שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

נתניהו נגד המוחים: פופוליזם סוחף את המדינה

אחרי אישור חוק הוד"לים, התייחס נתניהו בכנסת למחאת האוהלים. "יש אמירה רצינית ביחס למצוקות, ויש אמירות פחות רציניות ביחס לפתרונות", טען, "אסור לכרות את העץ אם רוצים ליהנות מפירותיו". לבני ענתה לו: "הם פופוליסטים? אתה פופוליסט". לדבריה, נתניהו "מבין בכלכלה ולא מבין אנשים"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בצהריים (יום ד') כי "גל פופוליסטי סוחף את המדינה", בהתייחס למחאת האוהלים. "יש אמירה רצינית ביחס למצוקות, ויש אמירות הרבה פחות רציניות ביחס לפתרונות", אמר ראש הממשלה בדיון בכנסת תחת הכותרת "כישלון ממשלת נתניהו בנושאים המדיניים, הכלכליים והחברתיים". לבני הגיבה: "הם פופוליסטים? אתה פופוליסט". הדיון התקיים שעה קלה אחרי אישור חוק הוד"לים. בתום הדיון הצביעו 52 חברי כנסת בעד הודעת רה"מ, ו-42 הצביעו נגד. ynet העביר שידור חי מהמליאה.

 

מחאת האוהלים - כל הכתבות האחרונות ב-ynet

מדברים על המאבק - בפורום מחאת האוהלים

 

נתניהו אמר כי במדינת ישראל יש הצלחות גדולות, אפילו בקנה מידה עולמי, ובצדן יש מצוקות שיש לתקן, אך באופן אחראי: "אני מתכוון באופן רציני, מובנה ויצוק מבחינה כלכלית וחברתית. כל אחד יכול לקטוף פירות כלכליים". נתניהו הדגיש: "יש אמירה רצינית ביחס למצוקות, ויש אמירות הרבה פחות רציניות ביחס לפתרונות... הפתרונות חייבים להינתן תוך שמירה על העץ - הכלכלה החופשית, תוך כדי מתן פתרונות לבעיות חברתיות".


"כל אחד יכול לקטוף פירות כלכליים". נתניהו, היום (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ראש הממשלה אמר כי "העץ מניב פירות, ואפשר לקטוף. אם אחרי שלוש שנים גמרת לקטוף אך לא עדרת והשקית - אז העץ קמל וייתן פחות ופחות, ובהדרגה לא ייתן כלל". נתניהו הזהיר כי "האפשרות הגרועה יותר היא לא רק שאתה לא משקה את העץ, אלא שאתה כורת את העץ, כי כך אתה מגיע למפולת". הוא אמר: "אסור לכרות את העץ אם רוצים ליהנות מפירותיו".

 

נתניהו הזכיר כי באירופה יש כלכלות שמשולות ל"יערות כרותים" או שנמצאות קרוב למצב הזה. "אנחנו צריכים לתקן דברים אמיתיים שעולים מהשטח באופן כזה שלא נכרות את העץ ולא נייבשו - באחריות וברצינות. אם יקרה לנו מה שקרה למדינות באירופה, במקרה שלנו המשמעות הרבה יותר חמורה",

התריע ראש הממשלה. "אנחנו צריכים לעשות את התיקון בצורה מושכלת, ולהחדיר עקרונות שיעמדו לאורך שנים".

 

נתניהו אמר כי ממשלתו דאגה להפחתת שיעור האבטלה, השקיעה בהשכלה הגבוהה בשעה שבאירופה רק מקצצים בתחום זה, ודואגת לחיבור הפריפריה למרכז. הוא אמר כי זעקת האנשים מהרחוב אמיתית, שכן ישראל מדורגת במקום ה-40 ברמת הכנסה לנפש בעולם, אבל ביוקר המחיה היא מדורגת במקום ה-20 בעולם.

 

נתניהו אמר כי אחת הסיבות ליוקר המחיה היא לא עודף תחרות, אלא היעדר תחרות מספקת בשווקים שמהם רוכשים הישראלים את המוצרים. הוא אמר כי המס העקיף הוא שאלה חשובה, שבכוונתו לטפל בה.

 

לבני נגד נתניהו: "מבין בכלכלה, לא מבין אנשים"

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, הגיבה לדברי נתניהו ופנתה אליו: "הם פופוליסטים? אתה פופוליסט. הממשלה כל כולה קומבינה פוליטית של שקר. זרעי אי האמון נבטו עם כל כסא שנתניהו נתן".

 

לדברי לבני, "הממשלה נפחה את נשמתה גם אם טרם הוצאה תעודת הפטירה. הציבור מבין שהממשלה הזאת מייצגת את כל מה שמכוער מהיום הראשון, שריה וסגני שריה מיותרים, זריעת פחד מאיומים מבחוץ, סתימת פיות, ממשלה אטומה, ומכל הסיבות האלה יצאנו לרחובות עם מסר אחד וסיבות שונות: בעד צדק חברתי, נגד בנימין נתניהו".


"הממשלה נפחה את נשמתה". ציפי לבני (צילום: נועם מושקוביץ)

 

היא המשיכה ותקפה גם את נתניהו באופן אישי, בין היתר על רקע שביתת הרופאים, ואמרה כי "אמרו שהוא מבין בכלכלה, אז הוא מבין בכלכלה של פעם ולא מבין אנשים. לא חושב על אלו שעובדים כמה שהם מרוויחים ואיך שהם חיים". לדבריה, נתניהו הוא "פוליטיקאי שעסוק בשרידותו האישית, שטיקים וטריקים אמונתו מעורר כעס ובוז, לא מנהיג - פוליטיקאי".

