שתף קטע נבחר

המבקר: ממצאים קשים בחקירת אסון הכרמל

טיוטת דו"ח הביניים תוגש למבוקרים בעוד כשבועיים, אך לינדנשטראוס הבהיר: "הרשלנות גבוהה מאוד, ודי לחכימא ברמיזה". במקביל, מחו משפחות הנספים מחוץ למשכן: "אין יושר, מישהו מנסה לטייח"

נציגי משפחות הנספים באסון השריפה בכרמל מחו היום (ב') מחוץ לכנסת על הסחבת, לדבריהם, בחקירת אירועי האסון. זמן קצר לאחר מכן, הדגיש המבקר בפני חברי הוועדה לביקורת המדינה כי בדיקתו העלתה "רשלנות גבוהה מאוד. הממצאים קשים, ודי לחכימא ברמיזה".

 

טיוטת דו"ח הביניים צפויה להיות מוגשת למבוקרים בעוד כשבועיים, אך מבחינת אחת המפגינות, "ביבי קבר את ועדת החקירה הממלכתית עוד לפני שקברו את בעלי".

 

בדבריו, התייחס לינדנשטראוס להרוגי השריפה, ואמר כי "מדובר בלב של העניין". לדבריו, נציג המשרד ביקר את החלק הארי של משפחות הקורבנות, "שוחח עם כל משפחה וקיבל מידעים חשובים ביותר לצרכי הבדיקות שאנו עורכים".

 

"נפגשנו עם המשפחות, זה תהליך קורע לב", אמר בדיון בועז ענר, המשנה למנכ"ל משרד המבקר. "משפחות מעלות סוגיות רגישות שהמבקר לא יכולל לטפל בהן. איפה הבן שלי והבת שלי שכבו מתו, לפעמים אתה קורא את המסמכים, ואחרי זה עומדות נפש וכשאתה רואה את הדברים, קשה לראות את הביקורת".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר כי "כל האנשים רצו לדעת את סטטוס הבדיקה של המבקר בנושאים האלה. אני חושב שגם קיבלנו מושג כלשהו גם לגבי היקף הבדיקה וגם על המשמעויות של הדברים הקשים שלכאורה קייימים כרגע. הוועדה לביקורת המדינה לא תשקוט ולא תנוח עד שהאמת תצא לאור... מי כשל ומי פעל ומי לא עשה את מה שהיה צריך לעשות".

 

עוד לפני הדיון, הגיעו למשכן הכנסת נציגים מעשר משפחות של סוהרים שנספו באסון והדליקו נרות נשמה בצורת המספר 44, לזכר 44 הנספים באסון. הם תלו שלטים עם הכיתובים: "דם בנינו ובנותינו לא הפקר", ו-"44 נשרפו חיים ואין אשמים".


מחאת משפחות הנספים מול הכנסת (צילום: נועם מושקוביץ) 

 

"מבקר המדינה אמר לנו כבר בינואר שתוך ארבעה חודשים יוגש דו"ח ביניים. היום אנחנו כבר שמונה חודשים אחרי האסון. אנחנו לא יודעים מתי ועדת החקירה תסתיים", אמר דוד דיין, אביו של יוחאי שמעון דיין, שנספה באסון. "אני רוצה להבהיר שאת כל המשפחות כאן לא מעניין תקציב הכבאות, המשטרה, אם היו או לא היו חומרים מעכבי בעירה. לגופו של עניין, נעשו קשיים מחרידים, בהם קציני שב"ס שהיתה להם אחריות באירוע וקודמו בדרגה. אנחנו דורשים לדעת מה היה".

