שתף קטע נבחר

סוף לקנסות היציאה המנופחים בחברות התקשורת

הכנסת אישרה את תיקון החוק לפיו הקנסות ללקוחות חברות הכבלים, הלוויין, האינטרנט והטלפוניה יחושבו כ-8% מהחשבון החודשי הממוצע, כפול מספר החודשים שנותרו להתקשרות. ללקוחות חדשים יבוטלו כליל קנסות היציאה, והחברות לא יוכלו לדרוש פרעון מיידי על ציוד קצה

בשורה לצרכנים והישג נוסף לשר התקשורת משה כחלון: יופחתו קנסות היציאה בכלל שוק התקשורת . מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית של משרד התקשורת, שאוחדה עם הצעת החוק של ח"כ אופיר אקוניס, להפחתת קנסות היציאה של לקוחות חברות הכבלים, הלוויין, ספקי האינטרנט וחברות הטלפוניה הפנים ארצית, והבינלאומית.

 

 

מדובר בתיקון 50 לחוק התקשורת (בזק ושידורים) "הגבלת תשלום והפסד הטבה בשל ביטול הסכם התקשרות". בתיקון הוכללה גם הצעתו של יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד), לבטל כליל את קנסות היציאה ללקוחות חדשים. התיקון ייכנס לתוקף תוך שלושה חודשים ללקוחות קיימים. ללקוחות החדשים, החוק יהיה תקף ברגע שהתיקון ירשם ברשומות, כלומר תוך שבוע עד שבועיים.

 

לפי התיקון, לקוחות קיימים ישלמו לחברות בעת סיום חוזה לפני תום תקופת ההתקשרות רק 8% מהחשבון החודשי הממוצע כפול מספר החודשים שנותרו למנוי. זאת לעומת סכומים אדירים ששולמו עד כה. החוק לא יחול על לקוחות שממוצע החשבונות החודשי שלהם גבוה מ-5,000 שקל, ויש להם למעלה מ-100 קווים.

  

הצעד החקיקתי הזה בא בעקבות יישום תיקון חוק דומה ב-1 בפברואר, שהפחית את קנסות היציאה ללקוחות חברות הסלולר. כל זאת במסגרת מהלכים של רפורמה בשוק התקשורת שמנהיג שר התקשורת.

 

כחלון: "נעשה צדק עם הצרכנים"

שר התקשורת משה כחלון אמר שבכך יקל המעבר בין חברות: " היום נעשה צדק עם הצרכנים בענף התקשורת - קנס מטילים על מי שעבר עבירה, לא על לקוח שמבקש לעבור מחברה לחברה".

 

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן אמר כי גם ללקוחות חברות הסלולר מגיע ביטול מוחלט של קנסות היציאה: "לפי עקרון השוויון חובה עלינו ליישר קו בכל ענף התקשורת ולאפס את הקנסות גם ללקוחות הסלולר, מיד עם החזרה מהפגרה, הצעת חוק פרטית בעניין כבר הונחה על ידי".

 

לתיקון לחוק יש סייג - אם שר התקשורת יראה כי הדבר מסכן את פעולתן של בעלי רישיון טלפוניה או ספקית אינטרנט, הוא ידחה עבורן את כניסת החוק לתוקף בחצי שנה, באישור ועדת הכלכלה. השר אף יכול להתקין תקנות לשנה (אם אפשרות להארכה) שיקבעו על אלו חברו לא יחול החוק, באישור ועדת הכלכלה.

 

ציוד קצה: אפשר בתשלומים

התיקון לחוק גם אוסר על החברות לדרוש פירעון מיידי של ציוד קצה. דרישת הצעת החוק לפרוס לתשלומים את התשלום על ציוד קצה מגיעה גם היא מניסיון מר עם חברות הסלולר. אחרי שפרטנר וסלקום החליטו שהן לא פורסות לתשלומים את יתרת התשלום על המכשיר, משרד התקשורת הציע לקבוע כי לחברות הסלולר אסור יהיה לדרוש פירעון מיידי של יתרת התשלומים בעבור המכשיר הסלולרי שרכש המנוי מהחברה, גם אם ההסכם נערך לפני התיקון בחוק ההסדרים שאושר בינואר.

  

כיום, חלק ניכר מהסכמי ההתקשרות המוצעים על ידי חברות התקשורת, כוללים תקופת התחייבות, כך שביטול ההסכם על ידי המנוי במהלכה, כרוך בתשלום או בהפסד הטבה. פעמים רבות התשלום אותו נדרש לשלם מנוי המבקש לבטל את הסכם ההתקשרות במהלך תקופת ההתחייבות, גבוה עד כדי כך שהמנוי מתקשה לעבור לחברה מתחרה, אפילו אם הוא אינו מעוניין להמשיך ולקבל שירות מהחברה הנוכחית.

  

יותר מכך, לעיתים קרובות, באופן אבסורדי, ההתנתקות לקראת תום החוזה יקרה יותר מבחינת קנס, מהתנתקות בתחילת החוזה. כשהמנוי מעוניין להתנתק לקראת סיום תקופת ההתחייבות, סכום הקנס שהוא מתבקש לשלם כ"החזר הטבה" גבוה בהרבה, משום שעליו להחזיר את ההטבה שקיבל לאורך זמן. אם תתקבל הצעת החוק, תשלום הקנס שישלם המנוי על עזיבה מוקדמת, יילך וייפחת ככל שהמנוי יממש את ההתקשרות עם המפעיל למשך תקופה ארוכה יותר, בתקופת ההתחייבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
יוכל להחריג טלפוניה ואינטרנט. שר התקשורת משה כחלון
צילום: ירון ברנר
מומלצים