שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

המחאה: נתניהו נזף בשרים 'כנסו מתחת לאלונקה'

ביום שאחרי ההפגנה הגדולה בתל-אביב ותחת הלחץ, ראש הממשלה דרש משרי הליכוד לספק לו פתרונות ולחלוק עמו את המשא הכבד. "כמי שסחב אלונקות הרבה שנים אני יודע שזה יותר קשה (כשאתה) מאחורה בעלייה"

עשרות אלפים שתומכים במחאת האוהלים לא איפשרו ליושבים בירושלים להמשיך בהתנהלות השגרתית - וראש הממשלה מנסה לחלוק בלחץ עם שריו. "תכנסו מתחת לאלונקה", נזף הבוקר (יום א') בנימין נתניהו בשרי הליכוד, בישיבתם לפני כינוס הממשלה. "כמי שסחב אלונקות הרבה שנים אני יודע שזה יותר קשה (כשאתה) מאחורה בעלייה. תכנסו מתחת לאלונקה".

 

מחאת האוהלים - סיקור מיוחד ב-ynet

 

נתניהו ניסה לצרף את השרים למאבק ההסברה שלו מול ההתעוררות הציבורית. הוא פרס בפניהם מה כבר נעשה בעניין הדיור: שני חוקים שעוברים - חוק הווד"לים (ועדות הדיור הלאומי) והרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, אותם כינה "מהפכה"."המנהל זה התנובה של הקרקעות, הבירוקרטיה אשמה", טען בשיחה עם השרים.

 

לדברי ראש הממשלה, "זה יזרז הליכי תכנון ויזרים דירות לשוק. הכוונה היא להוציא כמה שיותר דירות החוצה. יש 45 אלף התחלות של יחידות דיור". ואז הוא פנה אליהם בדרישה:

 "עכשיו אני רוצה לשמוע מכם רעיונות ותוכניות שיכולות לסייע במסע".

 

חוק ועדות הדיור הלאומי להאצת אישור תוכניות הבנייה אמור להביא לאישור מהיר של תוכניות להקמת עשרות אלפי יחידות דיור שיאושרו ב"וועדות דיור לאומיות" (וד"לים), אשר יפעלו כוועדות משנה של ועדות התכנון המחוזיות ולא ימתינו בתור יחד עם עוד מאות תוכניות אחרות של בנייה למסחר ולתשתיות. הוא יובא לאישור הכנסת השבוע, ויכלול תוכניות לדיור להשכרה, אך לא לדיור בר השגה.

 

בין יתר ההצעות, אחד השרים דיבר על הצורך לדבר עם ראשי ערים. השר מיכאל איתן דרש לקיים דיאלוג עם המוחים. הבוקר כבר אמרו בלשכת ראש הממשלה שבימים הקרובים ייפגשו עם מובילי המאבק, ויו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, הוזמן לפגישה דחופה אצל מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי. נציגי הסטודנטים אמרו שידרשו את שינוי חוק הווד"לים והוספת דיור בר השגה לחוק.


מחאת האוהלים, אמש בתל אביב (צילום: בן קלמר)

 

הדיון בישיבת שרי הליכוד התפתח גם לעימות פנימי: שר התחבורה ישראל כץ האשים את השר להגנת הסביבה,

 גלעד ארדן, בעלייה הצפויה במחירי החשמל, "בגלל שאתה לא מוכן להפקת חשמל ממזוט". כץ דרש להפקיע ממנו סמכויות. ארדן השיב לו: "אתה לא מבין כלום", וביקש שיקשיב.

 

בהמשך, בפתח ישיבת הממשלה מול כלי התקשורת, נתניהו גם הבטיח לנקוט "שורה של צעדים ממוקדים במטרה לעזור לזוגות צעירים, סטודנטים ואוכלוסיות נזקקות במשך השנה עד השנה וחצי, עד שתנופות גדולות של בנייה ייכנסו לתוקף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, הבוקר
צילום: מרק ישראל סלם,ג'רוזלם פוסט
שלט בגנות נתניהו, אמש בתל אביב
צילום: יואב מלכה
מומלצים