שתף קטע נבחר

הרוצח הנורבגי: "מעשיי אכזריים, אבל נחוצים"

אנדרס ברינג ברייויק, שהרג לפחות 98 בני אדם, לא מתכוון להתנצל. לעורך דינו אמר כי יסביר את מעשיו בבית המשפט. עדי ראייה: "בן 10 אמר לו - כבר רצחת את אבי, עכשיו עזוב אותנו במנוחה". מסוק צילם אותו בעת הטבח, צפו בתמונה

לפחות 98 בני אדם נהרגו ביום הקשה ביותר שעבר על נורבגיה מאז מלחמת העולם השנייה, רבים אחרים יישארו עם הצלקות עוד שנים רבות. ביממה שאחרי הפיגוע המשולב באוסלו ובאי אוטויה, צפו ועלו העדויות הקשות על הפיצוץ במכונית התופת בבירה - ובעיקר על מתקפת הירי המזעזעת באי השקט. בינתיים, נחשפה תמונה ממסוק משטרתי המתעדת את אנדרס ברינג ברייויק רוצח את קורבנותיו. 

 


החשוד בטבח, ברינג ברייויק, במהלך מסע ההרג (צילום: רויטרס)

 

ברינג ברייויק, שהודה בטבח, לא מתכוון להתנצל עליו. "הוא אמר שמעשיו אכזריים, אבל נחוצים", אמר הלילה (יום א') עורך דינו, גייר ליפסטד, לתחנת הטלוויזיה TV2. לדברי הפרקליט, רוצח ההמונים יסביר את מעשיו ביום שני, בבית המשפט. גם אם יורשע, צפוי ברינג ברייויק לעונש של 21 שנות מאסר בלבד - המקסימום על פי החוק הנורבגי.

 

טבח בנורבגיה - כל הדיווחים והידיעות ב-ynet:

 

אחת העדויות הקשות ביותר מהטבח באי שייכת לילד בן 10, שנכח אף הוא בכנס צעירי מפלגת השלטון. עדי ראייה דיווחו כי הילד ראה את אביו נרצח לנגד עיניו ובעקבות זאת הטיח ביורה, ברינג ברייויק: "כבר הרגת את אבי, עכשיו עזוב אותנו במנוחה".

 

בכנס נכחו כ-500 עד 700 בני אדם. יותר מ-85 מהם נורו למוות על ידי ברינג ברייויק, ארבעה או חמישה מוגדרים כנעדרים והחיפושים אחריהם נמשכים - גם במים, לשם ברחו הצעירים בשחייה.

"שמעתי צעקות וראיתי אנשים מתחננים על חייהם ונורים למוות. הוא פשוט ריסס אותם. הייתי בטוח שאני עומד למות", תיאר אריק קורסטגיירדה, נער בן 18, את הפחד והאימה במחנה הקיץ של מפלגת הלייבור הנורבגית.

 

"אנשים רצו לכל עבר בפאניקה וטיפסו על עצים, חלקם נרמסו", הוסיף הנער. לדבריו, היורה שהתלבש כשוטר ניסה להרגיע את הקהל ואמר להם שהם בטוחים ושהוא יסייע להם. "ראיתי כ-20 איש נעים לעברו, והוא ירה בהם מטווח אפס". קורסטגיירדה סיפר כי החל לרוץ בין המצוקים באי, שחה באגם וכמעט טבע: "מישהו בסירה חילץ אותי. הוא הציל את חיי".

 

תורביורן וורייבה, בן 22, הוסיף את זווית הראייה שלו לזוועה: "כשהתחלתי לשחות כדי להימלט, הוא ירה בכל חבריי. הוא ירה בהם בעודם נמלטים. התחבאתי במערה בתוך המים".

לדבריו, הרוצח "ניסה לפתות אותם החוצה בכך שאמר שבטוח לצאת. הוא קטל אותם אחד-אחד. הוא נראה שקט, כאילו הדבר בכלל לא הפריע לו. הוא ניסה לירות בי, וראיתי את הכדור חולף ממש לידי - חשבתי שאני עומד למות".

 

צעירה אחרת, דנה ברזינגי, תיראה את הטבח באחד מכלי התקשורת הממלכתיים. "היה מרחץ דמים, ולא היה לאן לברוח - רק מים. כאשר אנשים ניסו להימלט בשחייה, הוא פשוט ירה בהם. הוא המשיך להסתובב בהעמדת הפנים שהוא הגיע כדי לסייע, ואז הוא המשיך לירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביתו של ברינג ברייויק
צילום: AFP
מניחים זרים באוסלו
צילום: AFP
האי השקט הפך לשדה קרב
צילום: AFP
מומלצים