שתף קטע נבחר

צה"ל יחוייב להגדיל את הצל לכלבי השמירה

בית משפט השלום בראשון-לציון נענה לבקשת "תנו לחיות לחיות" וחייב את צה"ל ומשרד הביטחון להתקין תוך ארבעה חודשים אמצעי הצללה גדולים יותר לכלבי האבטחה בבסיסים. "אי הענקת צל גורם לכלבים סבל", קבע השופט

בית משפט השלום בראשון לציון הורה היום (א') לצה"ל ולמשרד הביטחון לפעול במהירות על מנת להתקין אמצעי הצללה לכלבי השמירה, הקשורים באופן קבוע לאורך גדרות ובסיסי הצבא, במטרה לקצר את סבלם של הכלבים החשופים לתנאי מזג האוויר.

 

עוד בנושא:

 

עמותת "תנו לחיות לחיות", שיוצגה ע"י עו"ד יונתן שפיגל, יוסי וולפסון וגיא נוסן, הגישה בחודש שעבר בקשה דחופה לצו מניעה לבית המשפט, בטענה כי הצבא ומשרד הביטחון מפרים את החוק ומתעללים בבעלי חיים.

 

טענתם היתה כי החזקת הכלבים בתנאים קשים וללא מרחב מוצל של שלושה מטרים רבועים רצופים, שאינם כוללים את שטח המלונה, הם בניגוד לנדרש בחוק בחוק צער בעלי חיים.

 

מרבית הכלבים מצויים כיום בבסיסי חיל האוויר ובבסיסי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, ונחשבים לחלק ממערך האבטחה של המקומות הללו, בנוסף לאמצעים טכנולוגיים שונים. 

 

צילום: דלית שחם

 

 

בחיל האוויר ובמשרד הביטחון טענו כי נדרש להם פרק זמן להתארגנות ולבחינת דרכים ליצירת שטחי הצללה מבלי לסכן את הכלבים ולפגוע באבטחת הבסיסים. לדבריהם, נוסו מספר מוצרים, אך ללא ההצלחה.

 

"אי הענקת צל גורם לכלבים סבל"

סגן נשיא בית המשפט, השופט יחזקאל קינר, ביקר את התנהלות הצבא ומשרד הביטחון, וציין כי חלפו למעלה מ-20 חודשים מאז שהתבקשו גורמי הביטחון למצוא פתרונות להצללת הכלבים, למרות שנקבע זמן התארגנות של חודשיים.

 

"התנהגותם עד עתה איננה מתיישרת עם ההתנהגות המצופה מרשויות המדינה, שעליהן לקיים את הוראות הדין כמו כל אחד אחר. אין ספק כי עבודת מטה עניינית ומהירה היתה יכולה להניב פתרונות שהיו מיושמים זה מכבר. אי קיום התקנות ואי הענקת צל לכלבים במידה הנדרשת, גורם לכלבים סבל, והדבר נכון במיוחד כאשר כלבים רגישים לחום יותר מבני אדם", כתב השופט בהחלטתו.

 

בהחלטת בית המשפט נכתב כי חיל האוויר פעל לקידום הרחבת שטח הצל לכלבים למטר רבוע אחד, דבר שאינו עולה עם דרישת התקנות ומהווה פתרון חלקי ולא מספק.

 

על פי החלטת בית המשפט, צה"ל יהיה חייב לסיים את התקנת אמצעי ההצללה עד אוקטובר הקרוב ואילו חיל האוויר קיבל דחייה עד לחודש נובמבר.

 

עוד קבע השופט, כי הוא מעניק צו מניעה דחוי כדי למנוע פגיעה חמורה במערך האבטחה הקרקעית של צה"ל, המבוסס בין היתר על הכלבים, תוך התחשבות בלוח הזמנים אשר יאפשר ייצור עצמי של המתקנים על ידי צה"ל והוצאת מכרז לבניית ההצללות לבסיסי חיל האוויר, ע"י משרד הביטחון.

 

בנוסף להחלטתו, חייב בית המשפט את משרד הביטחון לשלם הוצאות משפט לעמותת "תנו לחיות לחיות", בסך 20 אלף שקלים וקבע כי הדבר היה נחסך אילו צה"ל ומשרד הביטחון היו פועלים כפי שנדרש מהם בלוח הזמנים שנקבע מלכתחילה.

 

בעמותה בירכו על החלטת בית המשפט. "לאחר מאבק ממושך שאנו מנהלים בשם הכלבים, לפחות אנו יודעים כי בעוד מספר חודשים הם יוכלו ליהנות ממעט הצל הנדרש והמגיע להם, ואנו נמשיך במאבק עד שכל הפרות החוק על ידי צה"ל וחיל האוויר יתוקנו, לרבות הפסקת החזקת הכלבים כשהם קשורים למשך כל חייהם, צורת החזקה אשר הינה אכזרית ומיותרת", אמרה בתגובה אתי אלטמן, דוברת העמותה.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפניית  ynet כי "צה"ל יפעל על פי הנחיות בית המשפט".

 

  • אוהבים כלבים? בואו להתעדכן בחדשות עם זנב

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכלבים סובלים בהיעדר צל מספיק
צילום: יואב זיתון
יזכו לצל גדול יותר? כלב שמירה
צילום: דלית שחם
מומלצים