שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ה' חשפה ההתעללות בכת: "הצילה את הילדים"
  עבירות המין, ההצלפות וההשפלה היומיומית של חברי הכת מירושלים נמשכו שנים, עד שאחת הקורבנות שהצליחה להימלט הסכימה להתלונן. "הם היו בשליטת אדם עם כריזמה עצומה". השכנים: לא ידענו על ההתעללות, ביתם הוא מבצרם
  רק בזכות עדותה של צעירה אחת, שאזרה אומץ להתלונן לאחר שנמלטה מציפורניו של מנהיג כת, נחשפה היום (ג') פרשת ההתעללות הקשה בנשים ובילדים בירושלים. ה', בשנות ה-20 לחייה, חיה קרוב לשנתיים בבית המשפחה וספגה גם היא מכות והשפלות, עד שהחליטה לעזוב. בתמיכת גורמי רווחה, סיפרה לרשויות על ההתנהלות המסוכנת של הכת, ואפשרה את מעצרם של תשעה מחבריה בחשד שפגעו בילדים ובנשים.

   

  בניגוד לשש הנשים האחרות בכת, ה' סירבה להצעת הנישואין של מנהיגהּ, אך המשיכה ליטול בה חלק והייתה עדה גם לעונשים החמורים שהוטלו על מי שהפרה לכאורה את החוקים שקבע: "אישה שנמנמה באחת ההתוועדויות נלקחה, על בגדיה, למקלחת קרה ואז הוצאה לעמוד בחוץ בקור המקפיא של ירושלים", שחזר עו"ד עמי סביר, שמייצג את ה', את עדותה של מרשתו.


  הבית בו בוצעה ההתעללות. "מערך שליטה טוטלית" (צילום: יאיר אלטמן) 

   

  "את הלקוחה שלי הוא הכה פעם בכל גופה במשך חצי שעה ללא רחם, רק משום שלדעתו היא התערבה בעניינים לא לה. היא גם ראתה אותו פעם מצליף באחת הנשים בשוט". לדברי עו"ד סביר, "הייתה שם הפקרות מינית והתנהלות שרחוקה מהערכים והמוסר של בני האדם בכלל, והיהדות בפרט. היה שם מערך שליטה טוטלית. נכון שזה לא היה כלא והיה אפשר לברוח משם, אבל מי שכבר 'חויל' ונשבה, היה נתון שליטתו של אדם עם כריזמה עצומה".

   

  "נפשית היא לא נמלטה משם"

  אולם בניגוד ליתר הנשים שנפלו קורבן להתעללות היומיומית, ה' הצליחה לעזוב. "אחרי שהיא נחשפה להתנהלות שם, היא ברחה, אבל נפשית היא לא נמלטה משם", הבהיר עו"ד סביר. לפני כחודשיים היא התייצבה במרכז הישראלי לנפגעי כתות, סיפרה לאנשי העמותה את אשר חוותה.

   

  "לא ישנתי בלילה אחרי זה", נזכרה דוברת המרכז, עו"ד שרונה בן משה. "היו לי שמונה עמודים עם עדות קשה. אמרתי לעצמי שגם אם רק חלק מזה נכון, הבנאדם הזה צריך לבלות המון שנים בכלא ובבידוד. הוא אדם רע, צריך להעניש אותו". מתוך רצון לסייע גם לקורבנות שהותירה מאחוריה, עודדו אנשי העמותה את ה' לפנות למשטרה. "שכנענו אותה שיש כאן עניין עם ילדים והיא צריכה לקחת אחריות, היא יכולה להציל אותם".

   

  מנהיג הכת כבר היה מוכר למשטרה, לאחר שנחקר בעבר בחשד להטרדת קטינה, אולם הפרקליטות סגרה את התיק מחוסר ראיות. הפעם אפשרה עדותה של ה' את מעצרו. "המרכז הישראלי לנפגעי כתות עשה עבודת קודש", ציין עורך דינה של המתלוננת, "והם סיפקו לה תמיכה נפשית. בסופו של דבר, היא הגיעה למסקנה שלטובת הציבור הפרטים צריכים להיחשף. בעתיד ישנה כוונה לתבוע אותו גם תביעה אזרחית על הצלקות שעשה בנפשה".

   

   

  "זה השטן, תתפשטי"

  "הכת הזו זה הסיפור הכי קשה שהיה בארץ מעולם", קבעה בן משה. "מנהיג הכת לקח הכל לקיצוניות. הם הפשיטו נשים, צחקו עליהן ונתנו להן לאכול את הצרכים שלהן. אם היה תופס מישהו ששפך זרע לבטלה, הוא היה מוריד לו את המכנסיים ומרביץ". במקרים אחרים, עולה מהעדויות וגם מהחומר שבידי המשטרה, הורה מנהיג הכת לסגנו להתחכך בנשותיו כשהם ערומים, כדי לבדוק אם הן מתגרות מכך מינית, ואם כן - העניש אותן.


  מנהיג הכת בבית המשפט. "לקח הכל לקיצוניות" (צילום: אוהד צויגנברג) 

   

  "הייתה שם הפקרות מינית", המשיכה בן משה, "הוא הביא אדם לאחת הנשים שלו ואמר לה, 'זה השטן ואת צריכה להתפשט ולנסות לפתות אותו'. כל הנשים שלו היו צריכות לעשות 'תיקון' ומי שלא קיבצה מספיק כסף, סכום של כאלף שקל, הוא היה משתולל ומרביץ לה. היו שם התעללויות קשות והכל נתפס כלגיטימי".

   

  דוברת המרכז לנפגעי כתות, שבעצמה ניצלה מכת, הוסיפה כי "אין כמעט היום בארץ אנשים שיכולים להתמודד עם סיפור כזה. במחלקת רווחה לא מבינים את המניפולציות שקיימות בכת. למשפחות שהילדים שלהן נכנסים לזה, מאוד קשה לבוא למחלקת רווחה ולומר 'הבן שלי בכת'. זה משפיל".

   

  אולם לדברי בן משה, גם חשיפת הכת עתה לא תשים סוף לקשיי הקורבנות. "צריך לדעת איך לדבר עם מי שיוצא מכת, כי מספיק לעשות טעות קטנה והם יברחו. חברי הכת מירושלים נמצאים בתוך סרט ולמשטרה אין כלים לנטרל את השבי שלהם. יש להם זהות כפולה, הם לא יודעים שהם חיים בשקר. צריך אנשי מקצוע שמתמחים בזה ואין את זה כמעט בארץ".

   

  השכנים: ידענו שיש כת, לא התעללות

  מוקדם יותר היום, הותר לפרסום כי בלשי וחוקרי היחידה המרכזית של ירושלים, בשיתוף עובדי משרד הרווחה והעובדים הסוציאליים של עיריית ירושלים, עצרו בשבועות האחרונים לחקירה תשעה חברי כת - שלושה גברים ושש נשים - בחשד שהשפילו מינית נשים וילדים, כלאו אותם וביצעו בהם עבירות מין קשות.

   

  בחיפוש בדירות השייכות לכת, נמצאו כלים ששימשו, על פי החשד, למעשי ההתעללות, בהם שוקרים חשמליים, כבלים ומוטות עץ. בנוסף, הסתייעו החוקרים ביומנים אישיים שנכתבו על ידי הנשים, בהם אותרו וידויים המעידים על התעללות קשה, וכן מסמכים רפואיים מבתי חולים שונים בארץ, המעידים על חבלות גופניות שנגרמו מהלקאות וממכות שקיבלו.

   

  גם חלק מהשכנים שהתגוררו סמוך לבית המשפחה בירושלים, דיווחו על המתרחש לרשויות, אולם לאחר חשיפת החשדות היום, התעקשו מרביתם כי לא תיארו לעצמם שבין כותליו מתרחשת התעללות קשה. "ביתם הוא מבצרם", העיד צעיר המתגורר ממול, "הם ממעטים לצאת החוצה, רק לשם קניות וסידורים אחרים, ולא מתקשרים עם אנשים מבחוץ. אפילו אוכל הם לא קנו מהמכולת שמולם, אלא העדיפו להביא מזון בארגזים שהביאה משאית לבית. ידעתי שהוא נשוי לכמה נשים כי הם נחשפו בתקשורת, אבל הופתעתי מההתעללות הנוראית הזו".

   

  שכן אחר הוסיף: "הבחנתי פעמים רבות במנהיג הקבוצה ובנשים שלו יוצאים ונכנסים לבית. הן היו יוצאות בדרך כלל לזרוק אשפה וממהרות להיכנס פנימה. אחרי כל אישה היה משתרך טור של כמה ילדים, שכנראה היו שייכים לה. מדובר בקבוצה משונה ומסוגרת", הוא ציין, "ואף פעם לא יצא לי ליצור איתם קשר. הם גם לא כל כך עודדו את זה".

   

  שר הרווחה, משה כחלון, התייחס היום לפרשה ואמר כי "מדובר בסיפור מזעזע שחוצה כל קו אדום. משרד הרווחה ומשטרת ישראל קיימו שיתוף פעולה מוצלח גם בפרשה הזו וימשיכו להלחם מלחמת חורמה נגד התופעה". הוא ביקש גם "לחזק את כל הגורמים שהצליחו לעצור את האיש, ואני מצפה ממערכת המשפט שתעביר מסר נחרץ ותקיף נגד התופעה".

   

  בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג
  אחד מחברי הכת שנעצרו. "הפקרות מינית"
  צילום: אוהד צויגנברג
  תדרוך המשטרה הפרשה. עצרו המנהיג בעבר
  צילום: גיל יוחנן
  כאן בוצעה ההתעללות
  צילום: יאיר אלטמן
  מומלצים