שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סיגריה על הבוקר מכפילה את הסיכון לסרטן

  לא יכולים להתעורר בלי הסיגריה של הבוקר? כדאי שלפחות תדחו אותה. מחקר אמריקני מצא כי עישון בחצי השעה שלאחר ההתעוררות מכפיל את הסיכון ללקות בסרטן ריאות. ההשערה: מי שחייב לעשן מוקדם כל כך מכור יותר לסיגריות

  הסיכון לסרטן גבוה ממילא אצל מעשנים, ועתה מתברר כי גם מועד העישון חשוב: מחקר אמריקני שבדק אלפי מעשנים מצא שהסיגריה הראשונה של הבוקר, בתוך חצי שעה מהקימה מהשינה, מכפילה את הסיכון ללקות בסרטן ריאות. על המחקר מדווח כתב העת Cancer בגיליונו החדש.

   

   

  החוקרים מבית הספר לרפואה בפנסילבניה שבארצות הברית חילקו 7,610 מעשנים לשתי קבוצות: 4,776 מעשנים הסובלים מסרטן ריאות, ו-2,835 מעשנים שטרם אובחן בגופם סרטן. החוקרים מצאו כי אלה שעישנו ב-30 הדקות הראשונות לאחר הקימה היו בסיכון גבוה ב-79% ללקות בסרטן בהשוואה לאלה שהמתינו לפחות שעה לעישון הסיגריה הראשונה לאותו יום.

   

  לדברי החוקרים, הסיכון מהסיגריה הראשונה נותר גם כאשר הותאמו הנתונים מבחינה סטטיסטית ונלקחו בחשבון גורמים נוספים שעשויים היו להשפיע על התוצאות, כמו מספר הסיגריות ליממה.

   

  מחקר נוסף באותו כתב עת בדק 1,850 מעשנים, מתוכם 1,055 סבלו מסרטן ראש וצוואר. גם ממחקר זה עולה כי אלה המעשנים בתוך חצי שעה מהקימה משינה נמצאים בסיכון גבוה ב-59% ללקות בגידולים בהשוואה לאלה שהמתינו לפחות שעה לעישון הסיגריה הראשונה.

   

  ד"ר ג'ושוע מוסקר, ראש צוות החוקרים, הודה כי לא ברור מהו ההסבר הקושר בין שעת העישון למידת הסיכון, אולם הסביר כי ייתכן ומדובר בהתמכרות חזקה יותר: "לאלה המעשנים בחצי השעה הראשונה בבוקר יש רמות גבוהות יותר של ניקוטין בגוף, וככל הנראה גם רמות גבוהות של רעלנים אחרים מהסיגריה", אמר. "ייתכן שאלה החייבים לעשן בחצי השעה הראשונה מכורים יותר לסיגריות מאחרים".

   

  בישראל מתים מדי שנה עשרת אלפים אנשים ממחלות הקשורות לעישון, כ-90% מהם מעישון אקטיבי ו-10% מחשיפה לעישון כפוי - שיעור תמותה הגדול יותר מתאונות דרכים (360 מקרי מוות בשנה) או מהתאבדויות (כ-500 מקרים בשנה).

   

  עלות המחלות הקשורות לעישון למערכת הבריאות מוערכת בכ-1.75 מיליארד שקל, לא כולל אובדן ימי עבודה, נכות, אובדן כושר עבודה ותמותה מוקדמת. ממחקרים עולה כי עישון מתמשך מוריד את תוחלת החיים ב-10 עד 15 שנה בממוצע, והוא גורם לסרטן, מחלות לב, מחלות ריאה ומחלות כלי דם.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סיכון גבוה ב-79% ללקות בסרטן בהשוואה לאלה שהמתינו לפחות שעה לעישון הסיגריה
  צילום: יהונתן צור
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים