שתף קטע נבחר

הקרם שמצליח להבהיר כתמי גיל ושמש בעור

לא רק קוסמטיקאיות נלחמות בכתמים המטרידים, גם לרופאי העור יש פתרון: קרם רפואי בשם "תרכובת קליגמן" נמצא יעיל בשיפור מראה העור ומרקמו, אך ב"זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות" מזכירים שמדובר בתרופה ויש להשתמש בה בהתאם

היפר-פיגמנטציה (כתמים חומים) מהווה בעיה מתסכלת לגברים ולנשים כאחד, והיא אחת הסיבות השכיחות לפנייה לרופא עור לא רק בגיל המבוגר אלא גם בשנות ה‭20-‬ וה‭30-‬ לחיים. ישנן דרכים שונות לטפל בתופעה: תכשירים למריחה, קילופי עור בדרגות עומק שונות, טיפולי אור ולייזר. כאן נדבר על הטיפול בפיגמנטציה של הפנים באמצעים שאינם חודרניים.

 

 

ישנם סוגים רבים ושונים של כתמים בעור: כתמים חומים המופיעים באזורים חשופי שמש ‭(Lentigenes)‬ ונקראים בטעות "כתמי גיל",‬ פיגמנטציה על עצמות הלחיים, על המצח ומעל השפה אשר מוחמרת על ידי נטייה תורשתית, הריונות ושימוש בגלולות ‭,(Melasma)‬ נמשים, פיגמנטציה המופיעה בבעלי עור שחום לאחר תהליך דלקתי בעור ועוד.

 

ארבעה מרכיבים בסיסיים

בעולם הקוסמטיקה מייצרים תדיר תכשירים חדשים המבטיחים - ולשם ההגינות יש לומר שחלקם אף מקיימים - להרים, למצק, להבהיר ולשטח את פגעי השמש ואת נזקי הגיל. אבל גם למדע הרפואה יש כלים מצוינים לתקוף את נזקי השמש והגיל, ואפשר לקבל אצל רופא העור משחות ותרכובות שנלחמות ביעילות בבעיית הפיגמנטציה. אחת הנפוצות ביותר היא "תרכובת קליגמן",‬ שנרשמת לאלפי מטופלים.

 

מדובר במרקחת שיעילותה גבוהה ושמכילה במקור ארבעה מרכיבים: טרטינואין ‭,(Tretinoin)‬ הידרוקינון ‭,(Hydroquinone)‬ הידרוקורטיזון ‭(Hydrocortisone)‬ וקרם בסיס, שמעניק לה את מרבית הנפח.

 

טרטינואין מוכר היטב כבעל השפעה מצעירה על תאי העור, והידרוקינון מוכר כחומר המבהיר את העור על ידי הרס תאי הפיגמנט. השילוב של שניהם הוכח בעבודות מדעיות רבות כיעיל במיוחד בהבהרת כתמים חומים, בהענקת גוון אחיד לעור ובשיפור מראהו ומרקמו. את ההידרוקורטיזון, שהוא סטרואיד חלש, מוסיפים כדי למנוע את תגובת גירוי העור שגורמים השניים הראשונים.

 

רופא העור קובע את אחוז המרכיבים הפעילים האלה בקרם. רופאים רבים מוסיפים לתרכובת גם נוגדי חמצון ומקלפים, כמו קואנזים ‭,Q10‬ ויטמין ‭,C‬ חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות ועוד.

 

את התרכובת רושמים פעמים רבות גם לפני ואחרי טיפולים כמו קילופי עור וטיפולי אור ולייזר למיניהם, כדי להכין את העור להליך ולמנוע תגובה של פיגמנטציית-יתר אחריו.

 

אולם למרות התוצאות הטובות חשוב לזכור כי "תרכובת קליגמן" אינה קרם קוסמטי. זוהי תרופה לכל דבר הניתנת במרשם רופא בלבד ומותאמת אישית לכל מטופל. אין להשתמש בה יותר משלושה חודשים ברציפות, היא אינה מתאימה לנשים המתכננות באותה עת להרות, ואין להעביר אותה מאדם לאדם, אף שהיא "קרם מצוין‭."‬

 

חייבים להיזהר מהשמש

התרכובת אכן בעלת יכולת הבהרה גבוהה, בייחוד כאשר ריכוז החומרים הפעילים בה גבוה, אולם אינה נטולת תופעות לוואי. במריחה לא זהירה היא עלולה לגרום לגירוי ולאודם של העור. אם משתמשים בה ללא הגנה מהשמש, העור עלול להיכוות מהשמש ביתר קלות, והתוצאה תהיה החמרה של הפיגמנטציה. בסוגי עור שחומים במיוחד ישנן אף תופעות לוואי נדירות יותר.

 

נוסף על כך, רצוי שהרכבת הקרם תיעשה על ידי בית מרקחת בעל ניסיון בהכנה המסוימת הזו.

 

במילים אחרות: לא מדובר ב"סתם" קרם לילה טוב (ולא יקר‭,(‬ אלא בתרופה מצוינת אשר משפרת באופן משמעותי את גון העור ואת מרקמו, אולם יש להשתמש בה לפי תוכנית הרופא ובהנחייתו".

 

הכותבת היא מומחית למחלות עור ומין, מנהלת המרכז לאסתטיקה במרכז הרפואי תל אביב.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפשר לקבל אצל רופא העור משחות ותרכובות שנלחמות ביעילות בבעיית הפיגמנטציה
צילום: IndexOpen
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים