שתף קטע נבחר

למרות המחנק: הרשויות המקומיות מעלות ארנונה

משרד הפנים אישר לבית שאן, חצור, הוד השרון, מיתר וראש העין להעלות ארנונה, וגם לרעננה, שמעלה זו השנה השנייה ברציפות. רמת גן ביקשה גם היא אישור להעלות ארנונה, והצטרפה בכך לחיפה, פתח תקווה, חולון ועשרות רשויות נוספות

הדיור יקר? נייקר אותו עוד יותר. משרד הפנים אישר לשש רשויות מקומיות להעלות את הארנונה לשנת 2011: בית שאן, רעננה, הוד השרון, חצור הגלילית, ראש העין ומיתר. ההעלאה תהיה רטרואקטיבית, כלומר, תחול על כל שנת 2011, כך שהתושבים ישלמו בחודשים האחרונים של השנה גם את עלות התוספת על החדשים ינואר-יוני שלפני האישור שנתן משרד הפנים.

 

מחאת הנדל"ן : סיקור מיוחד ב-ynet

 

הארנונה בבית שאן תעלה ב-3.3%; בחצור ב-5%; בהוד השרון ב-2.5%; במיתר ב-3% ובראש העין ב-4%. עיריית רעננה תעלה את הארנונה ב-2.5% זו השנה השנייה ברציפות, לאחר שבשנה שעברה היא העלתה אותה ב-5.5%. במשרד הפנים אומרים שבשאר הישובים שאושרה להם העלאת ארנונה לא הועלתה הארנונה בשנה האחרונה.

 

כל ההעלאות הללו הן בנוסף להעלאת הארנונה הכללית, בשיעור של 1.4%, בתחילת השנה.  

 

במשרד הפנים מסבירים כי היישובים הללו עומדים בקריטריונים הקבועים בחוק להעלאת ארנונה: הם סמוכים ליישובים שבהם הארנונה היא גבוהה יותר, נמצאים בגירעון, אינם מנוהלים בידי ועדה קרואה ולמעט רעננה, לא הועלתה בהם הארנונה בשנים האחרונות.  

 

ל-ynet נודע כי גם עיריית רמת גן הצטרפה לאחרונה לרשימת הרשויות המקומיות שהגישו למשרד הפנים בקשה להעלות את הארנונה גם הן. זאת, למרות שרמת גן העלתה את הארנונה גם בשנה שעברה. בעיריית רמת גן סירבו לומר מה שיעור ההעלאה שהעירייה ביקשה. מהעירייה נמסר בתגובה: "העירייה ביקשה להעלות את הארנונה במטרה לבצע פרוייקטים לרווחת התושבים ולטובת החינוך, הרווחה והתרבות".

 

מאז תחילת השנה התקבלו במשרד הפנים יותר מ-100 בקשות של רשויות מקומיות לשינוי שיטת החישוב של הארנונה, שעשרות מהן (אך לא כולן) ביקשו להעלות את הארנונה. בין הערים הגדולות שביקשו להעלות ארנונה נמנות חיפה, פתח תקווה, חולון ורחובות.

 

יש לציין שבניגוד למה שפורסם בתקשורת, עיריית תל אביב לא ביקשה להעלות את הארנונה, ועיריית ירושלים דווקא ביקשה לפטור את העסקים מהעלאת הארנונה האחידה של ה-1.4%. עיריית ראשון לציון ביקשה להוריד את הארנונה ב-2%, אחרי שגם בשנה שעברה היא הורידה את הארנונה באותו שיעור.

 

בשנה שעברה הועלתה הארנונה באישור משרד הפנים באור יהודה, אעבלין, אריאל, אשדוד, מועצה אזורית אשכול, בית שאן, בית שמש, גבעת זאב, גבעתיים, גדרה, ועד מקומי שומרון, טירת הכרמל, כפר קמא, כפר שמריהו, כפר תבור, מגדל, מגילות, מזכרת בתיה, בית"ר, מועצה אזורית מנשה, נס ציונה, נתניה, פקיעין, קרית גת, קרית עקרון, רמת גן, רעננה, מועצה אזורית שדות נגב ושדרות. ההעלאות היו בשיעור של 1%-5%, למעט ברעננה ובגבעתיים, שהעלו אותה ב-8%.

 

בהכנת הידיעה השתתפה שניר עזיזיאן

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מאהל המחאה ברעננה: העלאה שניה בשנתיים
צילום: רותם מלנקי
מאהל מחאה ברמת גן: בקשה שניה בשנתיים
צילום: ירון ברנר
מומלצים