שתף קטע נבחר
צילום: דודו אזולאי

דנקנר, תשובה ועופר מצטרפים למאבק החברתי

פורום ראשי החברות ובכירי המשק בישראל שלח מכתב לרה"מ נתניהו בו הוא מבקש להביע את תמיכתו במאבק מעמד הביניים. הפורום קורא לממשלה לפעול לדיור בר השגה, להקטין את נטל המס על מעמד הביניים ולמצוא פתרון למצוקת הרופאים. "להכריז על 2012 כשנת מעמד הביניים"

פורום ראשי החברות ובכירי המשק בישראל שלח השבוע מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הוא מבקש "להביע את תמיכתו במאבק מעמד הביניים וקורא לעשות מעשה בנושא החברתי". בפורום ראשי החברות חברים בין היתר יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, נוחי דנקנר בעל השליטה ב-IDB, עידן עופר בעל השליטה בחברה לישראל, ועוד. 

 

 

"חובה עלינו להביע את הערכת המדינה והתייחסותה למעמד הביניים - אותם אלו המשרתים בצבא, המשלמים מס הכנסה - הנושאים את המדינה על כתפיהם", נכתב במכתב, עליו חתומה חברת נשיאות פורום ראשי החברות, נגה קינן.

 

עוד נכתב: "יש לבצע טיפול שורש בעלות החיים למשפחה ממוצעת בישראל. דומה שזה עיקר המאבק. בין אם המדובר בקוטג', בדיור או בעלויות גידול הילדים. אין צורך, ואסור לחכות למאבק הציבורי הבא".

 

בפנייה לנתניהו כותבים הבכירים: "כראשי החברות בישראל אנו מחויבים להמשיך ולעשות לפיתוח התעסוקה והגדלת היצע מקומות העבודה במרכז ובפריפריה. אנו מחויבים הן לעובדינו, נושאי מחאה זו, והן למשק כולו".

 

"אין ספק שהובלתך את המשק הישראלי בשנים האחרונות, וההצלחה של כלכלת ישראל, מהווים את הבסיס לאמונתנו בך כי תוכל להוביל את המשק והמדינה מעבר למצוקה המובעת כעת ברחובות", מציינים הבכירים.

 

"אמון הציבור בהבטחות ממשלה נפגם. במשך שנים ארוכות נפגעה יכולת הביצוע של הממשלה, דבר המעקר את אפקטיביות ההתחייבויות והצהרות המדיניות - המתקבלות בשכבות הציבור השונות בציניות. אין פתרון קסם מיידי, וחובה לומר זאת ביושר למפגינים, אולם, נכון וצריך להתמודד עם נושאים אלו", לשון המכתב.

 

"היתרי בנייה של מינימום 15 קומות"

הטייקונים מבקשים: ראשית דבר, יש לחזק את יכולת הביצוע של הממשלה: תכנון ארוך הטווח מחד, והרפורמה, בה התחלת, בשיפור הניהול הציבורי מאידך. הפורום כותב כי "באשר לבערה שבשטח, להלן 5 הצעות החלטה אותן אנו קוראים לממשלה לאמץ:

 

בכירי המשק קוראים להכריז על שנת תשע"ב כשנת מיקוד בחיזוק מעמד הביניים: "בינואר 2012 יוגש לאישור תקציב דו שנתי. במסגרת תקציב זה יש לכלול את התקציבים המיועדים להיות מוקדשים לפתרון הבעיות המועלות כאן והמדיניות הנדרשת לפתרונן. יש להקדיש את החודשים ספטמבר-דצמבר להכנה תקציבית וביצועית ואת שנת התקציב שלאחר מכן לביצוע יעיל, חכם ואמיתי של אתגרים אלו".

 

בנוסף, הפורום קורא לנתניהו לפעול לדיור בר השגה: "רבות מדובר בנושא זה. יש לבצע תוכניות אלו ולוודא מצד אחד את זכות הקיום הכלכלית שלהם ומצד שני כי הקריטריונים אומנם יזכו את קבוצת האוכלוסייה הזאת בזכות למגורים אלו.

 

"עלות הקרקע היקרה במדינה בכלל ובגוש דן בפרט, מחייבת לנקוט בכמה צעדים, שעל חלקם כבר הכרזת, ובכלל זה: בפריפריה - הפשרה מיידית של קרקעות במחירים זולים יותר, הקמת פרויקטים ציבוריים להשכרה, והוזלת מחירי התחבורה. בגוש דן - הטלת אילוצי בניה רוויה. התרת בנייתם של בנייני מגורים נמוכים מייקרת את הדירות במקום הנדרש ביותר. יש לחייב היתרי בנייה של מינימום 15 קומות, תוך שמירה על אזורים ירוקים רחבים ביניהם".

.

כמו כן, בכירי המשק קוראים למיקוד תקציבים בעלויות גידול ילדים: "מדינת ישראל עומדת בפני קשיים דמוגרפיים משמעותיים. הרוב התורם למדינה, בשירות צבאי ובתשלום מסים, הולך ומתכווץ לכדי מיעוט. יש לסייע למיעוט זה בעלויות גידול ילדים מתוך תקווה כי הדבר יסייע לצמיחתה של קבוצה זו. לכאן, ניתן וחשוב להוסיף את נושא החינוך. יש לתגבר תקציבים בחינוך הממלכתי והממלכתי-דתי, לרבות טרום חינוך חובה".

 

להתגייס למציאת פתרון למצוקת הרופאים והמתמחים

בכירי המשק דורשים מנתניהו שידאג לריווח מדרגות המס למעמד הביניים על בסיס צדק חברתי ל"מעמד הנותן": "השוואה בין מדרגות המס של מעמד הביניים בישראל, למקבילותיו בעולם, מראה שנטל המס גבוה במיוחד על קבוצה זו. בנוסף, מערכת המס היא הדרך היחידה לתגמל את "המעמד הנותן" בישראל, על תרומתו למדינה, והדרך לעודד צעירים נוספים לשירות צבאי, לאומי או אזרחי. לפיכך, מוצע להקטין את נטל המס על דרגי הביניים באמצעות הוספת נקודות זכות בהיקף משמעותי לכל שנת שירות".

 

בנוסף, בכירי המשק קוראים לראש הממשלה להתגייס למציאת פתרון למצוקת הרופאים והמתמחים: "פורום ראשי החברות קורא לך להיכנס בעובי הקורה של שביתת הרופאים והמתמחים. אנו מאמינים שרק התגייסותך האישית תביא לפתרון הסוגיה ותגשר על הפערים בין הצדדים.

 

"יש לסיים סאגה זו ולהביא לפתרונות מושכלים שלוקחים בחשבון את מצוקת הרופאים והמתמחים ובכפוף למגבלות התקציביות. אגב כך, יש לחזק מעבר של רופאים מתמחים לפריפריה במטרה להביא לשוויון שירותי רפואה בישראל ולחיזוק התשתית האנושית בפריפריה".

 

"כולנו מאמינים בישראל כמדינה ערכית הדואגת ביושר ובכנות לאזרחיה. נודה על קיום פגישה עמך בנדון" - חותמים חברי הפורום את המכתב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צביעות? יצחק תשובה ונוחי דנקנר
דואג למעמד הביניים. עידן עופר
צילום: ירון ברנר
מומלצים