שתף קטע נבחר

איך לפתור יובש בנרתיק בלי לקחת הורמונים?

מחצית מהנשים בגיל המעבר סובלות מיובש בנרתיק, תופעה שפוגמת ביחסי המין שלהן. הפתרון שמציעים ב"זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות" פשוט ונטול סיכונים: חומרי סיכה

זה לא נעים, זה פוגם בספונטניות של יחסי המין, וזה יכול להיות ממש כואב ולפגוע באיכות החיים: יובש בנרתיק . רפואית, מדובר במצב שבו רמת ההורמון אסטרוגן נמוכה. כ‭3%-‬ מהנשים סובלות מבעיית היובש בגיל הפוריות, כ‭4%-‬ בתחילת גיל המעבר - ו‭47%-‬ מהנשים בשיאו. רגע לפני שמוותרים על סקס מבקש ד"ר אבישלום שרון, רופא בכיר במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי הלל יפה, להציע פתרון.

 

 

"באופן טיפוסי אנחנו רואים יובש בנרתיק בעיקר בנשים בגיל המעבר, אבל ניתן לראות את זה גם בנשים בתקופת הפוריות שלהן, שחוות ירידה ברמת האסטרוגן בתקופה שלאחר הלידה, בהנקה, עקב נטילת תרופות נוגדות אסטרוגן ובשל כשל מוקדם של השחלות. גם נשים עם בעיות של כאבים במהלך קיום יחסי מין, וכן בתולות, עלולות להיתקל בקושי הזה. לכולן מומלץ להיעזר בחומרי סיכה כדי למנוע חיכוך, שיחמיר את ההתנגדות הספונטנית שלהן ליחסים‭,"‬ אומר ד"ר שרון.

 

רוב הנשים, מתברר, אינן מדברות על בעיית היובש הנרתיקי עם רופא הנשים שלהן. אולי מתוך מבוכה, אולי מכיוון שהן סבורות שזהו תהליך טבעי, בלתי נמנע, המגיע עם הגיל. יש המשנות את אורח החיים שלהן בשל כך ונמנעות מקיום יחסי מין.

 

ניתן, כאמור, לשפר את המצב בעזרת חומרי סיכה. מדובר, מסביר המומחה, בחומרים לא הורמונליים, שמטרתם לגרום להחלקה במהלך קיום יחסי המין ולמניעת שפשוף על רקע יובש או היצרות. חומרי הסיכה ניתנים לרכישה ללא מרשם רופא, ומורחים אותם בכניסה לנרתיק או על איבר המין הזכרי בזמן הפעילות המינית.

 

חומרי הסיכה יכולים להיות על בסיס מים או על בסיס סיליקון. מבוססי הסיליקון מחזיקים זמן רב יותר, ולכן ניתן להשתמש בכמות קטנה יותר מהם בכל שימוש.

 

ד"ר שרון: "באופן שכיח יותר לנשים בגיל המעבר יש חסר באסטרוגן, ואז קיימת אטרופיה, דילול תאים של הנרתיק, מה שגורם ליובש מקומי טבעי ומפריע בהנאה המינית. לקבוצת נשים זו מוצעת רשימה של תכשירים, שגם הם לא הורמונליים, שנקראים Vaginal Moisturizers, ‬קרמי לחות לנרתיק.

 

"תכשירים אלה מוחדרים אל עומק הנרתיק על ידי אפליקטור פעם אחת מדי כמה ימים. כך יכולות הנשים האלה לקיים יחסים ביתר נוחות. אלא שתכשירים אלה אינם תחליף ללובריקנטים (משַ מְ נים - ש"ג) שאותם צריך במהלך האקט. צריך גם להביא בחשבון שקרמי הלחות הווגינליים יכולים להיות מלכלכים.

 

"הנרתיק סופג את מה שהוא זקוק לו וזונח את השאר. לכן מומלץ להשתמש בפדים בעת השימוש בהם. נשים שאינן מסתדרות עם קרמי הלחות הווגינליים יכולות ליטול תכשירים הורמונליים על בסיס אסטרוגן במינון נמוך לשימוש מקומי‭."‬

 

השימוש בחומרי הסיכה גורם, כאמור, ל"דרך חלקה" יותר בעת קיום יחסי מין, ועל כן משפר אותם, תיאורטית לפחות, מאחר שהכאב נעלם. יש להוסיף לכך, מדגיש ד"ר שרון, את האלמנט הנפשי שמתווסף לכאב ומוביל להסתגרות של האישה, להתעסקות בעיקר בכאב, וכתוצאה מכך לחוסר הנאה ואפילו סבל מקיום יחסי המין. יש לכך, ללא ספק, גם השפעה על הזוגיות.

 

היקף השימוש בחומרי הסיכה רחב מאוד בישראל ובמדינות המערב, והוא נפוץ אף יותר במדינות העולם השלישי. ככלל, מציין ד"ר שרון, מספר המשתמשים בלובריקנטים ביחסי מין נע בין ‭50%-33%‬ מבין הזוגות הפעילים מינית.

 

ולמה לא בעצם, כשזה פותר בעיות ולא מסוכן. נציין, עם זאת, כי החלקת החדירה אינה אומרת מניעת מחלות והריונות. לצורך כך יידרשו, כמובן, אמצעים אחרים. שימו לב גם לכך שחומרי הסיכה עלולים לפגום בתאי הזרע, מבחינה מבנית ותפקודית, ומכאן - לצמצם את יכולת ההפריה שלו. הדבר הוכח במחקרים שונים, אבל אינו מהווה תעודת ביטוח מפני הריון לא רצוי.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לכאב מתווסף האלמנט הנפשי שמוביל להסתגרות האישה ולחוסר הנאה ביחסי המין
צילום: Index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים