שתף קטע נבחר

נתניהו הרגיע ויכוח "מביך" בין לבני למופז

יו"ר האופוזיציה שאלה את נתניהו לגבי עמדות הקוורטט, אך יו"ר ועדת החוץ והביטחון קטע את דבריה, לפני שראש הממשלה התערב. הוא דיבר גם על התקרית בלבנון: "אנחנו לא מחממים את הגבול" - אבל ספג אש ברקע המחאה החברתית

ראש הליכוד הרגיע בעימות בין שני חברי הכנסת הבכירים של קדימה: במהלך דיון שהתקיים הבוקר (יום ב') בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת התפתח ויכוח בין יו"ר האופוזיציה ציפי לבני ליריבה במפלגת קדימה, יו"ר הוועדה שאול מופז, בעקבות שאלה שהעלתה. נתניהו התערב בוויכוח והציע פתרון.

 

לבני שאלה במהלך הדיון את ראש הממשלה - אם עמדת הקוורטט ביחס לגבולות 67' היא העמדה שהאמריקנים הציגו ואם היא מקובלת על ישראל. נתניהו השיב לה: "הם יודעים מה עמדתנו". לבני המשיכה ושאלה: "מה עמדת הרוסים?". אז קטע מופז את יו"ר האופוזיציה ואמר לה בתקיפות: "זה לא המקום".


מופז, נתניהו, ריבלין ולבני בוועדה (צילום: גיל יוחנן)

 

אבל לבני המשיכה דבריה וטענה שלא מדובר בעניין סודי. מופז הגיב: "זה לא המקום. אם רוצים לדון בזה, צריך להביא את זה לדיון בוועדת המשנה". ראש הממשלה התערב ואמר להם: "תזמינו אותי לוועדת המשנה ונדון על זה בנחת". חלק מהנוכחים - דווקא לא אנשי ראש הממשלה - הגדירו את הוויכוח "מביך".

 

במהלך הישיבה התייחס נתניהו לתקרית בגבול לבנון הבוקר. "ישראל לא מחפשת לחמם את הגבול", הוא אמר. "היתה שם תקרית. החיילים פעלו כפי שהיו צריכים לפעול. הם צריכים להגן גם על עצמם. הם נחושים להגן על עצמם ועל הגבול, אבל אנחנו לא מחפשים לחמם אותו". לדברי גורמים בסביבת נתניהו, המסר הזה הועבר "למי שצריך". לגבי התקרית בקלנדיה, בה נהרגו שני פלסטינים, הוא אמר: "היתה בקלנדיה כוונה לפגוע בחיילים, חובתם וזכותם להגן על עצמם".

 

"בודקים אם להתנצל"

ראש הממשלה התייחס גם להכרזה הצפויה של הפלסטינים על מדינה בחודש הבא באו"ם. "אנחנו נערכים לתרחישים שונים בכלים שונים. יש שורה של תרחישים", הוא אמר. "ההגעה למשא-ומתן ישיר נותרה היעד שלנו. אנחנו מנסים להיערך לכך בצורה מיטבית. יש מטרה והיא לפרק מוקשים שונים. התרחישים נועדו לכוחות

הביטחון. אין טעם שנדון בהם כאן".

 

הוא התייחס לדיווחים, לפיהם טרפד פגישה בין הנשיא הפלסטיני לנשיא המדינה שמעון פרס. "פרס פועל בתיאום מלא איתי, מתייעץ לפני הפגישות ומעדכן. הידיעה היא שגויה, כיוון שהיא לא מבוססת על הצד שלנו. הכל נעשה בידיעתי ובשיחות שאמורות היו להתקיים לא מדובר היה על קווי 67'".

 

נתניהו גם דיבר על עמדת הפלסטינים: "אבו מאזן קיבל החלטה אסטרטגית ללכת לאו"ם, כמעט בכל מקרה. אנחנו לא רואים תרחיש שהוא לא הולך. אבו-מאזן הולך לקבל שם דברים ללא הסכם שלום ולכן הוא החליט ללכת על זה. אנחנו פועלים להבטיח וטו אמריקני במועצת הביטחון. ההחלטה באו"ם רק תקשיח את דרישות הפלסטינים וכל ממשלה ישראלית לא תוכל לקבל את זה. זה יגדיל פערים במקום להקטין. זה לא יקרב את השלום, אלא רק ירחיק אותו".

 

במהלך דבריו התייחס ראש הממשלה לדרישות הטורקים מישראל להתנצל על אירועי המרמרה. "אנחנו בודקים אם להתנצל. מצד אחד צריך להגן על חיילים, מצד שני שלא ימנע תביעות אזרחיות ולכן אנחנו בודקים את הנושא". 

 

עוד קודם לכן ניצל מופז את ההזדמנות לתקוף את נתניהו, על רקע מחאת האוהלים. ״מעמד הביניים משלם ביוקר על מחדליך

 ומחדלי ממשלתך בתחום החברתי והכלכלי. אבוי לנו אם בספטמבר הוא ישלם על מחדליך בתחום המדיני". מופז המשיך במתקפה: "האם בספטמבר יידרשו עשרות אלפי הצעירים האלה ללבוש מדים, רק בגלל חוסר היוזמה וחוסר הרצון שלך להוביל מהלך מדיני"?

 

נתניהו לא השיב לדברים. ח"כ דני דנון מהליכוד ביקש ממופז להפסיק. בין השניים התפתח ויכוח, במהלכו קרא מופז את דנון לסדר שלוש פעמים.

 

בהמשך תקפה גם לבני את נתניהו: "אם תמשיך לחשוב שאתה בסדר וכל השאר לא - ישראל תמשיך להידרדר. במקום להאשים את כל העולם תעשה חשבון נפש, אם לא מול הציבור אז מול המראה. הטעות ההיסטורית היא שלא שמעת לי להמשיך במשא-ומתן אחרי הבחירות, והיא הובילה לכשלון מדיני, שפוגע באינטרסים הביטחוניים של ישראל. זה קורה בגללך. תשאל את עצמך למה לא מאמינים לך, למה כל העולם תומך בפלסטינים ולא בך? אתה פוגע במערכת היחסים האסטרטגית עם ארצות-הברית כדי לקבל מחיאות כפיים בארץ . אתה מבודד גם את ישראל וגם את ארצות-הברית בשל התנהלותך המדינית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בוועדה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים