שתף קטע נבחר
צילום: ירון ברנר

תכירו, מנואל טרכטנברג - תשובת רה"מ למפגינים

בראש צוות השרים שינהל את המו"מ עם מובילי המחאה, הציב נתניהו את יועצו הכלכלי לשעבר. מה דעותיו הכלכליות? ל-ynet נודע כי טרכטנברג תומך בהעלאת מס החברות ובהפחתת המס על הדלק. למרות שהוא נחשב לחסיד השוק החופשי, הוא התבטא פעמים רבות בדבר הצורך להגביל את כוחות השוק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע הבוקר כי בראש צוות השרים שינהל את המשא ומתן עם מובילי המחאה החברתית יעמוד יועצו הכלכלי לשעבר, הפרופ' מנואל טרכטנברג. ל-ynet נודע טרכטנברג תומך בהעלאת מס החברות בישראל, המצוי במגמת ירידה מאז כניסתו של נתניהו ללשכת ראש הממשלה.

 

 

טרכטנברג אמר את הדברים לצמרת האוצר בישיבה סגורה שנערכה בשבוע שעבר. באותו מעמד, ראש צוות השרים על הצורך להפחית את נטל המס על השכבות החלשות, על ידי הפחתת המסים על הדלק והורדת תעריפי החשמל והמים. על פי מקורות באוצר, טרכטנברג קבל במהלך הישיבה על כך שמס ההכנסה ומס החברות בישראל יורדים בהדרגה, בעוד שהגירעון שנוצר בהכנסות המדינה ממסים מכוסה על ידי העלאת המס העקיף (מס שמוטל על מוצרי צריכה).

 

לדבריו, לא רק המע"מ הוא מס עקיף אלא גם מחירי החשמל והמים הם מסים המוטלים על הציבור ויש לייצב את חלקם בהוצאה הפרטית. בנוסף, טען ראש צוות המו"מ כי אם מחירי הנפט בעולם עולים, על הממשלה להפחית בהתאם את המס על הדלק כדי לספוג את ההתייקרויות. לטענתו, מהלך כזה יכול לייצב את האינפלציה במשק.

 

מתמחה בחידושים טכנולוגיים

טרכטנברג, 61, עומד בראש הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה. בין השנים 2009-2006 כיהן כראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה - הגוף המייעץ לראש הממשלה בנושא מדיניות כלכלית.

 

באפריל 2009 התפטר מתפקידו עקב החלטתו של נתניהו למנות את יועצו האישי, אורי יוגב, לתפקיד יו"ר הוועדה המייעצת למועצה הלאומית לכלכלה - תפקיד שלא היה קיים עד אז. זמן קצר לאחר מכן, מינה אותו שר החינוך, גדעון סער, לראש הוועדה לתכנון ולתקצוב.

 

טרכטנברג בעל תואר דוקטור לכלכלה מאוניברסיטת הארוורד, המתמחה בחידושים טכנולוגיים, הוא נחשב לחסיד של השוק החופשי התומך בהסרת חסמים ביורוקרטים. עם זאת, הוא התבטא פעמים רבות בדבר הצורך להגביל את כוחות השוק, על מנת למנוע היווצרות קרטלים הפוגעים בתחרות החופשית.

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 


פורסם לראשונה 07/08/2011 13:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופסור מנואל טרכטנברג
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים