שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

5,000 רפתנים צעדו: "העם דורש חלב ישראלי"

אלפים מחו בת"א נגד הכוונה לאפשר ייבוא חלב. "ביבי, תחלוב את הטייקונים, לא את הרפתנים", הם קראו. ארנון אושרי, שגם בתו רפתנית, הבהיר: "אנו לא נדל"ניסטים, אין רפתנים עשירים"

מחאת הרפתנים נגד הכוונה לאפשר ייבוא חלב הגיעה הערב (ד') לשיאה בתל-אביב. לא פחות מ-5,000 רפתנים צעדו מכיכר הבימה לרחבת מוזיאון תל-אביב וקיימו עצרת, לאחר שרבים אחרים שיבשו את אספקת החלב למחלבות.

 

מחאת הרפתנים - כותרות אחרונות ב-ynet

 

לטענתם, כוונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליישם את מסקנות ועדת קדמי שאמורות להוביל להורדת מחיר המטרה של החלב - תביא לחיסול ענף החלב הישראלי ולסגירת יותר מ-400 משקים משפחתיים. אלפי הרפתנים שצעדו ברחובות תל-אביב קראו "העם דורש חלב ישראלי", "רפתן מכלכל, ביבי מקלקל", "ביבי, תחלוב את הטייקונים, לא את הרפתנים".

 

יעקב בכר, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר והחלב, טען כי "ועדת קדמי נולדה והתנהלה בחטא". הוא אמר כי הממשלה "דורסת את החוקים שהיא עצמה אישרה" וקרא למפגינים: "אל תאמינו לנתניהו, הוא לא מתכוון לכבד הסכמים. הרפתנים לא היו קונים ממנו גם מכונית משומשת".


הרפתנים מפגינים. "אל תאמינו לנתניהו" (צילום: מוטי קמחי) 

 

ארנון והגר אושרי, אב ובתו, שניהם רפתנים, הגיעו מכפר ויתקין כדי להפגין. "אני ורוב הרפתנים מרוויחים בין 7,000 ל-8,000 שקלים לחודש", אמר ארנון. "ביבי רוצה להוריד לי את המשכורת אל מתחת למינימום. אין רפתנים עשירים בישראל, אין רפתנים שהם בעלי מניות, אין רפתנים שהם נדל"ניסטים. ההווי הישראלי הזה ייעלם בקרוב, אם ביבי לא ישנה את דרכו".

 

"תומכים ברפתנים של שוויץ וגרמניה" 

מנכ"ל התאחדות חקלאי ישראל והח"כ לשעבר, אבשלום וילן, אמר בהפגנה על מסקנות ועדת קדמי: "זה ישראבלוף במסווה של הורדת מחירים לצרכן".


"הרפת הישראלית תחוסל" (צילום: אורן בן)

 

לדבריו, "הובילו רפורמה מרחיקת לכת במחטף של ארבעה שרים שיפרק את כל משק החלב בישראל ויוציא 400 מגדלים קטנים מהשוק לאבטלה, יקטין ב-60 אחוזים את ייצור הגבינות הצהובות בתנובה, בתל יוסף וישלח מאות פועלים לאבטלה, כאשר החיסכון שייווצר למשפחה ממוצעת בישראל במוצרי חלב בחודש יהיה 4.9 שקלים

בלבד".

 

הוא הוסיף: "כאן מוציאים להורג את כל הקטנים מבחינה כלכלית ותומכים ברפתנים של שוויץ, גרמניה וצרפת שמוצריהם אינם טובים או זולים יותר. בכל העולם 95 אחוזים ממוצרי החלב נמכרים באותה הארץ ו-5 אחוזים נסחרים בייבוא וייצוא".

 

שעה קלה קודם לכן חילק אלון קמה, רפתן מכפר יהושע, אלף שקיות חלב על הטרקטור שלו לאנשי מאהל רוטשילד. "אם לא רוצים את החלב שלנו, אז לפחות אחלק אותו למי שצריך אותו. הרי בקרוב לא יהיה חלב ישראלי וישלמו פי 4 על המוצרים המיובאים. מי שיאכל אותה בסופו של דבר יהיו כרגיל הצרכנים. הרפת הישראלית, שהינה מהטובות בעולם, תחוסל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת הרפתנים
צילום: מוטי קמחי
בצעדה בתל-אביב
צילום: אורן בן
מומלצים