שתף קטע נבחר

"האיראני שנורה היה מדען שעסק בפיתוח גרעיני"

התעלומה סביב זהותו של האיש שחוסל לפני כשבוע בטהרן נמשכת. מקורות הקשורים לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית טוענים כי הנרצח לא היה סטודנט תמים ואף לא פרופסור לפיזיקה. הוא עסק בפיתוח מרכיב חיוני לראשי נפץ גרעיניים

האדם שנורה למוות על ידי מתנקשים בטהרן בסוף השבוע שעבר היה מדען שעסק בתוכנית הגרעין ולא סטודנט תמים כפי שטוענת איראן. כך אמרו היום (יום ה') מקורות לסוכנות הידיעות AP. האיש נרצח באופן שהזכיר התנקשויות במדענים אחרים. בתחילה דיווחה התקשורת הממלכתית כי הנרצח הוא פרופסור לפיזיקה בשם דריוש רזאי, אך לאחר כמה שעות נטען כי מדובר למעשה בדריוש רזאינג'אד, סטודנט לאלקטרוניקה.

 

גורם ממשלתי ממדינה שחברה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ופקח גרעיני לשעבר אישרו כי שמו של הנרצח אכן רזאינג'אד, כשמו של הסטודנט, אך אמרו כי הוא עסק בפיתוח מתגי מתח גבוה, מרכיב מפתח בפיתוח ראש נפץ גרעיני. אבסרקט ממאמר שעליו חתום רזאינג'אד הגיע לסוכנות הידיעות ומגבה את הטענה.

 

הגורם הממשלתי סיפר שרזאינג'אד הוא פיזיקאי שעבד בעבר בפרויקטים של משרד ההגנה האיראני הקשורים לפיתוח נשק גרעיני. על פי המאמר שחיבר רזאינג'אד, הוא הצליח בפרויקט המתגים. "המתג יותר ותוצאות הניסויים הראו כי הוא עבד כצפוי", נכתב באבסטרקט.


רזאינג'אד עם בתו. כתב מאמר על הצלחת פיתוח המתגים 

 

למתגים מסוג זה שימושים גם בתחומי רפואה ומדע, אך פקח גרעיני לשעבר של האו"ם אמר כי כותרת המאמר וזהותו של המחבר הנוסף,

מצביעים על כך שהפיתוח נועד לשמש בתעשיית חומרי הנפץ. 

 

מוקדם יותר דווח כי איראן הגישה למועצת זכויות האדם של האו"ם מכתב שבו היא מאשימה את ארה"ב וישראל בחיסול ודורשת לפתוח בחקירת האירוע. "מועצת הביטחון של האו"ם עורכת רשימה של המדענים שלנו, ואז טרוריסטים שמקבלים כסף מה-CIA ומהמוסד הורגים אותם. זה משחק ברור מאוד ויש לנקוט פעולה נחרצת בנוגע לכך", כתב מזכ"ל המועצה העליונה של איראן לזכויות אדם, ג'וואד לריג'אני במכתב שהועבר לנציבת מועצת זכויות האדם בג'נבה, נאבי פילאי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רזאינג'אד. הגורמים אישרו כי זהו שמו של הנרצח
רזאי. לא נראה בשטח
הלוויתו של רזאינג'אד
מומלצים