שתף קטע נבחר

לראשונה בישראל: מצעד הגאווה והאוהלים

מצעד הגאווה המסורתי בירושלים זכה הפעם גם לתמיכת המפגינים נגד מצוקת הדיור. "אני סטרייט, אבל כל המאבקים מתנקזים למאבק אחד על צדק ושינוי חברתי", הסביר אחד מהם. פצצות סרחון הושלכו על הצועדים, חשוד אחד נעצר

כזה דבר עוד לא היה בישראל - מצעד הגאווה של ההומואים חובר עם מצעד מחאת האוהלים בירושלים: בעיצומם של ימים שבהם מחאות חברתיות נשזרות זו בזו, נערך אחר הצהריים (יום ה') בבבירה שילוב כוחות מרשים נוסף. אנשי מחאת האוהלים, המפגינים בבירה זה כשבוע וחצי במחאה על מצוקת הדיור, לקחו חלק במצעד הגאווה של הקהילה הגאה, תוך שהם נושאים את "בתיהם" המאולתרים יחד עם דגלים בצבעי הקשת. ynet העביר בשידור חי את הצעדה, שבה השתתפו אלפים.

 

סדק חברתי - סיקור המחאות ב-ynet:

 

המצעד יצא לדרך מגן העצמאות לעבר משכן הכנסת בירושלים, שם התמקמו השבוע הפעילים נגד מצוקת הדיור. המשתתפים בו נשאו את דגלי הגאווה, והניפו צרורות של בלונים סגולים. על שלטים שנשאו נכתב: "גאים לצעוד כאן", "גאווה נגד דעה קדומה" ו"אהבת חינם". הם הציגו לראווה שלטים המזכירים את הטבח ב"ברנוער" בתל-אביב לפני כשנתיים, שבו נרצחו שני בני אדם, חברי הקהילה הגאה.


המצעד הערב. "מניפים שני דגלים - שוויון וצדק חברתי" (צילום: גיל יוחנן)

 

אנשי מחאת הדיור נשאו אוהלים, שעל אחד מהם נתלה דגל הקהילה הגאה. חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ), שנאם בתחילת המצעד, אמר: "היום הקהילה שלנו מניפה שני דגלים - דגל אחד של שוויון לנו ודגל נוסף של צדק חברתי לכולם".

 

אחד מפעילי מאבק הדיור הירושלמי, מריק שטרן, אמר: "אנחנו תומכים בכל מי שנלחמים בעד הזכות לחיות בכבוד. כל המאבקים השונים מצטרפים לכדי מאבק חברתי אחד". ירדן קרני, פעיל במאבק הדיור שהצטרף למצעד הגאווה, אמר ל-ynet: "אני סטרייט, אבל אני מגיע לצעוד כי בסופו של דבר כל המאבקים האלה מתנקזים למאבק אחד על צדק ושינוי חברתי".

 

פעילי ימין הפגינו עם חמורים

יושבת ראש הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים, נעם גל, שנמנית עם מארגני המצעד, אמרה: "המסר של המצעד השנה הוא של שיתוף פעולה בין מאבקים ושל הקשר ביניהם. נשים, עניים, הומואים, לסביות, בי וטראנס - כולם נאבקים בעצם את אותו המאבק". המשטרה אבטחה את המצעד בכוחות גדולים, ולכל הנכנסים לגן העצמאות - נקודת המוצא שלו - נערך בידוק יסודי.

 

במהלך המצעד הושלכו על הצועדים פצצות סירחון מאחד הבניינים ברחוב רמב"ם, וחשוד אחד בהשלכתן - גבר חרדי - נעצר. בסמוך לבניין נתלה שלט שעליו נכתב: "זכר, משכבי אשה: מות יומתו שניהם".

 

כמו בשנים הקודמות, שבהן פעילי ימין וחרדים הפגינו נגד קיום מצעד הגאווה בירושלים, גם הפעם הגיעו פעילי ימין למחות. כ-20 מהם הפגינו ליד בנייני האומה בירושלים, כשאיתם ארבעה חמורים. על שלט שנתלה על אחד החמורים נכתב:

"ירושלים גאה בחייליה, ולא בחוליה".

 

במקביל הפגינו גם עשרות חרדים נגד מצעד הגאווה בשכונת מאה שערים. בעצרת שנערכה בכיכר השבת תחת הכותרת "ירושלים מוקיעה ומקיאה את מצעד התועבה", נשאו רבנים ועסקנים במגזר דברי תורה נגד המפגן השנתי של הקהילה הגאה, וקראו לציבור להקפיד על הלכות צניעות ולהוקיע את הפריצות.

 

חרדים קשרו בין המצעד לרצח הילד לייבי

ברחוב החרדי מתנגדים למצעד הגאווה, אך מקפידים שהמחאה לא תהיה קולנית מדי, כדי שלא לחשוף את הילדים לקיומם של הומואים ולסביות. בשל כך החליטו העדה החרדית והגורמים הקנאים המארגנים את הפגנות החרדים בירושלים שלא להשתתף בעצרת, ואז ניסו לטרפדה. בסופו של דבר מספר המשתתפים בעצרת אכן היה קטן מאוד, ורובם היו סקרנים.


חרדים מפגינים נגד ההומואים, הערב בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

עוברי אורח מחו על קיום העצרת בלב השכונה החרדית, אף שמצעד הגאווה כלל לא עבר באזור. אחד מהם, יצחק, אמר ל-

ynet: "לא מספיק יש את הזבל הזה בחוץ, צריך להביא אותו גם לכאן? בשביל מה הילדים שלנו צריכים בכלל לדעת שיש מצעד איפשהו בירושלים?". דוברים בעצרת קשרו בין מצעד הגאווה לרצח הילד לייבי קלצקי בברוקלין. אחד מהם, הרב אריה שכטר, טען כי ההומואים מחטיאים את הציבור ו"רצחו לנו אלפי ילדים", וכי כעונש על עבירות מעין אלה, "הקדוש ברוך הוא יביא לנו טרגדיות".

 

במקביל נערך הערב מפגן חברתי גדול גם בתל-אביב ובערים נוספות. הורים המוחים על יוקר המחייה שאינו מאפשר להם לגדל בכבוד את ילדיהם, עורכים צעדות עם עגלות מקושטות בבלונים צהובים. גם צעדת העגלות בתל-אביב זוכה לתמיכה של אנשי מחאת האוהלים המתבצרים ממש בסמוך לנקודת המוצא של הצעדה, שדרות בן-ציון.

 

צילם בשידור חי: אבי פרץ

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצעד הגאווה, הערב. "גאים לצעוד כאן"
צילום: גיל יוחנן
מרימים ראש בבירה. "כולם נאבקים את אותו מאבק"
צילום: גיל יוחנן
חרדים מפגינים מנגד
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים