שתף קטע נבחר

חיסול בן-לאדן: הלוחם חיבק את הנשים למנוע נפץ

ה"ניו יורקר" פרסם היום תיאור מפורט ודרמטי של מבצע ההתנקשות במנהיג אל-קאעידה. הוא חושף מי התנגד לשימוש בפצצות חכמות, מה היה תפקידם של המתורגמן והכלב, האם האמריקנים ביקשו לעצור את בן-לאדן ובמה צפו הנשיא ועוזריו על המסך בבית הלבן

שלושה חודשים לאחר חיסולו של מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן-לאדן, פרסם היום (יום ב') "הניו יורקר" את אחד התיאורים המפורטים והציוריים ביותר של המבצע האמריקני בפקיסטן ותכנונו. המאמר הדרמטי מראה את החשש האמריקני מכך שהבית יהיה ממולכד או שאחת מנשותיו תשתמש בחגורת נפץ, וגם מבקש לחשוף מה בעצם ראו הנשיא ברק אובמה וראשי הממשל על המסך באותה תמונה מפורסמת שצולמה בבית הלבן. הוא גם מכבד כמה בעלי תפקידים שלא זכו לאור הזרקורים – המתורגמן "אחמד" והכלב "קהיר".

 

בן לאדן, כותרות אחרונות ב-ynet:

 

התיאור המפורט מתחיל עוד בשלבי תכנון המבצע, על שלל ההתלבטויות המודיעיניות והצבאיות שכללו. לאחר שהוחלט להסתכן ולבצע את הפעולה באבוטבאד, על אף חוסר הוודאות לגבי הימצאו של בן-לאדן במקום, שקלו במשך שבועיים וחצי את הדרכים להגיע לתוך הבית. אפשרות שנפסלה הייתה הורדת חיילי "אריות הים" במקום מרוחק והתגנבות למתחם.

 

המתכננים שקלו את האפשרות לחפור תעלות לתוך הבית והעלו גם את הסברה שייתכן שבן-לאדן יימלט באמצעות תעלות. אך קיומו של גוף מים עומדים בסביבה שללה זאת. בסופו של דבר הוחלט שהלוחמים ישתלשלו ממסוקים שינחתו בחצר.

 

שר ההגנה רוברט גייטס היה ממתנגדי הפשיטה האווירית. הוא והגנרל ג'יימס קרטרייט, סגן יו"ר המטות המשולבים, העדיפו הפצצה ממטוסי B-2 כדי לא לסכן אמריקנים. אבל חיל האוויר הבהיר שיהיה צורך ב-32 פצצות חכמות כדי לוודא שבונקרים שאולי נבנו במקום יתמוטטו גם הם. "הדבר יהיה מקביל לרעידת אדמה", אמר קטרייט. אובמה דחה את האפשרות לשטח את העיר האפגנית והחזרות לקראת הפשיטה החלו.


חיילי יחידת העילית "אריות הים" (AFP)

 

לא כל המשתתפים בפשיטה היו מנוסים ומאומנים כמו לוחמי העילית של יחידת אריות הים. המתורגמן, שבמאמר כונה אחמד, היה פקיסטני-אמריקני שעבד בדרך כלל במשרד. הוא למד במהרה להשתלשל מחבל. תפקידו היה לסייר סביב הבניין כשהוא מגובה בכלב הרועה הבלגי העונה לשם קהיר, ובארבעה לוחמים, ולהרחיק סקרנים. לכלב היה תפקיד נוסף – הוא היה אמור להישלח פנימה לגישוש במקרה שבן-לאדן לא יימצא בקלות.

 

כמה פקיסטנים סקרנים אכן התקרבו למקום כדי לתהות על מקור המהומה. "חזרו לבתיכם", אמר להם אחמד בפשטו, "יש כאן מבצע ביטחוני".

 

הילדים הרגיעו את הלוחמים

בינתיים, בתוך הבית, נתקלו הלוחמים בילדים של יושביו, דבר שהוביל אותם לחשוב שהמבנה איננו ממולכד אחרי הכל. היו אמצעי זהירות אחרים והחיילים נאלצו לפוצץ שער מתכת שחסם את העלייה לקומה השנייה וגרם לחדר התחתון "להידמות לכלוב".

 

האמריקנים הגיעו לחדר השינה בקומה העליונה, פתחו את הדלת וגילו את נשותיו של בן-לאדן. שתיים מהן ניצבו לפניו. על פי הדיווח, אשתו החמישית, אמל אל-פתח, צרחה בערבית ונראתה כאילו היא מתכוונת לתקוף. החיילים ירו ברגלה פעם אחת.

 

אחד הלוחמים חשש שאחת הנשים או כולן עוטות חגורות נפץ. הוא קירב אותן זו לזו, חבק אותן וכך הזיז אותן הצידה. ככל הנראה, לו הייתה אחת מהן מתפוצצת, הלוחם היה נהרג אך מצליח לספוג, יחד עם הנשים, חלק מההדף וכך להציל את חבריו. בסופו של דבר התברר שהנשים לא היו חמושות.

 

בניגוד לדיווחים שנפוצו בתקשורת האמריקנית, טוען כותב המאמר כי החיילים לא הרכיבו מצלמות על קסדותיהם וכי הנשיא אובמה ואנשיו בבית הלבן לא צפו במבצע מבפנים. לטענתו, בתמונה שפורסמה לאחר החיסול נראים הבכירים כשהם צופים בשידור ממל"ט שמרחף מעל לאבוטבאד, ומחוברים לחדרי המצב האחרים בפנטגון ובשגרירות האמריקנית באיסלמבאד. 


הבכירים. צפו בשידורי המל"ט ובחדרי המצב האחרים (הבית הלבן)

 

לוחם נוסף נכנס לחדר וכיוון את נשקו לעבר בן-לאדן שלא היה חמוש. "מעולם לא הייתה שאלה האם לתפוס אותו, לא הייתה זו החלטה של השנייה האחרונה", אמר קצין המבצעים המיוחדים ל"ניו יורקר". זאת, בניגוד לגישה המוצהרת של הממשל שטען שלו היה מנהיג אל-קאעידה נכנע לאלתר, הוא היה נעצר.

 

סימון הלייזר של כוונת הנשק הופיע על חזהו של בן-לאדן ואריה הים לחץ על ההדק.

כשנפל ירה הלוחם צרור נוסף בראשו, מעל עינו השמאלית. "למען האל והמדינה – ג'רונימו, ג'רונימו, ג'רונימו", קרא החייל בקשר את הסיסמה שבישרה על הצלחת המבצע.

 

כעבור מספר ימים נפגש אובמה עם הלוחמים שהשתתפו במבצע, הביע את הערכתו כלפיהם ואפילו ליטף את הכלב, שפיו נותר חסום. על פי "הניו יורקר", הוא מעולם לא שאל מי מהם לחץ על ההדק וירה את הירייה שהביאה קץ למרדף ההיסטורי. הם לא התנדבו לספר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן-לאדן. "לא הייתה שאלה אם לתפוס אותו"
צילום: AP
אובמה בגראונד זירו. לא שאל מי ירה
צילום: AFP
סקרנים ליד ביתו של בן לאדן. המתורגמן הרחיק
צילום: AP
המתחם באבוטבאד. "פצצות יהיו כמו רעידת אדמה"
צילום: MCT
קלינטון צופה במבצע. החיילים לא הרכיבו מצלמות על הקסדות
צילום: Pete Souza
מומלצים