שתף קטע נבחר

נזיפה למיכאלי: ניסתה להוריד את זועבי מהדוכן

ועדת האתיקה בכנסת נזפה בחומרה בח"כית מישראל ביתנו, שניסתה להוריד בכוח את זועבי מדוכן הנואמים, לאחר השתתפותה במשט. "רק רציתי לדבר בעצמי", טענה מיכאלי

הנסיון להוריד את ח"כ חנין זועבי מדוכן הנואמים עלה לח"כ אנסטסיה מיכאלי בנזיפה חמורה: ועדת האתיקה של הכנסת נזפה היום (ג') בחברת הכנסת מישראל ביתנו, על כך שניסתה לפני כשנה להוריד בכוח מדוכן הנואמים את חברת הכנסת מבל"ד, שנאמה לאחר השתתפותה במשט לעזה.

 

ב-2 ביוני אשתקד התקיים דיון סוער במליאת הכנסת. ח"כ זועבי עלתה לדוכן הנואמים, אך חברי כנסת לא איפשרו לה לדבר. ח"כ מיכאלי התקרבה לדוכן, אך הסדרנים מנעו ממנה להתקרב לחברת הכנסת מבל"ד. בסופו של דבר היא הוצאה מהאולם על-ידי סדרנית, לא לפני שאחד הח"כים מהסיעות הערביות קרא לעברה: "תחזרי לרוסיה".

 

בעקבות המקרה הגישו כמה חברי כנסת תלונות לוועדת האתיקה. מרבית הקובלנות הוגשו על-ידי זועבי נגד חברי כנסת מקדימה: אלי אפללו שכינה אותה "בוגדת" ו-"רוצחת", יוליה שמלוב-ברקוביץ שכינתה אותה "טרוריסטית מחבלת" ויואל חסון שכינה אותה גם הוא באותן מילים והוסיף כי יש לבדוק האם היא מחזיקה סכין.

 

בנוסף הוגשה קובלנה נגד מירי רגב, שכינתה את זועבי "סוס טרויאני" וקראה לה בערבית ללכת לעזה. לחגיגת הביטויים הצטרפו גם חברי הכנסת, כרמל שאמה, מיכאל בן ארי ויוחנן פלסנר שפנה אליה ואמר: "שבוע אחד בעזה ונראה מה קורה לך. רווקה בת 38, נראה איך מתייחסים אליה שם".

 

"הניפה יד"

עיקר הטענות הופנו כלפי מיכאלי בטענה שניסתה "לתקוף" את זועבי. "כדברי ח"כ זועבי", נכתב בדו"ח ועדת האתיקה, "לפתע ולעיני כל, ניגשה ח"כ מיכאלי בצורה פרועה אל דוכן הנואמים, בתנועה מאיימת וניסתה למנוע ממני לנאום. אלמלא התערבותם המהירה של סדרני הכנסת סביר להניח כי האירוע הנ"ל היה מסתיים בפגיעה פיזית".

 

אלא שלאחר דיון, מתן זכות תגובה לח"כים המעורבים וצפייה בקלטות הדיון במליאה, החליטה ועדת האתיקה כי המהומה אינה מוסיפה כבוד לכנסת ולמעמדה בעיני הציבור. חברי הוועדה ציינו כי הח"כים צריכים להתנהג בהתאם, אך לדבריהם לא נמצא מקום להתערב בהתבטאויות שנשמע נגד זועבי במליאה. בהקשר לדבריו של פלסנר, מצאה הוועדה כי יש להעיר לו, כיוון שאמירותיו חורגות מגדר חופש הביטוי המוקנה לח"כ וכן מדובר בהתבטאות מעליבה ופוגענית שאינה קשורה לעמדות פוליטיות.

 

באשר למיכאלי נכתב: "הקובלנה של זועבי נגד מיכאלי מגובה בתמונות מאולם המליאה, שבהן רואים את ח"כ מיכאלי עולה לדוכן המליאה, בשעה שזועבי עומדת שם ונהדפת על ידי הסדרנים. מקרה זה גם זכור לכל חברי הכנסת

 שנכחו באולם". עוד נכתב בהחלטת הוועדה: "הוועדה לא מצאה תקדים שבו ח"כ מנסה להפריע לנואם באופן פיזי וסבורה שמדובר בחציית קו שלא ניתן להתעלם ממנו".

 

ח״כ מיכאלי אמרה בתגובה: ״כל פעולותיי מאותו יום במליאה נעשו מדם ליבי. העלייה לבמה היתה על מנת לקבל את זכות הדיבור. חשתי כי עליי לעשות מעשה אקטיבי נגד אלה הלוקחים חלק במשטי שנאה וטרור כנגד המדינה ועושים ככל שביכולתם על מנת לפגוע בצביונה הדמוקרטי והיהודי. בשום אופן לא הייתה כוונה להשתמש באלימות או לפגוע בכבודה של הכנסת״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זועבי, בדיון האלים
צילום: גיל יוחנן
העימות בין ח"כ מיכאלי לזועבי
צילום: גיל יוחנן
ח"כ מיכאלי
מומלצים