שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מפולת בת"א: המדדים המובילים קרסו בכ-7%
  הורדת דירוג החוב של ארה"ב יחד עם הירידות החדות בוול סטריט הפילו את הבורסה בתל אביב במחזור גבוה של 2.7 מיליארד שקל. בקרנות נפדו למעלה ממיליארד שקל שהובילו לירידות החדות - הגבוהות ביותר מאז נובמבר 2008, מדד בלוטק 50 ירד ב-7.61% ומדד נדל"ן ירד ב-7.2%

  צניחה תלולה נרשמה היום בבורסה לניירות ערך בתל אביב: המדדים המובילים קרסו בשיעור של יותר מ-7%, על רקע הורדת דירוג האשראי הדרמטית של ארה"ב והירידות החדות שנרשמו ביום חמישי בוול סטריט.

   

   

  תחילת המסחר נדחתה בבוקר בכשעה, בעקבות ירידה של 5% במדד ת"א 25 בשלב הטרום מסחר. מחזור המסחר בתל אביב הסתכם בתום היום בכ-2.7 מיליארד שקל - סכום גבוה יחסית ליום ראשון בשל פעילות ענפה יחסית של זרים. בין יתר הסיבות למצב, ניתן למנות את הפדיונות בקרנות הנאמנות שעל פי אומדנים עומדת על כמיליארד שקל.

   

  מדד ת"א 25 ירד ב-6.99% ל-1,074.27 נקודות, מדד ת"א 100 ירד ב-7.2% ל-972.8 נקודות, מדד בלוטק 50 ירד ב-7.61% ל-246.15 נקודות ומדד נדל"ן ירד ב-7.2% ל-268.3 נקודות.

   

  בכיר בבנק השקעות זר מסר ל"כלכליסט" כי יש פאניקה מוגזמת בשוק. "האנשים שמוכרים כאן זה בעיקר פדיונות מקרנות נאמנות. השוק לדעתי לא מתמחר את הדברים כמו שצריך, הבורסות במדינות ערב פתחו בירידות וגם בארה"ב נרשמו ירידות, אבל אין מיתון בארץ, אין כאן שום בעיה כרגע. גם אם יורידו את דירוג האשראי של ישראל - אנחנו עדיין לא נמצאים במיתון", הוא אמר.

   

  לראשונה בהיסטוריה, הורידה בסוף השבוע סוכנות הדירוג הבין לאומית S&P את דירוג האשראי המושלם של ארצות הברית מ-AAA ל-AA+. "הורדת הדירוג משקפת את דעתנו כי ההסכם שאותו אישר הקונגרס בכל הקשור לתוכנית הקונסולידציה של התקציב האמריקאי, לא מספיק להערכתנו על מנת לייצב את דינמיות החוב של ממשלת ארצות הברית לטווח הבינוני", כתבו בסוכנות הדירוג.

   

  משמעות פתיחה אנגלית היא כי בתנודה של 2.5% או יותר במדד ת"א 25 בשלב הטרום פתיחה, נדחה מסחר הפתיחה במניות לפרק זמן אקראי של 3 עד 5 דקות. במידה שלאחר הארכה זו עדיין קיימת תנודה של 2.5% או יותר במדד ת"א 25 התיאורטי, נדחה מסחר הפתיחה בניירות ערך אלו פעם נוספת לפרק זמן אקראי של 3 עד 5 דקות. 

   

  אם לאחר ההארכה השנייה התנודה במדד ת"א 25 היא 5% או יותר, מופעל מנתק זרם ראשון - המסחר נדחה לפרק זמן אקראי שבין 45 ל-50 דקות. בתום מנתק הזרם הראשון נבדק שוב מדד ת"א 25 התיאורטי האחרון. אם התנודה בו היא 12% או יותר, מופעל מנתק זרם שני - פתיחת המסחר נדחית לפרק זמן שייקבע על ידי מנכ"ל הבורסה, בהתייעצות עם יו"ר הדירקטוריון. המנכ"ל רשאי להפסיק את המסחר עד תום יום המסחר.

   

  מה תהיה ההשפעה על ישראל?

  המפקח על הבנקים, דודו זקן, כינס הבוקר מסיבת עיתונאים לרגל פרסום הסקירה השנתית על מערכת הבנקאית. בפתיחת דבריו התייחס להורדת הדירוג של ממשלת ארה"ב: "צריך לזכור בהורדת דירוג לחוב לזמן ארוך. הנושא הזה היה תרחיש אפשרי, עוד מאז ש-S&P נתנה הוראת אזהרה. אנחנו נערכנו לתרחיש הזה, הוא אפילו לא נחשב לתרחיש קיצון שאנחנו מדברים על אירועים בשווקים הגלובליים. יש תרחישים גרועים מהתרחיש הזה".

   

  ראש מחלקת המחקר של מריל לינץ' בישראל חיים ישראל הגיב לגבי ההשפעה על שוק המניות בטווח המיידי והעריך כי "יהיו ירידות חזקות ביום ראשון, אנחנו ללא ספק נראה פדיונות מקרנות הנאמנות. משקי בית ישראלים שרואים את המצב יתנו הוראות מכירה ולכן יהיה לחץ של מכירות".

   

  למרות הורדת הדירוג לא מצפה ישראל לשינוי בהשקעות בארה"ב. "התנועה של כספים לארה"ב תימשך", העריך ישראל. "יש כאן אמירה שארה"ב נמצאת ברמת חוב כזאת שאי אפשר לטפל בה באופן חד וחלק. גוש היורו נמצא באותו מצב".

   

  גם אלדד תמיר, מנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן, הגיב על הורדת דירוג האשראי של ארה"ב. לדבריו, "הורדת דירוג האשראי של ארצות הברית, למרות שהיא חסרת משמעות, תוסיף עוד שמן למדורת ההיסטריה והפאניקה שאופפות את השווקים".

   

  תמיר הדגיש כי "במהות אין להורדת הדירוג הזו כל משמעות היום. זה כמו להוריד דירוג לאלוהים. אגרות החוב בארה"ב עולות לאחרונה באופן קיצוני מכיוון שהן מייצגות בעולם כולו את המקום הבטוח. גם אם המקום הזה קצת פחות בטוח היום הוא עדיין הכי בטוח בעולם".

   

  דיוויד בירס, הבכיר בסוכנות הדירוג S&P שעמד מאחורי ההחלטה חסרת התקדים להוריד את דירוג האשראי של ארצות הברית, טען כי זו היתה חובתה של החברה לקבל החלטה כל כך קשה ושנויה במחלוקת. בירס, שעומד בראש מחלקת דירוג החובות הממשלתיים בסוכנות, הודה כי ההחלטה הושפעה מהשינוי "בדינמיקה הפוליטית בוושינגטון" שלא אפשרה לחברי הקונגרס להשיג תוכנית מקיפה יותר לקיצוץ הגירעון.

   

  "שטח לא מוכר"

  לאחר הורדת הדירוג מיהרו בכירים בבנק הפדרלי המרכזי להכריז על "עסקים כרגיל". עם זאת, בשיחות פרטיות הם הודו שמדובר בשטח לא מוכר. בתוך 90 דקות מפרסום הורדת הדירוג, שוחררה הצהרה משותפת מטעם הרגולטורים האמריקאים לפיה, על אף ההורדה לא צפויים שינויים באג"ח. כלומר, בפד הרגיעו את הבנקים כי לא יצטרכו להוסיף הון.

   

  הכלכלנים הסינים הזהירו כי הורדת הדירוג של ארצות הברית מהווה סיכון רב לשווקים הפיננסיים, וכתוצאה מכך סין, המחזיקה הגדולה בעולם של אג"ח אמריקניות, תאיץ את תהליך הגיוון של האחזקות שלה. "יהיה כאוס בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים, לפחות בטווח הקצר", הסביר לי ג'אי, מנהל במכון למחקר העתודות באוניברסיטה לכלכלה ופיננסים.

   

  בנוסף, סוכנות הדירוג S&P צפויה להוריד גם את דירוג האשראי של האג"ח שהנפיקה ישראל בערבות ממשלת ארה"ב. מדובר באיגרות חוב שהונפקו בשנת 2003 בהיקף של כ-4 מיליארד דולר, שלהן העניקה ארה"ב ערבות. אותן אג"ח זוכות כיום לדירוג של AAA.

   

  במהלך חודש אפריל אישרה סוכנות הדירוג מודי'ס את דירוג האשראי של ישראל אם כי הדבר היה טרם האזהרה שהעניקה מודי'ס לפיה דירוג האשראי של ארה"ב עלול לרדת והוא בתהליך של בחינה. המסחר בוול סטריט ננעל ביום שישי במגמה מעורבת לאחר יום מסחר תנודתי לאחר דו"ח התעסוקה הטוב מהצפוי. בחמישי ספגו השווקים בעולם מפולת על רקע החששות למיתון נוסף בארה"ב ומשבר החוב באירופה.

   

  מניות במרכז

  ערן יעקובי, סמנכ"ל מחקר בדש ברוקראז' אמר ביום שישי כי הוא ממליץ על פרטנר, סלקום ובזק שלדבריו מתומחרות במחיר נמוך מדי גם בגילום השפעות המחאה החברתית ותוצאות ועדת חייק. בנוסף המליץ יעקובי על מניות טבע ופריגו שתחום הפעילות שלהן אינו מושפע ממצב המאקרו בארץ ובעולם.

   

  האנליסט דן הרווארד מדויטשה בנק הוריד עוד בשבוע שעבר את מחירי היעד של פועלים, דיסקונט, מזרחי טפחות ולאומי וזאת עקב כך שהורדת התחזיות העתידיות משקפת את ההערכה כי הורדת מס החברות תבוטל במסגרת גל המחאה.

   

  בעוד מחזיקי האג"ח של דלק נדל"ן נאבקים עם בעל השליטה יצחק תשובה, פרסמה ביום חמישי האחרון חברת הביטוח הפניקס שלה חייבת דלק נדל"ן כספים דיווח לפיו אלעד מגורים (חברה בבעלותה המלאה של דלק נדל"ן) העניקה ערבות של 48 מיליון שקל לאשראי של 57 מיליון שקל שקיבלה.

   

  אמפל אמריקן שבשליטתו של יוסי מימן חתמה את הרבעון השני בהפסד של כ־40 מיליון דולר, וזאת לאחר שמחקה 17 מיליון דולר בגין אחזקתה (12.5%) בחברת EMG שמספקת גז ממצרים לישראל.

   

  עסקת מכתשים אגן כימצ'יינה עוברת היום עוד משוכה בדרך להשלמת העסקה. ל"כלכליסט" נודע כי האסיפה הכללית של בעלי המניות של החברה אישרה את העסקה פה אחד. לאחרונה הודיעה החברה כי בשל לוחות הזמנים הקשורים בהליכים לצורך קבלת אישור רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי לביצוע העסקה, הסכימו הצדדים על הארכת המועד האחרון להשלמת העסקה בחודש עד ל-31 באוקטובר 2011, כאשר לאחר מועד זה רשאי כל צד לבטל את ההסכם. בקלוזינג של העסקה צפויה החברה להימחק מהמסחר.

   

  קבוצת אי.די.בי בראשותו של נוחי דנקנר ממשיכה לדחות את ההכרה בהפסד מקרדיט סוויס ומדווחת היום על הסכם הלוואת בעלים בהיקף של חצי מיליארד שקל לכור בכדי לשפר בטוחות בגין הירידות האחרונות במניית הבנק השוויצרי. כור, המחזקיה בכ-3.21% ממניות קרדיט סוויס, תקבל הלוואה צמודת מדד וללא ריבית או העמדת בטחונות בהיקף של 413 מיליון שקל מדיסקונט השקעות ועוד 87 מיליון שקל מחברת אי.די.בי פיתוח המוחזקת במלואה על ידי אי.די.בי אחזקות הציבורית.

   

  כיל הודיעה היום כי התקשרה עם לקוח מרכזי בהודו בהסכם למכירת אשלג לתקופה של שמונה חודשים במסגרתו תספק החברה בת כיל דשנים (100%) מיליון טונה אשלג במחיר ממוצע של 490 דולר לטונה. כמו כן, לכיל דשנים ניתנה האופציה לספק 100 אלף טון נוספים באותם תנאים.

   

  דלתא גליל דיווחה היום על דוחותיה הכספיים לרבעון השני של 2011 והציגה עלייה ברווח הנקי ובמכירות וזאת בעיקר בזכות המכירות בסניפי החברה בישראל.

   

  נגב קרמיקה מקבוצת אפריקה ישראל דיווחה הבוקר על דוחותיה הכספיים לרבעון השני של 2011 והציגה עלייה בשורה התחתונה והעליונה.


  פורסם לראשונה 07/08/2011 08:31

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים