שתף קטע נבחר

למען עמותת הימין? קודמה הפרטת גנים לאומיים

הכנסת אישרה בקריאה טרומית את היוזמה לאפשר לתאגידים פרטיים לנהל אתרים בעלי חשיבות לאומית. הזרז לחקיקה: עתירה לבג"ץ נגד הפעלת "עיר דוד" על-ידי עמותת אלע"ד

החסות הבלעדית שפרסה עמותת אלע"ד על אתר "עיר דוד" היא מושא לביקורת רבה, ועתה נוקטת הכנסת צעד ראשון בדרך לעיגון המדיניות בחקיקה. מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית הצעת חוק המאפשרת לשר להגנת הסביבה להעביר את הניהול של אתרים לאומיים לידי תאגיד פרטי, בתנאי שאינו פועל למטרות רווח.

 

על פי התיקון לחוק, שיזם ח"כ ישראל חסון (קדימה) וקבוצת חברי כנסת נוספים,

תאגידים שעם מטרותיהם נמנות הנצחת ערכים ומקומות בעלי חשיבות היסטורית, ארכיאולוגית, אדריכלית, טבעית או נופית - יוכלו ליטול אחריות על הניהול של גנים לאומיים, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה.

 

מדיניות זו מיושמת בפועל באתר בגן הלאומי בעיר דוד כבר שנים, אולם עתירה לבג"ץ נגד המדיניות הניעה באחרונה את ח"כ חסון לפתוח בהליך חקיקה בנושא. את העתירה הגישה עמותת "עיר עמים", הפועלת להענקת ביטוי שווה לשלושת הדתות בירושלים, שמחתה כי עמותת אלע"ד, הפועלת לייהוד מזרח ירושלים, מנהלת נכס ציבורי בעל חשיבות לאומית כמעט ללא כל פיקוח - ועלולה להשתמש בכך לקידום אג'נדה פוליטית.

 

"אנו נשמע היטב את כל הקולות בעד ונגד, ונדע לאזן ביניהם על מנת להבטיח את קיומם של הגנים הלאומיים לתפארת מדינת ישראל", הבטיח ח"כ חסון לאחר אישור הצעתו בכנסת. "הדאגה לשלומם של הגנים הלאומיים מונחת לפנינו ואנו מתייחסים אליה במלוא הרצינות, כמו כל שוחרי ישראל". היוזמה תעבור עתה לדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה, לקראת הבאתה לקריאה ראשונה.

 

"האם במסגרת אישור החוק הממשלה תאפשר גם לעמותת 'שלום עכשיו' לנהל אתרים לאומיים ולהעביר בהם מסרים אידיאולוגיים?", תהה מזכ"ל התנועה, יריב אופנהיימר, שהתרעם על אישור היוזמה. "מדובר בתהליך של הפרטה אידיאולוגית. שוב הכנסת מחוקקת חוק מיוחד למען עמותות המתנחלים ומאפשרת להם לשעבד אתרים היסטוריים, ולמעשה נותנת אותם במתנה לעמותות בעלות אידיאולוגיה פוליטית".

 

גם בעמותת "אדם טבע ודין" מתחו ביקורת.

 "בימים בהם מנשבות רוחות של צדק חברתי והעם מתנגד למדיניות ההפרטה משוללת הרסן, מוכיחה כנסת ישראל עד כמה היא מנותקת מהציבור, כאשר היא מעבירה הצעת חוק שמשמעותה מכירת נכסי הטבע והמורשת לידיים פרטיות", אמר עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל הארגון.

 

לדבריו, "החוק יאפשר הרחבת התופעה של ניהול הגנים הלאומיים בניגוד לאינטרס הציבורי, תוך מיסחורם על חשבון הציבור הרחב, בדגש על האוכלוסייה שידה אינה משגת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיר דוד. העיקר שאין כוונות רווח
צילום: באדיבות עיר דוד
מומלצים