שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ושוב: נדחתה הצעה להעלות תקרת החוב בארה"ב
  הסנאט האמריקני דחה הצעה להעלות תקרת החוב ב-2.4 טריליון דולר. ההצעה זכתה לרוב של 50 תומכים מול 49 מתנגדים, אך נדרש רוב יחסי של 60 תומכים, כדי לאשרה. המגעים לאישור ההעלאה יימשכו

  תוכנית של מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הסנאטור הארי ריד, להעלאה של 2.4 טריליון דולר בחוב האמריקני בתוך עשר שנים, נפלה הערב. ההצעה במליאת הסנאט זכתה לרוב מינימלי של 49-50, רחוק מרוב מיוחס של 60 הנדרש כדי למנוע פיליבסטר.

   

  מיד לאחר ההצבעה הודיע ריד כי הוא מסיר את ההצבעה מסדר היום כדי לאפשר בהליך מסובך לצדדים לטפל בעסקה הנרקמת בין הבית הלבן לרפובליקנים בקונגרס, לפתרון המשבר עוד היום.

   

  ריד ביקש מהסנאטורים לא להתרחק יותר מדי מגבעת הקפיטול כדי לאפשר לזמן אותם במהירות להצביע על הסכם הנמצא בשלבי גיבוש בו מעורבים בעיקר סגן
  הנשיא ג'ו ביידן מטעם הבית הלבן ומיץ' מקונאל מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט. ריד הביע מעל בימת הסנאט ביטחון שיהיה ניתן להגיע להסכמה עוד היום.

   

  מסגרת ההסכם המתגבש מאפשרת לכל צד להשיג משהו: לנשיא אובמה תעניק העלאה של תקרת החוב שתספיק לו עד 2013 - אחרי הבחירות לנשיאות; הרפובליקנים ישיגו ניצחון לדרישתם שלא תהיה העלאת מסים. השגת העלאת תקרת החוב הלאומי תושג על ידי פגיעה בסעיף ההוצאות, בעיקר בנושאים חברתיים.

   

  העסקה המתגבשת מאחורי הקלעים היא תוכנית לקיצוץ הוצאות בסך 3 טריליון דולר בעשר שנים, בעוד העלאת תקרת החוב תהיה בסך 2.4 טריליון דולר והיא תתבצע בשני שלבים: שלב ראשון מיידי שבו הממשל יוכל לקבל תוספת של יותר מטריליון דולר להמשך התיפקוד וסכום דומה יתווסף לתיקרת החוב עד סוף השנה והוא מותנה בקיצוצים שיבוצעו עד אז. כדי לבצע את הקיצוצים, תוקם ועדה של נציגי שתי המפלגות בקונגרס.

   

  הוויכוחים שיהיו בוועדה הן ממה לקצץ: הדמוקרטים רוצים קיצוץ בביטחון, הרפובליקנים רוצים קיצוץ ברווחה. הדמוקרטים מקווים שבתוך הוועדה הם יצליחו לשכנע בצורך להטיל מסים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קונגרס הקונגרס בית הנבחרים סנאט הסנאט גבעת הקפיטול וושינגטון
  צילום: AFP
  מומלצים