 

עינב, אלמנתו של ירון ברמי, התאלמנה כשהיא בחודש החמישי להריונה. "מאז האסון קשה לי להשתקם. שרפו את בעלי ואיתו נשרפו לי החיים. אני כועסת על מדינת ישראל שהפקירה אותו, כועסת על קציני השב"ס, המשטרה. לא יכול להיות שאין ועדת חקירה. אי אפשר לסמוך על המדינה, הדברים מתנהלים ללא יושר, ללא כנות ואני מתביישת. בלי האמת - לא אוכל להמשיך הלאה. ראש הממשלה קבר את ועדת החקירה הממלכתית לפני שקברו את בעלי".


"הבטיחו לנו ועדת חקירה ואנחנו מחכים לה" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

יהושע, אביו של רונן פרץ, אמר כי "הגענו כי הבטיחו לנו ועדת חקירה ואנחנו מחכים לה, משום שיש אשמים ויש מחדלים. מורחים אותנו ולא אומרים את האמת. עד היום לא נתנו לנו מידע". פרץ הביע ביקורת קשה נגד ראש הממשלה, ואמר כי "כל חיי הייתי ליכודניק, אבל ראש הממשלה גם טלפון לא הרים בשביל לנחם, אפילו לא שלח מכתב. כל הסיפור הזה הוא מהדרג המדיני - איך שולחים אותם למקומות כאלה, בתוך אש לוהטת, בלי כבאיות ובלי מטוסים ואחר כך מנסים להתחמק מאחריות".

 

במהלך בדיקתו, בחן המבקר את אירוע שריפת אוטובוס הסוהרים על כל היבטיו. בנוסף, בדק את סדרי החילוץ, מוכנות שירותי הכבאות ופעילות הכוחות בשטח. לינדנשטראוס אף עסק בסוגיית הכיבוי האווירי, כולל שיתוף הפעולה הבינלאומי שליווה את אירועי השריפה.


השריפה בכרמל (צילום: AFP)

 

לפני כחודש, אמרו גורמים במשרד מבקר המדינה ל-ynet כי הדו"ח של לינדנשטראוס על אירועי השריפה בכרמל צפוי להיות חריף ולטפס עד לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. חצי שנה לאחר השריפה הקטלנית, במהלכה נהרגו 44 בני אדם, הבהירו הגורמים כי הדו"ח, שיתפרסם רק בעוד מספר חודשים, צפוי לחשוף פגמים קשים מאוד בקרב האחראים.

 

לדבריהם, ייתכן ולינדנשטראוס יטיל אחריות אישית ומיניסטריאלית על הדרגים הגבוהים ביותר בקרב שרי הממשלה. על פי משרד המבקר, צעדים מידייים יינקטו בסמוך להגשת טיוטות הדו"ח, כדי לשפר את מצב שירותי הכבאות ככל האפשר. 

 

שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ עלולים לעמוד במוקד הדו"ח הקשה והאחריות המיניסטריאלית לאסון עשויה

לכלול גם את משרד ראש הממשלה. על פי תוצאות הבדיקה, תקציבים יעודיים שקיבל ישי לטיפול בנושא הכבאות נתקעו במשרד האוצר, עניין שסיכן, על פי המבקר, את תושבי ישראל.

 

בדו"ח קודם שפירסם המבקר בנושא כבר בשבוע בו כובתה השריפה, טען לינדנשטראוס כי "מדינת ישראל הפקירה את אזרחיה". בדיקת היערכות שירותי הכבאות וההצלה בשעת חירום הביאה את לינדשטראוס לייחוס כשל ארגוני לשר הפנים ומחדל תקציבי לשר האוצר.

 

השידור החי הועבר ב-ynet באדיבות ערוץ הכנסת

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבקר המדינה בכנסת. "די לחכימא ברמיזה"
צילום: נועם מושקוביץ
פעולות הכיבוי בשריפה. "תקציב הכבאות לא מעניין"
צילום: אריק ניסימוב, כבאות והצלה
ההפגנה מול הכנסת. "44 נשרפו חיים ואין אשמים"
צילום: נועם מושקוביץ
יואל חסון. "עד שהאמת תצא לאור"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים