שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רשתות המזון יחויבו לסמן פירות וירקות סוג ב'
  הכנסת אישרה את חוק הסטנדרטים, לפיו המשווקים והרשתות יחויבו להפריד בין סוגי הירקות והפירות על פי איכותם, ויחויבו לתמחרם בהתאם. שרת החקלאות: "הצרכן ישלם בהתאם לטיב הסחורה". החוק ייכנס לתוקף רק שנה אחרי התקנת תקנות

  האם נפסיק למשמש ולחטט בפירות וירקות כדי לברור את התוצרת המובחרת מתוך ערימות של תוצרת סוג ב'? מליאת הכנסת אישרה את החוק לפיקוח על יצור הצמח ושיווקו ("חוק הסטנדרטים") שיזם וקידם משרד החקלאות. החוק מאפשר לקבוע תקני איכות ובטיחות לפירות וירקות. המשווקים והרשתות יחויבו למיין ולהפריד בין סוגי הירקות והפירות השונים על פי איכותם ולסמנם בהתאם.

   

  זה אומר שלא יוכלו יותר למכור לנו חתול בשק: ירק או פרי סוג ב' יסומן אחרת מסוג א', והצרכן ידע שעל סוג ב' הוא אמור לשלם פחות. כיום הרשתות מוכרות לעיתים קרובות ירקות ופירות סוג ב' או ג' במחיר של סוג א'.

   

  משרד החקלאות מסר כי העובדה שכיום לא נהוגה ברשתות ובחנויות הפרדת תוצרת על פי איכותה פוגעת בצרכן שנאלץ לשלם מחיר אחיד עבור מוצר שאיננו הומוגני מבחינת איכותו. הציפייה היא כי מכירת התוצרת כשהיא מסווגת לפי האיכות תביא לקביעת מחירים המתאימים לרמות האיכות. הודות לחוק, הצרכן יוכל לזהות את התוצרת, את רמת איכותה, את שרשרת הגידול והשיווק שעברה, ובהתאם לבחור אילו רכישות לבצע וכיצד הן ברשתות השיווק והן בשווקים. המוצרים שיסומנו יהיו גם מוצרים ארוזים וגם מוצרים בתפזורת.

   

  התנאים לייצור, שיווק וסימון המוצר יקבעו בתקנות של משרד החקלאות, שיותקנו ויוגשו לאישור הכנסת מכוח החוק שאושר. החוק צפוי להיכנס לתוקף תוך שנה לאחר התקנת התקנות. לטענת משרד החקלאות, תקני האיכות והבטיחות על תוצרת חקלאית יביאו לשיפור ניכר באיכות עבור הצרכן.

   

  מטרת החוק היא זיהוי של התוצרת החקלאית הטרייה מן הצומח הנמכרת בישראל. החוק קובע מסגרת חקיקתית לאמות מידה לגידול, ייצור, טיפול ושיווק של תוצרת חקלאית טרייה (פירות וירקות) לשוק המקומי, ומחיל תקני איכות ובטיחות על כלל התוצרת החקלאית הטרייה. גם תוצרת מיובאת תחויב לעמוד באמות המידה שייקבעו בתקנות.

   

  משרד החקלאות מסר כי "החוק יאפשר קביעת תקנות ונהלים שיחייבו את כל שרשרת הגידול והשיווק של תוצרת חקלאית טרייה בשמירת תקנים מחייבים. יותקנו דרישות, בין היתר, לגבי איכות מי ההשקיה, בתי אריזה ושאריות חומרי הדברה (שאשר קיימות כיום בחקיקה שהתקין שר הבריאות וישולבו במסגרת התקנות שיותקנו עבור החוק החדש). החוק אף כולל דרישות איכות, כגון צבע, צורה, גודל של תוצרת חקלאית טרייה, וכן מדדים נוספים.

   

  שרת החקלאות ופיתוח הכפר אורית נוקד אמרה: "שמירה על זכויות הצרכן מבוססת בראש ובראשונה על הגינות ושקיפות. חוק הסטנדרטים יבטיח שהצרכן יידע בדיוק מה הוא קונה וישלם בהתאם לטיב הסחורה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  הרשתות מוכרות סוג א' וג' באותו מחיר
  צילום: index open
  הצרכן ישלם בהתאם לטיב הסחורה
  צילום: דודו אזולאי
  מומלצים