח מאוסלו?

אנדרס ברינג ברייויק, החשוד שרצח לפחות 87 בני-אדם באוסלו ובאי סמוך - החזיק כמה כלי נשק ברשיון. הוא גידל ירקות ולכן היתה לו כמות גדולה של דשן למטען. במשטרה המקומית הודו: "הוא בא לנו משום מקום". החשוד נחקר פעמיים

מי האיש שביצע את הטבח המזעזע בנורבגיה? אנדרס ברינג ברייויק, תושב אוסלו בן 32, לא היה מוכר עד אתמול למשטרה הנורבגית. על-פי החשד הוא אחראי לפיצוץ מכונית התופת ליד משרד ראש הממשלה באוסלו ובטבח עשרות נערים באי אוטויה, קצין משטרה באוסלו אמר לסוכנות הידיעות AP כי הרוצח הוא בעל דעות ימניות קיצוניות ושונא מוסלמים. הוא הוסיף כי אין לו קשרים לארגונים קיצוניים ואמר: "הוא בא לנו משום מקום". האיש נחקר פעמיים - בזירת הטבח ובתחנת משטרה באוסלו.

 

כלי תקשורת בנורבגיה דיווחו כי הרוצח פרסם לא פעם את דעותיו הימניות קיצוניות ברשת האינטרנט. אחרי מסע הטבח דף הפייסבוק שלו נמחק, אך קמו כמה אתרי מעריצים, לרוצח בעל השיער הבלונדיני והעיניים הכחולות.

 

סוכנות ידיעות נורבגית דיווחה כי ברייויק מחזיק בכמה כלי נשק ברשיון, השייכים למועדון ירי. הוא מנהל חוות גידול ירקות. על-פי החשד משם הוא השיג כמות גדולה של דשן, ששימשה אותו בהכנת מכונית התופת, שהתפוצצה במרכז אוסלו. בפיצוץ נהרגו שבעה בני-אדם ונפצעו עשרות.

 

קצין המשטרה הנורבגי אמר כי הרוצח לא היה חבר באף תנועה ימנית קיצונית ואפילו אין לו עבר פלילי, פרט לכמה עבירות קלות. "הוא לא היה על הכוונת שלנו, כמו שהוא היה צריך להיות אם היה חבר בארגון ניאו נאצי בגרמניה", אמר הקצין. "אבל הוא היה יכול להיות מושפע מהאידיאולוגיה שלהם". הוא הוסיף כי כוחות הביטחון הנורבגים מפקחים על פעילות הניאו נאצים.

 

שמירה ליד בית הרוצח

ברייויק מתגורר בדירה בבניין בן ארבע קומות במערב אוסלו. לאחר שנודע כי ככל הנראה הוא האחראי לטבח הנערים, הוצבה היום בשעת בוקר מוקדמת מכונית משטרה ליד ביתו. השוטרים מאבטחים את הבניין ומונעים את הכניסה אליו.

 

מפקד המשטרה הנורבגית אמר לרשת הטלוויזיה הממלכתית במדינה כי במהלך החקירה נבדק הרקע של החשוד ונמצא כי הוא כתב באינטרנט דעות ימניות ואנטי מוסלמיות. דף הפייסבוק שלו הורד מהרשת במהלך הלילה. לברייויק היה גם חשבון בטוויטר. הוא צייץ פעם אחת ביום ראשון וציטט את הפילוסוף ג'ון סטיוארט מיל: "אדם אחד עם אמונה הוא שווה ערך לכוח של 100,000 שיש להם רק אינטרסים".

 

אנשי המשטרה בנורבגיה הופתעו לגלות כי הרוצח, בניגוד למבצעי טבח בעבר, לא שם קץ לחייו. "זה מוזר שהוא לא התאבד, בניגוד לאחרים שירו בבתי הספר. זה דבר טוב, מפני שעכשיו נוכל לקבל תשובות, לגבי המניע שלו". מחקירה ראשונית עולה כי הרוצח פעל לבדו, ואין לו קשר לגורמי טרור בינלאומיים.

 

אוהדים ושונאים בפייסבוק

לאחר שנודע כי ברייויק עומד על-פי החשד מאחורי המעשה הוקמו כמה קבוצות בפייסבוק, הנושאות את שמו. לצד קריאות להעמיד לדין את הרוצח, הציעו לו אחרים לשים קץ לחייו.

 

בנוסף, רבים הביעו את תדהמתם ממעשיו של הרוצח, שהרג ביריות לפחות 80 בני-אדם באי הפסטורלי, הסמוך לאוסלו.

 אחד הגולשים כתב: "יותר אנשים נרצחו אתמול, מאשר במעשי הרצח בנורבגיה בשנתיים וחצי האחרונות. צריך לשנות את החוק".

 

אזור הפיגוע באוסלו נראה גם הבוקר כאזור מלחמה. חלקי מתכת וזכוכית מהמבנים שנפגעו מפוזרים לכל עבר וגם גם מסמכים רבים. איאן דאטון, תייר השוהה במלון סמוך, סיפר: "הכל קבור בהריסות. אנשים הולכים בתוך ערפל של פסולת. אין כאן פניקה. אנשים פשוט נמצאים בהלם. אף אחד במדינה כל כך בטוחה ושקטה כמו נורבגיה לא חשב שדבר כזה אפשרי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך פייסבוק
אנדרס ברינג ברייויק. החשוד בטבח
צילום: מתוך פייסבוק
זירת הפיגוע באוסלו
צילום: רויטרס
מומלצים