שתף קטע נבחר

מופז דחה תוספת תקציב לביטחון: "עושים צחוק"

"הנתונים עמומים, יש גבול לכל תעלול", הסביר ח"כ מופז את החלטת הוועדה בראשותו לסרב לאשר תוספת תקציב בסך 620 מיליון שקלים. משרד הביטחון: פעלנו בשקיפות מלאה

משרד הביטחון ביקש עוד כסף - הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר סירב: הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון בכנסת, בראשות ח"כ שאול מופז, סירבה הבוקר (יום א') לאשר בקשה לתוספת תקציב בסך 620 מיליון שקלים למשרד הביטחון. הסיבה - "בעיית אמינות".

 

לפי הבקשה, התוספת מיועדת לחיל האוויר, אגף המודיעין, מפקדת זרוע היבשה ויחידות נוספות בצה"ל. אולם ח"כ מופז התרעם על כך שהפירוט כללי מדי, בעוד שמדובר בסכום גבוה מאוד. בנוסף, חברי הוועדה אמרו בדיון כי דווקא בימים שבהם מתגברת המחאה הציבורית על יוקר המחייה בישראל, יש לשקול בכובד ראש העברת תקציבים שכאלה.


"תרגילים וחוסר שקיפות". מופז וברק (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

"אני מתרשם שמשרד הביטחון אינו מציג בפנינו את כל השינויים בתקציב באופן שקוף כפי שהחוק דורש", אמר יו"ר הוועדה, "אני רוצה לדעת מה מקורו של כל שקל ולאן הוא מיועד להגיע, ועל בסיס זה נחליט אם מדובר בתוספת ראויה שנכון לאשרה. הנתונים שאתם מציגים נראים עמומים למדי, אתם עושים צחוק ולכן אני לא יכול לאשר את בקשתכם. מערכת הביטחון לא יכולה להגדיל את התקציב שלה אלא אם מתקבלת החלטת ממשלה בנושא וגם אז חייבים לקבל את אישור הכנסת".

 

"התנהלות מנוגדת לחוק" 

מופז אף ציין כי יזמן את שר הביטחון אהוד ברק לוועדה, כדי שייתכן הסברים מפורטים לבקשת תוספת התקציב. "יש גבול לכל תעלול", הבהיר, "ההתנהלות הזאת מנוגדת לחוק. הוועדה אינה חותמת גומי לתרגילים וחוסר שקיפות של משרד הביטחון ומשרד ראש הממשלה". חברי וועדה נוספים, ביניהם אורי אריאל ומאיר שטרית, מתחו גם הם ביקורת על הבקשה. עם זאת, בתום הדיון הוחלט לאשר תוספת תקציב להקמת המנהלת לפינוי מוקשים, בסך 27 מיליון שקלים.  

 

ממשרד הביטחון נמסר: "המשרד דוחה את טענותיו של ח"כ מופז ומביע תמיהה

על אי אישור התקציב, דבר הפוגע באופן ישיר בביטחון. משרד הביטחון פועל על פי הנחיות הממשלה ולפי הוראות החוק. בעת אישור תקציב המדינה לשנת 2011-2012 סוכם עם משרד ראש הממשלה והאוצר כי מעבר לתקציב המקורי יועברו סכומים נוספים למשרד הביטחון".

 

"בטרם אישור תקציב המדינה בכנסת הוצגו לוועדה המשותפת לוועדת הכספים ולוועדת חוץ וביטחון בראשות ח"כ מופז כל סעיפי התקציב ובכלל זה התוספות והדבר הובא ופורסם בשקיפות מלאה בספר התקציב על-ידי ראש אגף התקציבים במשרד הביטחון. הוועדה המשותפת אישרה את התקציב כולל התוספת. אי העברת התקציב חרף האישורים המוקדמים פוגעים בתפקוד תקין וכפועל יוצא בביטחון".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה לדעת לאן הולך כל שקל. ח"כ מופז
צילום: נועם מושקוביץ
ברק. יסביר את הבקשה?
צילום: AP
מומלצים