 

דבריה של לבני גרמו לחברי הכנסת של הליכוד לצאת משלוותם. "מה את מבינה? את לא מבינה כלום", צעקה ח"כ מירי רגב, שהוצאה מהאולם על-ידי יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. אחריה הוצאו מהאולם גם ציפי חוטובלי וציון פניאן. בהמשך קרא ריבלין את ח"כ אופיר אקוניס לסדר, לאחר שקרא לעבר לבני "זה מטורף", כשקראה לרה"מ לבטל את המס העקיף על הדלק.

 

לדברי נתניהו ולבני קדם דיון סוער בכנסת. בעיצומה של המהומה כינה ח"כ איוב קרא (הליכוד) את ח"כ רוני בר-און (קדימה): "כלב, מושחת". ח"כ קרא וח"כ יואל חסון מקדימה הוצאו מהמליאה. קודם לכן תקף ח"כ בר-און את הממשלה ואת העומד בראשה, והזכיר את התמונה השבוע שבה נראה יושב במליאה וצוחק עם שר האוצר, יובל שטייניץ: "ראינו אתכם השבוע רגל על רגל מתגלגלים מצחוק. איזו סיבה בעולם נוכח הכשלונות שלך - אין לך סיבה לחייך, אז לצחוק? מה, התפרק לך הלחץ? הייתה לך צפירת הרגעה מישיבת הסיעה?


נתניהו ושטייניץ במליאה השבוע (צילום: נועם מושקוביץ)

 

"קיבלת מודיעין רווי אלכוהול על מסיבות סושי ונרגילות וגיטרות", אמר בהתייחס לטענה של ראש העיר נשר מהליכוד כי המפגינים ברוטשילד הם אוכלי סושי, "או שסגן השר שלך ספר שם מפגינים בודדים ואתה תיכף ניצלת את ההזדמנות לסכסך ולפלג ולשסות את חלקי העם אלה באלה. אמרת שכל האשכנזים שם ואין עדות מזרח ואין ימנים. ממש אדם במיטבו".

 

ח"כ בר-און לגלג על כך שנתניהו משווה את עצמו לראש ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט תאצ'ר: "גברת תאצ'ר הייתה אשת ברזל, אתה לא באמת פועל לכלכלה חופשית, לתחרות אמיתית. אם היית פועל לזה, היית מבין שכדי למנוע שחיקה של מעמד הביניים צריך לגרום לטייקונים להתחרות על הכיס ועל המשרות שמציעים למעמד הביניים".

 

"נפל במשמרת שלך? אתה שר אוצר 15 שנה"

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר: "אנחנו לא צריכים לקבץ נדבות. הדרך צריכה להיות פרוצה, פתוחה לכולם, אבל היא לא כזאת. מאז קום המדינה ועד היום לא הוקמה עיר ערבית ולא הוקמה אפילו שכונה עירונית בעיר ערבית. מה, לערבים אין ריבוי טבעי? אין לנו צרכים? הממשלה הזאת בולמת כל אפשרות של התקדמות כי היא חשבה הרבה על ספטמבר אבל דילגה עלינו".

 

ח"כ אבי דיכטר (קדימה) אמר לנתניהו: "אנשים בסביבתך מרבים להשמיע ולכתוב על הפרובוקציות של אנשי האוהלים. אני מקווה שאתה מקשיב לקולות המחאה מצפון ומדרום, מזרח ומערב, מהמרכז ופריפריה, מצעירים וקשישים, יהודים וערבים. כן, העם זועק.


סתיו שפיר ממחאת האוהלים הוצאה מהאולם (צילום: נועם מושקוביץ)

 

"זו אינה פרובוקציה, ראש הממשלה. לפרובוקציה כגימיק נדרשים המפגינים רק כשיש קומץ. כאן מוחים ברגליהם ובקולם מאות אלפים, המגובים בעוד ועוד אזרחים האומרים לך בעברית הכי צברית שיש - 'לא נמשיך להיות הפריירים, לא בנטל

הבטחוני, לא במסע הכלכלי'".

 

דיכטר הוסיף: "לא בכדי המחאה פורצת עתה, כשנתיים וחצי אחרי שממשלתך התחילה לכהן. היה לך מספיק זמן להרגיז את העם, שקלט לפתע כי בימים האלה אין מלך בישראל. לא מלך מגיני, לא מנהיג חברתי ולא קוסם כלכלי. אנשיך מסבירים כי השסע התרחב לאורך ממשלות רבות, ובמקרה הפך לשבר של ממש במשמרת שלך - אז למען הצדק ההיסטורי, המשמרת שלך כראש ממשלה ושר האוצר נמשכת כמעט ברצף 15 שנה. תרומתך להתרחבות הפערים מכרעת.

 

במהלך הדיון נאמה חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) ואמרה כי "תם עידן המובארקים". יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, שעלה לדוכן אחריה, תקף אותה על דבריה: "הכל בשביל מבזק ב-ynet?".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה בכנסת, היום
צילום: נועם מושקוביץ
ההצבעה על חוק הוד"לים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים