שתף קטע נבחר
צילום: ירון ברנר

בעקבות המחאה: דחייה בהצבעה על חוק הנדל"ן

יו"ר הוועדה המכינה את חוק הוד"לים דוחה בשבוע את ההצבעה במליאת הכנסת, במטרה להכניס דיור בר-השגה. באיחור של שבוע וחצי מתחילת המחאה הציבורית, ההסתדרות הודיעה: נקיים דיון מיוחד בנושא הדיור ומצוקת מעמד הביניים.

קיפאון של הרגע האחרון בהליכי אישור הצעת החוק להאצת קצב תכנון הדיור למגורים (חוק הוד"לים – ועדות הדיור הלאומי -צ.ל). יו"ר הוועדה המכינה את החוק לקריאה שנייה ושלישית, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) הקפיא, את ההליכים כדי לגבש נוסח מוסכם שיתווסף לחוק במטרה לקדם תוכניות לדיור בר-השגה ואולי גם הטבות חברתיות אחרות.

 

 

שאמה-הכהן הודיע היום לממשלה, כי בניגוד למתוכנן, הוא לא יעלה את החוק מחר (ב') לאישור מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, אלא רק בשבוע הבא לפני יציאת הכנסת לפגרה. הוא נימק את הודעת הדחייה לממשלה בכך ש"הוועדה הוצפה בימים האחרונים בבקשות ובהצעות להוסיף מימד חברתי על הקיים בחוק".

 

ביום ד' שעבר, למחרת אישורו של החוק בוועדה המשותפת, כינס אותה שאמה-הכהן לישיבה נוספת לקיצור התקופה שבין אישור תוכניות בניין בוועדות לתחילת ביצוען, מ-3 וחצי שנים לשנתיים וחצי. בסיום הדיון הוא ביקש להגיש עד היום (א') הצעות להגדרת דיור בר-השגה ואכן קבל נוסחים שונים.

 

לדבריו, הוא יפעל להוסיף את הדיור בר-השגה אם יהיה נוסח מוסכם שגם מקובל על ראש הממשלה. זאת, לאחר שביום הקודם הנושא לא עלה להצבעה בהעדר הסכמה. מאז הוא קיבל מספר הצעות. מחר (ב') ייערך בכנסת בחסות שדולות ח"כים כנס של קואליציית הארגונים החברתיים למען דיור בר-השגה. מחוץ למשכן הם יקיימו הפגנה.

 

ועדת חוק הוד"לים לא תהיה מיוצגת שם למרות שה"קואליציה" הציגה מודל לדיור בר-השגה. שאמה-הכהן אמר היום, "מצוקת וזעקת העם מחייבות אותנו עכשיו למשנה זהירות בשלב סיום החקיקה, אחרי שעשינו כל שבידנו לשפר וללטש את הצעת החוק, תוך מיצוי כל דקה אפשרית שנותרה עד למועד האחרון להגשת החוק לאישור סופי במליאה".

 

עוד נודע היום, כי יו"ר הסתדרות עופר עיני, החליט לכנס את הנהגת ההסתדות ביום ג' הקרוב בשעה 11:00, לדיון בנושא מחירי הדיור ומצוקת מעמד הביניים. ההנהגה צפויה לקבל החלטות בעניין בתום הישיבה. בהסתרות אומרים, כי "כאיגוד מקצועי וחברתי, ההסתדרות רואה עצמה כמייצגת את השכירים ומעמד הביניים, ולכן אנו מתכנסים כדי לקיים דיון מעמיק בנושא. נגבש דרכים שבהם אנחנו חושבים שצריך לפעול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים