שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

המשל של פרס: "צריך להחליט - מנהיג או מונהג"

הנשיא רמז לנתניהו ולמחאת האוהלים, בטקס אזכרה למנהיגים. ב"משל המנהיג", בו הבהיר כי "כאשר התומכים מתחילים לנוע באי-נוחות, המנהיג נותר בסוף לבדו", הדגיש פרס: "לא די לומר 'מה טובו אוהליך ישראל', אלא לשאול מה קורה במשכנותיך"

נשיא המדינה, שמעון פרס, שלח מסר לראש הממשלה - לגבי מחאת האוהלים המתגברת: הנשיא פרס אמר הערב (יום א') כי "מנהיג נבחן כשנדרש ממנו לקבל החלטה קשה, קורעת לב, והוא חש שהתמיכה אולי נשארת, אבל התומכים מתחילים לנוע באי נוחות. המנהיג נותר לבדו. הוא שומע את קולות האכזבה ממחנהו, ובחשבון קר הוא בספק אם יוכל לגייס רוב. במצב כזה, הו נבחן אם הוא מנהיג או מונהג".

 

בטקס האזכרה הממלכתי השנתי לנשיאים וראשי ממשלות שהלכו לעולמם, התייחס פרס דווקא למנחם בגין ז"ל, אבל אי אפשר שלא לשים לב לנקודות אותן הוא בחר להדגיש בנאומו, בנוגע למחאת האוהלים. "מנהיגים יודעים שלא די לומר 'מה טובו אוהליך ישראל', אלא גם לשאול מה

 קורה ב'משכנותיך ישראל'? שאלה זו הובילה אותו לתוכנית 'שיקום השכונות', כי הדאגה לפריפריה החברתית העסיקה אותו בעומק ליבו והוא חיפש וחזר וחיפש לה תשובה", אמר הנשיא פרס.

 

גם נתניהו, שהתייחס בדבריו לפועלו של בגין ז"ל, גלש בנאומו לנושא מחאת האוהלים. הוא התייחס באופן ישיר לסיסמת המפגינים אמש בל-אביב, שקראו לצדק חברתי ואמר: "אין עוד מדינה שיש בה בירוקרטיה כל כך קשה של שיווק ותכנון דירות. שני החסמים האלו יוצרים בדיוק את הפער בדיור, שגורם לכך שאנשים נאלצים לשלם חלק עצום מהחסכונות עבור קורת גג".  

 

ראש הממשלה המשיך: "הדבר איננו צודק ואיננו נחוץ ואת זה אנחנו מחויבים לשנות בחוקים דרמטיים, שלקח לנו שנתיים לייצר ועליהם נודיע בימים הקרובים. כך נגיע לצדק חברתי כמו חזונו של בגין".

 

אמש התקיימה הפגנה המונית בתל אביב של אנשי מחאת האוהלים, בה השתתפו עשרות אלפי בני אדם. לאחר ההפגנה חסמו כמה עשרות מהם כביש והתעמתו עם שוטרים. 43 מהם נעצרו במהלך האירוע ושמונה הובאו בפני שופט. למרות הצהרת המשטרה כי תבקש להאריך את מעצרם של שניים מהם, שוחררו כולם, אך רק אחד מהם ללא כל תנאים מגבילים. כל היתר ייאלצו בימים הקרובים לצפות במאהל המחאה בתל אביב מרחוק, בעקבות צו הרחקה שהוטל עליהם.

 

מוקדם יותר היום התייחס גם ראש הממשלה למחאת האוהלים. מצוקת הדיור אמיתית", אמר בנימין נתניהו בפתיחת ישיבת הממשלה הבוקר. "אנו לא רק מזדהים איתה, אנו

 גם זיהינו אותה עוד לפני שנים וטרם כניסתי לממשלה ביקשתי למצוא לכך פיתרון", טען, והבטיח להעביר בהקדם רפורמות "כדי שהסופרטנקר יוכל להמריא".

 

בלשכת ראש הממשלה אמרו הבוקר שהוא צפוי להיפגש עם ראשי המאבק, אולם מארגני ההפגנה אתמול אמרו שלא שמעו על פגישה מתוכננת. נתניהו הודה ש"לזוגות צעירים בישראל אין את היכולת לרכוש דירה כי הדירות יקרות מידי. הדירות יקרות מידי כי אין מספיק דירות והדבר הזה נובע ממונופול ממשלתי שמחזיק למעלה מ-90% מהקרקעות בישראל המיועדות לבנייה. בישראל יש ועדות תכנון מהמסורבלות ביותר בעולם ולוקח למעלה מחמש שנים לשחרר דירה לבנייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס, היום. משל נשיאותי
צילום: גיל יוחנן
מחאת האוהלים אתמול
צילום: ירון ברנר
מומלצים