שתף קטע נבחר

ראשי המחאה בת"א: נתניהו משקר לנו בעיניים

מובילי מחאת האוהלים תקפו את תוכנית נתניהו, טענו שהוא הונה את הציבור והכריזו על הפגנה המונית נוספת במוצ"ש. "ההטבות לסטודנטים - הפרד ומשול, מנת הבית של ביבי"

תוכנית טובה לסטודנטים, אבל לא לכלל המפגינים. יושבי מחאת האוהלים בשדרות רוטשילד תקפו את תוכנית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפתרון משבר הדיור, כבר כשהוצגה. זמן קצר לאחר מכן, התפנו לערוך מסיבת עיתונאים מסודרת ולשטוח את טענותיהם. לדבריהם, תוכנית ראש הממשלה מבוססת על שקרים, הונאות ואי-דיוקים

 

"נתניהו לא מבין מול מה ומי הוא עומד", תקפו מארגני המאהל שהתחיל מעמוד בפייסבוק, תוך שהם מכריזים על הפגנה המונית נוספת, שתתקיים במוצאי שבת ותכלול צעדה ברחובות ראשיים בערים רבות בארץ.

 

מחאת האוהלים - עדכונים אחרונים ב-ynet:

היכנסו לפורום מחאת האוהלים ב-ynet

 

"הבוקר נתניהו נזכר בנו", אמרה דפני ליף, ממובילות המאבק. "מה שהוא מציע זה לא פחות מאשר הונאה. הוא משקר לנו בעיניים - אומר קרקעות בחינם. ומי יקבל אותם? הקבלנים וחבריו בעלי הממון". לדברי ליף, חבילת ההטבות לסטודנטים מייצגת את "מנת הבית של נתניהו - הפרד ומשול".

 

במהלך מסיבת העיתונאים, לפניה ואחריה התפתחו במקום ויכוחים בין אנשי הנהגת המאהל לבין תושבי מאהלים אחרים, שטענו כי ההנהגה שנואמת בפני המצלמות אינה מייצגת אותם וכי לא קיים הליך דמוקרטי בקבלת ההחלטות של הנהגה זו.

 

"האנשים האלה מנותבים על ידי יד ממומנת היטב, הם עושים מה שהם רוצים על דעת עצמם. יש אסיפות דמוקרטיות במאהל בהן מחליטים על צעדים, אך החבר'ה האלה הממומנים על ידי הקרן החדשה וכל מיני גופים שונים, עובדים כמו פושעים, פועלים מתוך אינטרס ומוכרים את המאבק", אמר ל-ynet לי לוי, אחד מיושבי המאהל, שמתנגד להנהגה הנוכחית.

 

הסטודנטים, קהל היעד העיקרי של תוכנית ראש הממשלה, הגיבו בצורה מעורבת לדברים: הבעת סיפוק על ההטבות הרבות להן יזכה קהל היעד החלש, והצהרה כי מחאת האוהלים לא תסתיים בעקבות מסיבת עיתונאים אחת.

 

התאחדות הסטודנטים הארצית הודיעה בעקבות הצגת התוכנית כי "אנו נחושים להמשיך במאבק. הסטודנטים הם חלק ממאבק חברתי רחב על הדיור בישראל. ראש הממשלה הציע לסטודנטים חבילת הטבות חסרת תקדים, ויש לברך על כך. יחד עם זאת, הסטודנטים נאבקים עבור כלל הציבור בישראל ולכן ימשיכו במאבק".

 

"מי האנשים האלה שיזכו להטבות?", שאלו המפגינים. האם רק הסטודנטים הצעירים? אנחנו מייצגים את כולם והכולם הזה זה גם הקשישים וגם ההורים שלנו וגם הילדים שלנו. נתניהו אומר: 'אנחנו נבנה', אבל למה הוא מתכוון ב'אנחנו'? 'אנחנו' זה אני, המדינה, או הקבלנים שהולכים להיות מפונקים במגוון הטבות?". לדברי ליף, ראש הממשלה "עדיין לא הבין מול מי הוא עומד. אנחנו לא רוצים עוגות, אנחנו רוצים לחם".

 

במסגרת תוכניתו, שזכתה להתקפות זועמות מחברי האופוזיציה, העריך נתניהו כי חוק הווד"לים שלו יביא להוספת כ-50 אלף דירות, והבטיח לבנות כעשרת אלפים דירות לסטודנטים במעונות ולתת להם הנחה של 50% בתחבורה הציבורית - למרות שהכרזות דומות כבר נשמעו בעבר.

 

"הדבר הראשון שאנחנו הולכים לבצע, בשבוע הבא, הוא להשלים שני שינויים ענקיים", אמר נתניהו. "הדבר הראשון שנעשה הוא לשנות את החסמים לתכנון דירות, והדבר השני הוא שחרור החסמים לשיווק הקרקעות לדירות. אנחנו עובדים

על זה שנתיים", הצהיר ראש הממשלה.

 

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, הביע תמיכה בתוכנית והודיע כי לאחר שבחן את רשימת הצעדים עליהם הודיעו ראש הממשלה, שר האוצר ושר השיכון, הוא סבור שבמידה ויבוצעו הם צפויים לסייע בהשגת המטרה.


יושבי המאהל בתל אביב צופים בנאום נתניהו (צילום: ירון ברנר)

 

מיד לאחר שסיים לדבר, אמר יגאל רמב"ם, ממייסדי המאבק בשדרות רוטשילד, כי "ממה ששמענו, מדובר בשוחד לציבור הסטודנטים וניסיון לפלג את המחנה שלנו. אין כאן שום אמירה של ראש הממשלה. אנחנו חוזרים על הדרישה שלנו, ממנה לא נרד - פתרון כולל לסטודנטים, לשוכרי הדירות, לדיור מוגן, לזוגות צעירים ועוד. לא ניתן לאף החלטה שלא כוללת את הפיתרון הזה לעבור".

 

גם מובילי מאבק הדיור הירושלמי הגיבו לתוכנית, ואמרו כי "צעדי ראש הממשלה אינם מספיקים כדי לפתור את בעיית הדיור בישראל. הרפורמות משמרות את הכיוון הכושל של מדיניות אנטי-חברתית. מה שנדרש באמת הוא שינוי כולל בכל התחומים בהתאם לעקרונות מדינת הרווחה".


מאהל המחאה בירושלים. "מדיניות אנטי-חברתית" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

תוכנית נתניהו הובילה לזעם גם בקרב ארגונים סביבתיים, שטענו כי היא תפגע בסביבה ולא תביא לשיפור במצב שוק הדיור. ניר פפאי, סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, אמר כי "המשמעות של הצעדים החדשים תהיה בנייה

מיותרת בשטחים פתוחים, תוך אכיפת מוסדות התכנון, על חשבון השטחים הפתוחים ואיכות החיים של כולנו".

 

דברים דומים נשמעו גם מכיוונו של מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, שאמר כי "הניסיון של ראש הממשלה לקנות את הסטודנטים הוא לעג לרש. נתניהו ממשיך בשלו ובמקום לקדם רפורמה אחראית במנהל מקרקעי ישראל, מבקש להפריט את קרקעות המדינה לבעלי ההון, אשר לא רק שלא יבנו לזוגות צעירים, אלא יוכלו לבנות בפארקים, בשמורות הטבע ובחופי הים".

 

מסיבות העיתונאים הועברה בשידור ישיר ב-ynet.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביאל מגנזי, אטילה שומפלבי, תומר ולמר, עומרי אפרים ויעל דראל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יגאל רמב"ם ודפני ליף. "שוחד לציבור הסטודנטים"
צילום: ירון ברנר
נתניהו מציג את תוכניתו
צילום: עומר מירון
מפגינים בירושלים. "כיוון כושל"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים